Hlavní obsah

Dokonalá domácnost bez práce? Ano!

Foto: Goddes

Automatický vysavač uklidí za vás

30. 9. 2010

Jedni o tom sní, pro jiné je to realita: přijdou domů a mají vypráno, vyluxováno, v troubě se peče večeře a nádobí je umyté a vyleštěné. Že patříte do té skupiny, která ještě nemá služebnictvo? A důvod? Vždyť to není drahé!

Článek

Přibližně deset tisíc korun – to je cena jednoho spotřebiče, který je vybavený takzvanou automatickou funkcí. Ta je schopná zcela nahradit služebnou – stačí nandat prádlo do pračky a nádobí do myčky, zmáčknout tlačítko start a nic víc. Ještě levněji pak přijdou automatické vysavače, které za vás zvládnou běžný úklid podlah.

Jak to funguje?

Šestý smysl, fuzzy logic nebo prostě jen automatika – tak se nazývají funkce, které dokážou zajistit to, že se o praní ani mytí nemusíte starat. Přístroj sám pozná – podle toho, jaké množství vody a jak rychle nateče dovnitř – kolik je zde nádobí a senzor pak průběžně sleduje, jak moc je voda zakalená, kolik v ní zůstává nečistot, ale i čisticích prostředků. Podle toho se přístroj sám rozhoduje, jestli může být voda dále použitá, nebo zda je třeba napustit novou.

Foto: myčka Teka a pračka Whirlpool

Přístroje jsou schopné zvolit program

Stejně tak u praček jsou přístroje schopné monitorovat, kolik vody prádlo nasákne a za jakou dobu. Podle toho si určí, kolik má v sobě prádla a z jakého je materiálu. Těmto údajům také přizpůsobuje program – jeho délku, spotřebu vody, máchání, odstředění. Na vás pak zbude jen nastavit teplotu a zmáčknout tlačítko start. Aqua senzor zjišťuje během praní ve vytékající vodě množství nečistot a podle toho upraví program, aby bylo praní maximálně efektivní. Stejně tak hlídá i zbytek pracího prášku v odcházející vodě. Jestliže je ho tam příliš, přidává další máchání. Naopak, odtéká-li čistá voda, praní zkrátí. Proto může být spotřeba vody u obou spotřebičů až o 40 % nižší a zkracuje se doba praní.

Foto: Ecovacs

Automatický vysavač zapnete a můžete odejít

Vysavač, co luxuje sám

Podobný systém, tedy že stačí zmáčknout jedno tlačítko a o víc se nestarat, funguje i u vysavačů. Tedy aspoň u těch automatických, kterých na trhu stále přibývá. Přitom není velký rozdíl v tom, zda si koupíte obyčejný za tři tisíce korun, nebo nejdražší typ za desetinásobek. Princip jejich fungování je stejný: po zapnutí projíždějí místností nebo ve vámi vymezeném prostoru a při tom vysávají drobky i prach. Mnohem lépe jim to jde z tvrdých podlah, jako je dřevo, laminát, dlažba, PVC, dobré bývají i výsledky na kobercích do výšky jeden až dva centimetry. Jejich nevýhodou je totiž slabý sací výkon – zvládnou jen běžný úklid. To znamená, že vás bohužel nemine povinnost jednou za týden pořádně vytřít, majitelé koberců by měli vytáhnout klasický vysavač a vyluxovat.

Foto: MieleChytrá trouba vám upeče skoro sama

Polévka se vaří, maso na talíři…

Automatickými funkcemi jsou vybavené i trouby. Mohou mít v sobě naprogramovanou přípravu až sta pokrmů – sladkých i slaných. Zpravidla jde o kombinaci různých teplot a způsobů pečení, které zajistí, že je například maso dokonale propečené, na povrchu zlatavé a zároveň dostatečně šťavnaté. Člověk nikdy se svými smysly takovou kombinaci nezajistí. Na něm zbývá pouze zadat váhu pokrmu, druh a zmáčknout start. I u těchto přístrojů lze využít odložený start, takže se večeře začne připravovat před tím, než se vrátíte domů. U některých si lze dokonce nastavit i závěrečný čas. Tedy pokud si budete přát, aby se kuře dopeklo v šest hodin večer, jde to. Ráno sem vložíte nasolené a klidně ještě zmražené kuře, přidáte váhu a čas, kdy má být hotové, a o více se nestaráte. Při příchodu domů vás pak čeká teplá večeře, jako byste měli paní na vaření.

Ještě si myslíte, že vám nemůže někdo sloužit?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.