Hlavní obsah

Toužíte po sňatku s bohatým a vlivným mužem? Pak trpíte hypergamií!

Foto: Shutterstock

Touha po manželství s bohatým mužem má již své jméno – hypergamie. Netýká se i vás?

Atraktivní být nemusí, ale hlavně aby byl finančně zajištěný. Patří právě tohle na váš seznam hlavních kritérií pro vztah? Pak patříte do speciální kategorie a najdete se ve slovníku cizích slov. Kde?

Článek

„Heleď, Lenko, já mám celej život holej zadek. Rodiče mi nedali nikdy nic, protože neměli. Na střední jsem byla za exota, na vejšce jsem byla za exota, a ani teď to není žádná sláva. Vždyť víš, že nakupuju zásadně v akcích, slevách a výprodejích. Já už chci konečně začít žít. Chtělo by to fakt bohatýho chlapa. Nevíš o někom?“ ptá se jedna kamarádka druhé v nejmenované kavárně. Člověk si říká, jestli to nejsou jen hloupé řeči v krizi… Věřte tomu, že ne a že je to vlastně docela normální.

Přičaruj mi ženicha a peníze, Mrazíku!

Podle sexuologa Zlatko Pastora se úsilí žen provdat se do vyšších vrstev nazývá hypergamií. „Angličané tomu říkají Marry up. Říkala si to možná i princezna Diana, ovšem splněné romantické sny štěstí vždy nezaručí,“ tvrdí odborník s tím, že často slýcháme rčení „chce-li nás Bůh potrestat, splní nám naše přání“. Takže, bohatého, dobře sociálně postaveného a vlivného muže, prosím. Teď hned, chci se vdávat!

Foto: Shutterstock

Podle čeho si vybíráte svého potenciálního partnera vy?

Kde ho vzít a jak ho získat? Pokud máte podobné ambice, jistě víte, že jednoduché to není, ovšem rozhodně ne nemožné.

Muži v pasti

„Pravidla namlouvání určují většinou ženy, stanoví hranice, kam je možné vkročit nebo sáhnout. Aspoň ze začátku. Je-li žena chytrá, obratná a nespěchá, získá skoro každého. Muži jsou totiž ješitní, milují sebeklam a slyší-li to, co slyšet chtějí, uvěří téměř všemu,“ dál popisuje Zlatko Pastor, který se o „hypergamičkách“ zmiňuje ve své knize Tajemství ženské sexuality.

V té také naráží na to, že muži, opilí láskou, často přehlížejí to podstatné, tedy nedívají se do zrcadla pravdy. „Jé, vy mne asi vážně milujete, madam. Tak to k vašim nohám padám – a koupím vám snad i Pražský hrad.“

Na druhé straně, žena-lovkyně může někdy i přestřelit. „Sběratelky bývají úspěšnější. Trpělivost se vyplácí,“ říká sexuolog s tím, že chování žen ulovit pokud možno movitého a zároveň atraktivního muže je vlastně logické.

Přitahovány těmi nejlepšími

„Ženy za to nemohou, imponují jim alfa samci. Avšak někdy, po zhodnocení své pozice a atraktivity, usoudí, že i beta nebo gama samec je lepší než žádný, a podřídí tomu svoje rozhodnutí. Jiné, než by slevily, neberou nic,“ ještě vyjmenovává Zlatko Pastor, podle kterého jen málokterá žena rafinovaně usedá a intrikánsky spřádá plány, jak ulovit toho správného, nebo běhá po antikvariátech a shání příručku Jak na to.

Je to podvědomé jednání. A málokterá přizná, jak se věci mají. No a co když vás nezajímají peníze ani společenská prestiž, nýbrž láska? I když to zní bizarně, právě s tou se paradoxně nemusíte dostat nejdál.

Foto: Shutterstock

Opravdu si myslíte, že vám peníze zaručí šťastný život?

Láska? Někdy pomíjivost sama

Záznamy o monogamním manželství máme již ze starého Řecka. Dozvídáme se z nich, že manželství byla uzavírána převážně z ekonomických důvodů. No a klapala – prostě „musela“. Již před lety však sexuoložka Jaroslava Pondělíčková-Mašlová z pražského Sexuologického ústavu zastávala názor, že současná manželství tak stabilní jako v minulých tisíciletích nejsou.

Podle této odbornice je to způsobeno tím, že dřívější hlavní důvody, tedy ekonomické, ustoupily do pozadí a nyní je kladen daleko větší důraz na motivy emoční a erotické. Tak teď si vyberte, co je vlastně lepší? Láska, peníze, nebo snad obojí?

A co chcete vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek