Hlavní obsah

Velikonoční výzdoba? Pořiďte si vkusné i roztomilé dekorace

Foto: Tchibo

Velikonoční snídaně může mít i podobu müsli s ovocem, které dáte do keramických misek s puntíky. Cena 349 Kč/2 kusy

Svátky jara se blíží a tomu odpovídají i dekorace v mnoha domácnostech. Dáte přednost těm ryze velikonočním, nebo raději zvolíte neutrálnější výzdobu?

Článek

Letos si Velikonoce pospíšily, za dva týdny jsou tady. Už máte vyzdobený byt?

Mláďátka i dospěláci

Kuřátka, zajíčci nebo beránci zastupují tradiční symboly, které k jaru patří, ale pomalu stejnou měrou se objevují i „dospělá“ zvířata. Postupně se jen mění jejich ztvárnění či zachycení v pohybu.

Kterých je nejvíce k vidění? Zajíčků. „Tradice velikonočního zajíčka, který přináší vajíčka, se k nám dostala z anglosaských zemí. Postava zajíčka jako jednoho ze symbolů Velikonoc je v poslední době stále populárnější, v mnoha provedeních a materiálech,“ říká Zuzana Procházková ze společnosti KiK.

Foto: Magnet 3Pagen

Ovečka z polyresinu ležící je velká asi 20 x 20 cm, stojící asi 18,5 x 13 cm, 275 Kč/kus

Foto: dedra

Zajíc v mrkvi je prima crazy dekorace. Co by řekla, kdyby uměla mluvit? Abychom nebrali všechno až tak vážně. Cena 349 Kč

Foto: La Almara

Dekorace se budou pěkně vyjímat na poličce, například plechový zajíček v zeleném nebo žlutém kabátku, cena 129 Kč/kus

Foto: Tchibo

Plyšové kuřátko po zmáčknutí pípá, 179 Kč/kus

Vajíčka musí být

Dávno není ostudou koupit si pěkná ozdobená vajíčka. Vyrábějí se z plastu, kovu, drátků, skla, dřeva nebo třeba z papíru. Některá svým provedením evokují glamour styl, tedy velice slavnostní atmosféru, jiná jsou díky minimalistickému pojetí či vzoru předurčená do moderních interiérů a další představují klasiku, ale ani ta se patrně nikdy neomrzí.

Kdo nechce závěsná, měl by ze skříně vytáhnout ošatku nebo si koupit novou. K mání jsou i mini ošatky „vystlané“ pírky.

Foto: Tchibo

Polystyrenová vajíčka se prodávají v košíčku z bambusu, cena za set 15 vajíček a košíčku 249 Kč

Foto: Bella rose

Stylová kovová vajíčka Chicken se dají otevřít. Dovnitř můžete uložit malou výslužku pro koledníky, výška 13 cm, cena 181 Kč/kus

Foto: Nordic day

Dekorativní vajíčka, na foto (zleva): skleněné s pírkem Black, cena 134 Kč, skleněné s korálky Silver Beads, cena 249 Kč, polyesterové s látkou a pírkem Feather grey, cena 144 Kč

Funkční dekorace

Ne všechna zvířátka, ba ani vajíčka, musí být pouze na parádu. „Lidé stále častěji nakupují dekorace, jež jsou nejen ozdobné nebo mají vztah k některému ročnímu období, ale nabízejí ještě další funkci. Jde o trend užitečných dekorací,“ vysvětluje Lucie Zámečníková ze společnosti Magnet 3Pagen.

Foto: KiK

Květináče v podobě porcelánových zajíčků jsou vysoké 16 cm, cena 79 Kč/kus

Foto: Bella rose

Zinkový košík s oušky se dá využít nejen na vajíčka, cena 224 Kč

Foto: Magnet 3Pagen

Detektor pohybu v podobě kohouta vám ohlásí příchozí koledníky, cena 245 Kč

Jiné symboly

Co také vypadá pěkně a udělá vám radost? „Do domácností se postupně dostávají další dekorativní produkty, které odráží atmosféru Velikonoc. K těm klasickým patří například vázy nebo jiné ozdobné prvky na stůl včetně svíček. Pomalu se vrací také různé háčkované doplňky, které si lidé vytváří doma,“ připomíná Zuzana Procházková.

A přidává tipy, na co ještě vsadit, když nechcete mít velikonoční výzdobu po svátcích zase celý rok v šuplíku. Využijte závěsné dekorace, které ozdobí stěnu či dveře, například s květinovým motivem. Když vás přestanou bavit, snadno je obměníte. Na stejném principu fungují designové fotorámečky, u kterých stačí zaměňovat fotky nebo třeba pohlednice, případně pěkné obrázky vystřižené z časopisů.

Foto: Tchibo

Bílou porcelánovou vázu užijete po celý rok, cena 699 Kč

Foto: Fler/Visible

Květinová girlanda z papíru je dlouhá 2 metry, 59 Kč

Foto: Bella rose

Fotorámečky jsou velice praktická dekorace. Na foto (zleva): Double, 10 x 15 cm, cena 339 Kč, Brass, 10 x 15 cm, cena 419 Kč

Bavte se barvami

Jarně-velikonoční atmosféru domů dostanete i díky barvám. Osvědčené pastelové tóny letos ještě více zdůrazňují aktuální trendy, podle nichž je v kurzu hlavně jemná růžová a modrá.

„Kromě nich bude aktuální i žlutá a zelená. Jedná se o kombinaci, kterou vám dopřejí například květiny. Žlutá barva je povzbuzující, osvobozující, působí vesele a harmonicky. Zelená je zase nejběžnější barva přírody, uklidňuje a uvolňuje. Roli budou hrát také jednoduché vzory,“ podotýká Zuzana Procházková.

Kromě tradičních rostlinných motivů jde také o puntíky. Nevěřili byste, jak elegantně můžou vypadat třeba na nádobí.

Foto: Kik

Svícen na čajovou svíčku zdobí obrysy zajíčka, na výběr více barev, výška asi 15 cm, cena 45 Kč/kus

Foto: dedra

Plastová křepelčí vajíčka v netradičním barevném provedení. Růžová je však trendy, cena 69 Kč/12 kusů

Foto: ikea

Puntíkaté nádobí v jarních barvách vám bude přinášet radost, například dezertní talíř série Kackling, průměr 21 cm, 49 Kč/kus

Jak to máte s velikonočními dekoracemi vy? Raději je nakupujete, nebo vyrábíte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.