Hlavní obsah

Unikátní rekonstrukce domu: Už nikdy nemusí topit!

Foto: Velux

Původní domek doplnila skleněná přístavba v zahradě

Na začátku to byl obyčejný dvojdomek z poloviny minulého století. Díky rekonstrukci z něj vznikla stavba, ve které je radost bydlet! Milovníky minimalismu upoutá svým vzhledem, prakticky uvažující lidi dispozičním řešením a každý by zde chtěl platit účet za topení. Dům totiž spadá do kategorie energeticky aktivních staveb, kde za teplo a elektřinu neplatíte nic!

Článek

Energeticky aktivních domů už sice stojí několik, tento je ale přece v něčem výjimečný. Všechny ostatní byly zcela nové, stavěné na volné parcele. Proto šlo jednoduše zvolit jejich správnou orientaci na světové strany, umístění na pozemku i podobu, aby bylo možné dosáhnout co nejlepších energetických vlastností. „Tato možnost u domu s názvem LichtAktiv Haus nebyla. Na energeticky aktivní byla zrekonstruována půlka dvojdomku v hamburské čtvrti Wilhelmsburg,“ říká Michael Walter ze společnosti VELUX, která rekonstrukci zaštítila.

Foto: Velux

Součástí nového křídla je i přístřešek pro auto

Foto: Velux

Novou a původní část spojuje praktické atrium

Proměna ošklivého kačátka

Během rekonstrukce se zrenovovala nejen původní stavba, ale vznikla zde i nová přístavba. Mezi oběma částmi domu vzniklo příjemné atrium. Nové křídlo s velkými okny orientovanými na jih slouží jako společenská část domu a nachází se zde kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Jednotlivé části na sebe navazují. Kuchyňská linka – doplněná vestavnými energeticky úspornými spotřebiči, které jsou v těchto extra spořivých domech nutností – má tvar dvou rovnoběžných linií. Ta v prostoru pak poslouží i jako domácí bar, když si chcete sníst něco malého nebo vypít kávu. Více pohodlí ale nabízí velký jídelní stůl, který na ni navazuje.

Stejně tak obývací pokoj plynule přechází v terasu a ta se mění v zahradu. Ačkoli původní dům postavili z cihel, tato přístavba je nízkoenergetická dřevostavba. A dřevo spolu s bílou barvou převládají v jednoduše až minimalisticky zařízeném interiéru. Ale je třeba počítat s tím, že majitelé si sem nastěhují své osobní věci, doplňky a spoustu dalších drobností, čímž se prostor zabydlí a bude vypadat trochu jinak.

Do nové části se vešla ještě spíž, technická místnost a toaleta pro hosty.

Foto: Velux

Přístavba slouží jako kuchyň, jídelna a obývák

Schodiště jako ozdoba

Zatímco ve většině interiérů si architekti dávají záležet a hosté obdivují hlavně obývací pokoj, v LichtAktiv Hausu mu zdatně konkuruje schodiště. Architektonické studio Ostemann Architekten totiž tmavý a stísněný prostor proměnilo v galerii, knihovnu a příjemnou odpočinkovou část domu. A to díky téměř pětimetrovému prosklenému průčelí, které sem přivádí nejen přirozené světlo, ale také nabízí krásný výhled do okolní zeleně. Stěny zde vyplnila velká a krásná knihovna, kde je radost trávit volné chvilky.

Foto: Velux

Schodiště osvětluje pětimetrové prosklené průčelí

Foto: Velux

Prostor u stěny vyplnila velká knihovna

Foto: Velux

Původni dům měl 18 metrů čtverečních oken, nový šedesát

A co Původní část domu samozřejmě musela projít i dalšími stavebními úpravami. „Na zdi přišlo dvacet centimetrů tepelné izolace, řešit se musely i studené podlahy. Protože výška místností nebyla největší a nechtěli jsme je ještě snižovat, přišla sem nižší polyuretanová izolace a na ni podlahové topení,“ vysvětluje Michael Walter.Ve této části jsou umístěné dětské pokoje a ložnice. Potomkům patří přízemí, kde se nacházejí dva dětské pokoje a koupelna.

Foto: Velux

Druhé nadzemní patro patří rodičům

Foto: Velux

Na ložnici navazuje šatna a koupelna

Rodiče mají o několik schodů výše nejen ložnici a na ni navazující koupelnu, ale i rozlehlou šatnu. Dříve ponuré podkroví se díky velkým střešním oknům proměnilo v krásné obytné prostory. Vždyť celková plocha oken se zvýšila z původních osmnácti na šedesát metrů čtverečních.

Foto: Velux

Z obýváku vcházíte přímo na terasu i do zahrady

Vydělávající střecha

Veškerou energii včetně elektřiny potřebné pro provoz domácnosti si dům zvládne vyrobit sám. Zásobení energií z obnovitelných zdrojů zajišťuje systém Solar Compleet, který v tomto případě kombinuje 22 metrů čtverečních solárních kolektorů a tepelné čerpadlo vzduch – voda. Protože je tepelné čerpadlo zapojeno bezprostředně do solárního okruhu, nevede při vytápění teplo nejdříve do akumulační nádrže, ale rovnou do okruhu vytápění, jeho účinnost se oproti klasickým zařízením zvyšuje o 25 procent.

Foto: Velux

Kombinaci dřeva a bílé barvy najdete v celém domě, včetně dětských pokojů

Třetina spotřebované energie domu se vyrábí fotovoltaickým systémem. Tyto panely zabírají celou plochu střechy nové přístavby, celkem je to sedmdesát pět metrů.

Foto: Velux

Knihovna vedle schodiště je dobrý tip, jak získat v domě další úložný prostor

Projektanti se vyhnuli nákladné dodatečné instalaci vzduchotechnických rozvodů a potřebnou obměnu vzduchu zajišťuje automaticky ovládaná přirozená ventilace. Střešní okna Velux se otvírají a zavírají automaticky v závislosti na naměřené teplotě, koncentraci oxidu uhličitého a vlhkosti vzduchu. V místnostech je tak stále udržováno zdravé a příjemné klima. Ale majitelé zde nejsou odkázáni jen na techniku, pokud mají chuť si otevřít okno, samozřejmě můžou.

Foto: Velux

Zcela pod střechou vznikla odpočinková galerie

Další dva energeticky aktivní domy, stavěné na zelené louce, si můžete prohlédnout zde: Bydlení budoucnosti. Podívejte se! a Bydlete a vydělávejte bez práce. Díky domu!.

Přemýšlíte, jak zrekonstruovat svůj starý domek? Pokud se budete inspirovat při této návštěvě, budeme rádi!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.