Hlavní obsah

Vířivé vany. Podle čeho vybrat tu nej?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Vířivá vana vás zbaví stresu

27. 5. 2009

Vvybrat vířivou vanu je kumšt - je lepší plastová nebo smaltovaná? A proč některá stojí několik tisícovek a některá i padesát tisíc? Na tyto i jiné otázky vám odpovíme. Vaše vířivá vana vám tak bude dělat pouze radost a žádnou starost.

Článek

Relaxace v teplé vodě patří k nejlepším a nejúčinnějším způsobům, jak si odpočinout. Navíc nás zbavuje bolestí kloubů, napomáhá při otoku nohou, přispívá k odstranění celulitidy, podporuje uzdravování a samozřejmě vede k celkovému uvolnění a relaxaci. Zřejmě každého napadne, že pokud si pořídí domů do koupelny něco takového, bude už navždy krásný, zdravý a klidný. Proč ne, ale kdo z nás najde čas, aby denně ležel půl hodiny či hodinu ve vaně?

Kde a jak začít?

Cena hydromasážních van není zrovna nejnižší. Ty dobré koupíme zhruba za dvacet tisíc korun, cena se ale může vyšplhat i na padesát tisíc a více. Sem tam objevíme i velmi levné výrobky, ale jak už to tak bývá, je to určitá sázka do loterie, zda bude vana kvalitní nebo ne.

Hydromasážní vany si můžeme vybrat jak plastové, tak ocelové smaltované. Přitom firmy se čím dál častěji snaží masáži přizpůsobit i vnitřek vany, proto zde vznikají různá sedátka jako ve vířivkách. Než se ale pro něco takového nadchneme, je třeba si uvědomit, že se ve vaně budeme častěji sprchovat a koupat než relaxovat. Takže je lepší dát přednost, nemáme-li třeba druhou vanu či sprchový kout, klasickému tvarování.

Foto: Villeroy Boch

Kombinace hydro a vzduchové masáže

Rozdíl je patrný na první pohled

Poznat hydromasážní vanu není těžké - je vybavena pěti až šesti velkými tryskami, které jsou umístěné tak, aby dvě poskytly uvolnění nohám, dvě kyčlím a zbytek slouží k masáži zad. Tyto základní trysky mohou být ještě doplněny takzvanými mikrotryskami, které provádějí masáž chodidel nebo nervosvalovou masáž zad.

Tím ale výčet nekončí - u některých van najdeme ještě další řadu trysek na dně vany, které slouží ke vzduchové masáži. Právě tudy se do vody dostává pomocí dmychadla vzduch - buď samostatný, nebo obohacený ozonem. Právě tyto jemné bublinky nabízejí lepší prokrvení kůže a zmírňují bolest.

Pokud máme ve vaně kombinované trysky, zpravidla si můžeme vybírat, jakou masáž si dopřejeme, zda vodní, vzduchovou, nebo kombinaci obou. Stejně tak si lze u většiny van nastavit směr trysek, aby co nejlépe mířily na naše tělo. Ale pozor, nikdy nedáváme trysku tak, aby na nás stříkala přímo - vždy musí být natočená pod určitým úhlem, jinak bude masáž bolet.

Foto: Kaldewei

Můžete si dopřát i barevnou masáž

Co se skrývá pod vanou?

I když každého zřejmě zaujme podoba a množství trysek, to nejdůležitější z hydromasážních van je ukryté vevnitř. U každé hydromasážní vany se totiž voda nejprve obohacuje vzduchem, a pak se teprve vhání čerpadlem pod tlakem do vany. Je proto třeba, aby byly všechny trysky ponořené pod vodu. To se může u některých velkých van prodražit, neboť na jedno koupání spotřebujeme i několik desítek litrů vody.

Podle ceny vany lze potom odhadnout, z čeho bude potrubí vyrobeno. U těch dražších je to například z polyethylenu, u nejlevnějších výrobků ho firmy nahrazují obyčejnými hadicemi, které se ale po napuštění horkou vodou mohou prověsit a uvnitř se potom usadí voda. Ta se bohužel po nějaké době zkazí a snadno dojde k tomu, že nám najednou z trysek poteče zapáchající voda plná mikroorganismů a bakterií. Takže je třeba vybírat důkladně, ať nás masáž jenom těší!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek