Hlavní obsah

Tleskáme! Nepraktickou chodbu i obývák proměnili k nepoznání

Foto: NOVOdesign (11x)

Hlavní místnost v bytě funguje jako obývák a ložnice v jednom. Postel ve složeném stavu není vidět, schovává se za nábytkovou stěnu za křeslem

31. 12. 2014

Jak zvládnout proměnu interiéru, když po dobu bytových úprav nemáte kam utéct? Zkuste to na etapy, stejně jako manželé se dvěma malými dětmi, kteří si dopřáli nový obývák a chodbu.

Článek

Malý dvoupokojový byt se nachází v bytovém domě, postaveném v 50. letech minulého století. Jedna místnost slouží jako obytný prostor i ložnice, druhý pokoj patří dětem. Až potomci povyrostou, i jejich zázemí čekají změny, ale na to je ještě čas.

Proč vůbec došlo k proměně

Manželé uvádějí, že nábytek v obýváku i chodbě spojené s předsíní nebyl zrovna prakticky řešený, a protože si neuměli poradit sami, obrátili se na designérku Hedviku Novotnou z Novodesign. „Od změny interiéru jsme očekávali moderní vzhled a útulnost celého prostoru, což se podle našeho názoru podařilo,“ uvádějí.

Foto: archiv firmy

Hlavní obytná místnost o rozměrech 4 x 4,5 metů byla vybavená klasicky – masivní sedačka, křeslo a sektorový nábytek

Foto: archiv firmy

Teplé barvy (výmalba, nábytek) jsou oblíbené u mnoha lidí, ale pokud je místnost orientovaná na jih a dostatečně prosvětlená oknem, je lépe je používat s mírou

Hledá se „tvář“

Obývák byl původně zařízený klasicky: sedačka a nábytková stěna. Jako celek díky oranžové výmalbě stěn a nábytku ze dřeva však působil nadmíru teple, přitom místnost je jižně orientovaná. „Chtěli jsme změnit právě tu ,přeteplenost´ a současně dát místnosti určitý charakter,“ uvádí Hedvika Novotná. Designérka proto zvolila chladné odstíny barev i dřeva, které doslova vybízí k nadechnutí a navozují pocit svěžesti a volnosti.

Kam s ní

Jelikož obývák je i ložnicí, zaslouží si kvalitní postel. Klasická by se sem nehodila ani nevešla, proto designérka navrhla sklopnou postel vypadající jako vestavná skříňová sestava (ve stejném duchu je vyroben i další drobný nábytek). Zabudovala se do niky a místo zbylé nad ní se využilo na skutečný úložný prostor. Všimněte si světelných vychytávek – prosvětlená jsou některá „dvířka“ postele, a dále i část komody, která nahrazuje lampičky.

Foto: archiv firmy

Základní vybarvení obýváku sází na chladné tóny dřeva a barev. Ostatně „teplejší náladu“ si můžou majitelé bytu dopřát snadno – stačí vyměnit stávající dekorace (polštáře, mísy, vázy, svícny) za hřejivější, například v barvě bordó nebo cihlové

Foto: archiv firmy

Za falešnou nábytkovou sestavou skříněk se skrývá sklopná postel. Zbývající prostor se využil beze zbytku: skříňky vlevo a nad složenou postelí už nejsou imitace, ale skutečnost

Foto: archiv firmy

Čelo postele v rozloženém stavu nahrazuje komoda rovněž vyrobená na míru, která je částečně prosvětlená. Vpravo na dveřích si všimněte další vychytávky – designérka do nich nechala zabudovat skříň, která z každé strany dveří přesahuje do obou prostor 15 centimetry

Design se vejde všude

Snad v každé domácnosti se najde splněné přání jejích obyvatelů, tady to je plastové houpací křeslo Voido designéra Rona Arada. „K němu jsem navrhla stolek nepravidelného oválného tvaru ve vysokém lesku, který se dá snadno přemístit, a tento kout doplňuje na zakázku vyrobený obraz. S moderními prvky kontrastuje perský koberec od Carpet Vista v mátově zelené až azurové barvě se stříbrno-šedým dekorem,“ ukazuje autorka proměny.

Foto: archiv firmy

Konferenční stolek je originál, navržený Hedvikou Novotnou právě pro tento byt tak, aby ladil s designovým křeslem

Foto: archiv firmy

Drobné nábytkové kusy se zavěsily na stěnu za televizí. Proměnou prošla také podlaha, na původní parkety se volně položil vinyl s textilní podložkou, takže parkety se neprolisují

Chodba jako oříšek

Představte si prostor dlouhý 3 metry, široký 1 až 1,4 metru, který je doslova prošpikovaný dveřmi – tady jich je rovných šest! Chodba spojuje všechny místnosti v bytě a část z ní slouží i jako předsíň.

„Potřebovala odlehčit, prosvětlit a také jsem musela vyřešit, kam odložit svršky. Původně se dávaly na věšák těsně za vstupními dveřmi a kvůli tomu se dveře nikdy nemohly zcela otevřít,“ uvádí designérka. Do mini prostoru navíc vystupoval botník a své sehrál i design původních dveří s prosklením, což daný prostor opticky zahlcovalo.

Foto: archiv firmy

Z chodby vedou šestery dveře, což je pro prostor 3 x 1 až 1,4 metru příliš na to, aby byly nadmíru dekorované. V tomto původním provedení opticky zahlcují daný prostor

Jak to dopadlo?

Tady se měnilo vše: barevnost, nábytek, podlaha i dveře. Nejprve se upravovaly dýhované dveře, u nichž skleněné výplně nahradila dřevotříska. „Celé dveře se před přelakováním na bílo musely egalizovat – vybrousit tak, aby v konečném výsledku nebylo poznat, kde byly původní výplně. Zárubně se také přelakovaly na bílo. Do dvou dveří jsem nechala zabudovat skříňky na oblečení hluboké 30 cm, ale tak, aby z každé strany zasahovaly do prostoru. Takže nikde nepřekážejí,“ vysvětluje Hedvika Novotná.

Foto: archiv firmy

Rodina s malými dětmi ocenila i další velký úložný prostor na boty, který designérka umístila před vchodové dveře bytu

Foto: archiv firmy

Největší proměnou chodby je zvolená barevnost, tedy sázka na bílou (většina stěn, dveře) a nová podlaha. Původní dlažbu překryl měkčený vinyl s textilní podložkou, která vylaďuje nerovnosti povrchu a spáry. Tím se ušetřilo za stěrkování

Původní komodu na stejném místě nahradila vyšší zrcadlová skříň, v níž se schovají boty, další botník je netradičně umístěný vně bytu.

Jak je vidět, i malé prostory se dají šikovně zařídit. Další inspiraci najdete například tady: Návštěva v mini bytě: 4 místnosti se vešly do jedné. Nebo mrkněte ještě sem: Zařizujete malý byt? Tyhle fígle oceníte!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.