Článek
Chcete, aby vaše vaření mělo konečně ten správný říz? Inspirujte se dnešními recepty!
Luxusní cibulové kroužky v pivním těstíčku
Na 4 porce potřebujete: 4 větší cibule, 400 g hladké mouky (200 g do těstíčka a 200 g na obalování), 250 ml světlého piva, 250 ml mléka, 2 vejce, sůl a pepř, olej na smažení, jako přílohu 500 g brambor, svazek jarní cibulky, 50 g másla.
Vajíčka rozšlehejte s mlékem a pivem, přidejte sůl a pepř, mouku a dobře promíchejte v hladké tekuté těstíčko. Cibuli oloupejte, nakrájejte ji asi na 1 cm silné kroužky a ponořte je do mísy s vodou. V hlubší pánvi rozpalte olej a do prázdné misky nasypte zbytek hladké mouky. Vlhké cibulové kroužky nejprve obalujte v mouce, poté v těstíčku, poté opět v mouce, znovu v těstíčku, a až potom je zhruba 4 minuty smažte v rozpáleném oleji. Podávejte se šťouchanými brambory. Ty připravíte tak, že oloupané měsíčky brambor uvaříte do měkka, přidáte k nim trochu másla, nasekanou jarní cibulku a vše důkladně propracujete šťouchadlem na brambory nebo větší vidličkou.
Tip:Další recept na skvělé cibulové kroužky najdete v článku Menu z fastfoodu podomácku. A lépe!
Konfitovaný bok z mladého vepříka s pivem a shiso salátkem
Na 4 porce potřebujete: 800 g vepřového bůčku ze selátka, 10 stroužků česneku, malou oloupanou cibuli, sůl, celý černý pepř, drcený kmín, čerstvý tymián, 1 kg vepřového sádla, 0,6 l tmavého piva, salát shiso, extra panenský olivový olej
Vepřový bůček zbavte kostí a chrupavek, důkladně omyjte, vetřete prolisovaný česnek (asi ze 4 stroužků) se solí a kmínem a vložte do pečicí nádoby – tak velké, aby vám nezbylo moc prostoru kolem masa. Vedle přidejte sádlo, celé stroužky česneku, rozpůlenou cibuli, celý černý pepř, drcený kmín a tymián a nechte při nízké teplotě (85°C) konfitovat v troubě asi osm hodin.
Pivo svařte a redukujte, až vám tekutina začne houstnout (zhruba na 1,5 dl). Salát shiso, někdy také zvaný perlila, pořídíte ve větších supermarketech nebo obchodech s ovocem a zeleninou. Listy připomínají trochu kopřivu a chutnají po jablkách, mátě či skořici. Salát shiso důkladně properte, natrhejte na kousky a prohoďte s olivovým olejem, solí a pepřem. Maso polévejte redukcí a servírujte se salátkem a rozpečeným chlebem.
Pro experimentátory: Staročeská pivní polévka
Na 4 porce potřebujete:2 světlá piva (1 litr), 2 lžíce másla, 2 lžičky cukru, krajíc tvrdého chleba, lžičku citronové kůry, lžičku zázvoru, kmín, sůl a pepř, 2 žloutky, 2 lžíce smetany na vaření.
Pivo nalijte do kastrolu a zahřejte ho, přidejte máslo, cukr (můžete vynechat a přidávat třeba až nakonec), na kostičky pokrájený chléb a citronovou kůru. Dochuťte zázvorem, kmínem, solí a pepřem a krátce povařte. Poté polévku stáhněte z plotny a rozmíchejte v ní žloutky. Kdo má radši krémovější chuť, může vše doladit smetanou na vaření. Nakonec vše můžete posypat osmaženými kostičkami chlebu a posekanými bylinkami.
Tip: Vyzkoušejte i pivní cibulačku z článku Recepty na chatu: Tyhle oceníte!
A jaké divy dokážete s pivem vy?