Článek
Je z čeho vybírat
Druhy palivového dřeva se od sebe liší kvalitou a od toho se odvíjí i cena. I tady platí - to nejlevnější není úplně ideální. Dřevo určené k topení v kamnech nebo v krbu můžeme rozdělit do dvou základních skupin podle druhu materiálu - na měkké a tvrdé. Do první skupiny patří jehličnany a měkké listnáče (např. olše či topol). Do druhé se řadí buk, dub a akát.
Tvrdé dřevo hoří déle
Výhodou tvrdého dřeva je maximální výhřevnost a dlouhá hořlavost, takže si ušetříte práci s přikládáním do kamen. Naopak nejmenší výhřevnost mají měkké listnáče - především topol a vrba. Je to proto, že hoří rychle, musíme více přikládat a spotřeba tím pochopitelně stoupá.
I když je měkké dřevo levnější, není tolik kvalitní. Doporučuje se proto míchat s tvrdým. Zvláštní kategorii tvoří bříza. Její výhodou je, že dobře hoří i čerstvá a vlhká. V kombinaci s tvrdým dřevem je ideální jak pro topení v krbech, tak pro vytápění v kamnech.
Výhody topení dřevem
Jednak, jak bylo již řečeno, vzhledem k vzrůstajícím cenám za elektřinu a plyn začíná být tím nejlevnějším palivem. Pokud přidáte i fakt, že něco děláte pro životní prostředí, není pomalu o čem diskutovat. Jde o ekologicky šetrný způsob vytápění. Dříví má navíc výbornou výhřevnost, využívá se i jako alternativní zdroj tepla, je nenáročné na skladování. V neposlední řadě jde o příjemný zážitek, když se můžete dívat do krbu na plápolající ohýnek, který svým praskáním navozuje uklidňující náladu.
Pozor na odpadové dřevo!
Kromě výše zmíněných druhů můžete k topení použít i odpadové dřevo, které se skládá např. z odřezů z pily. Jak již říká název, je pochopitelně nejlevnější, ale má také řadu nevýhod. Jeho kvalita značně kolísá a ořezy mohou být různé velikosti, i velmi drobné. Než si je tedy koupíme, je dobré se informovat o tom, co obsahuje. Často se jedná o kombinace jehličnanů, např. smrku.
Za kvalitu si připlatíme
Kolik zaplatíme za palivové dříví závisí na dostupnosti v konkrétním regionu. V dřevařských oblastech je proto až o třicet procent levnější! Ceny se počítají za kubík anebo prostorový metr. U odpadového dřeva se částka pohybuje do 400 Kč za kubík, u měkkého v rozmezí 500 - 700 Kč a u tvrdého zaplatíte 800 - 1000 Kč za kubík. Ceny jsou pouze orientační a mohou se dle kraje lišit. V každém případě dbejte na jedno - ať si vyberete jakkoli, zaměřte pozornost na kvalitu!
Zdroj: Dámskájízda.cz