Hlavní obsah

Úsporné žárovky: opravdu se vyplatí?

Foto: Phillips

Ročně ušetříte i několik tisíc

Neměli bychom začít šetřit elektřinou? Otázka, kterou si někteří kladou při pohledu na účet od energetických podniků, jiní když slyší zprávy o stavu přírodních zdrojů. Přitom šetřit může každý. Stačí místo staré žárovky, která dosloužila, koupit úspornou zářivku. A ušetří se tisíce ročně!

Článek

Pokud vyhodíme starou žárovku a nahradíme ji „úsporkou", ušetříme i několik stokorun za rok. Když si spočteme počet lamp a lustrů v bytě, snadno se dostaneme k několika tisícům korun, o které nám může klesnout účet za elektřinu. Jak je to možné?

Svítí, ale netopí

Běžná žárovka - už v jejím jméně najdeme slovo žár - obsahuje wolframové vlákno, které dává devadesát dva procent tepla a pouze osm procent světla. Energeticky úsporné zářivky - setkat se můžeme i s označením kompaktní - spotřebují k „výrobě" stejného množství světla přibližně asi o osmdesát procent energie méně. Fungují totiž na jiném principu - po rozsvícení zde vzniká elektrický výboj. Uvolněná energie se na luminoforu přemění hned na světlo a zbytečně se tak netvoří teplo, které od zdroje světla opravdu neočekáváme.

Kolik to stojí?

Kvalitní úsporná zářivka stojí kolem stokoruny. Zvolíme-li dvacetiwattovou zářivku, která vydá stejně světla jako žárovka stovka, vyjde nás její roční provoz - počítá se průměrná délka svícení tři hodiny denně - na necelých osmdesát korun. Obyčejná žárovka stovka, která stojí desetikorunu, ze sítě ale odebere energii za 345 korun. Náklady na pořízení úsporné zářivky se proto vrátí dříve než za rok.

A počítejme dál. Životnost zářivky je kolem šesti tisíc hodin, žárovka vydrží asi tisíc hodin. Během dalších pěti let tak jedna zářivka ušetří z rodinného rozpočtu tisíc korun. Podle odhadů se přitom v klasickém rodinném domě nachází průměrně dvacet až třicet zdrojů světla, u bytu je to zhruba polovina. Roční úpory tak jdou do tisíců.

Foto: Ikea

V bytě je průměrně 15 zdrojů světla

Vybere si každý

Trh nabízí energeticky úsporné zářivky pro každý typ objímek, navíc v mnoha velikostech, tvarech a typech. Některé z nich dostaly i tvar baňky, proto ve skleněných lustrech a lampách už nemusíme koukat na nepříliš vzhledné trubice.

Energeticky úsporné zářivky můžeme mít v barvě denního světla, v teplé bílé a neutrální bílé. Do obytných místností se doporučuje teplá bílá. Barva denního světla je vhodná do kuchyně nebo domácí kanceláře. Neutrální bílá se hodí více do kanceláří a komerčních prostorů.

A vybrat si můžeme i z několika kategorií kvality, přičemž těm nejlepším zdrojům světla už nevadí ani věčné rozsvěcování a zhasínání. Úsporně svítit tak můžeme opravdu v celém bytě, tedy třeba i v koupelně nebo na toaletě, kde se několikrát za den rozsvěcuje a zhasíná.

Zářivky nejsou ale jediným úsporným zdrojem světla, i když jsou v současnosti nejznámější a nejrozšířenější. Na výběr máme i halogenidové výbojky nebo světelné diody. Ty jsou však ještě dražší než „úsporky".

Až si večer rozsvítíme, možná bychom se měli zamyslet, zda neplýtváme energií zbytečně. A argumentovat tím, že jsme na klasické žárovky zvyklé, také nepůjde donekonečna. Evropská unie totiž vydala rozhodnutí, podle kterého se nebudou smět od roku 2012 žárovky vůbec prodávat!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek