Článek
Před 15 lety se na našem trhu objevily vestavné spotřebiče a po určité počáteční nedůvěře ovládly kuchyně. Nyní se už prodávají u některých typů - například varných desek, trub či myček - více než ty volně stojící. Když si majitelé vyzkoušeli na vlastní kůži jejich výhody, postupně přistoupili i na potravinové skříně, což jsou vlastně výsuvné košíky ukryté také za dvířky linky, rozmohly se i dělené vestavné odpadkové koše.
Krása až na druhém místě
Ano, hladká plocha lesklých dvířek, vypadá hezky a odpovídá současnému jednoduchému a minimalistickému trendu, ale za oblibu vestavných spotřebičů může něco jiného - praktičnost a snadný úklid.
Vestavné spotřebiče jsou na milimetr přesně zabudované do pracovní plochy, polic či skříněk. Z kuchyně proto mizí mezery a škvíry, kde se usazoval prach, drobky a mnohé další - často jen těžko odstranitelné - nečistoty. Jen si vzpomeňme, co nás čekalo anebo ještě čeká, když při velkém úklidu odtáhneme od zdi klasickou chladničku nebo sporák. Tato špinavá překvapení u vestavných spotřebičů mizí.
Vestavné, nebo plně vestavné?
Některé spotřebiče - tedy sporáky, varné desky a trouby je technicky nemožné zcela zavřít za dveře skříňky. Dvířka, případně lišty, zůstávají stále viditelné.
Výrobci se v tomto případě snaží sjednotit jejich vzhled - tedy madla, lišty a ovládací tlačítka jsou tak v jedné sérii stejné, aby se jednodušeji dařilo sladit design kuchyně. A samozřejmostí je hliníkový či nerezový povrch, ten už běžně opatřený speciální vrstvou, která zabrání tomu, aby na povrchu zůstávaly patrné otisky prstů.
U praček a myček si potom můžeme vybrat, zda chceme mít viditelné ovládání, nebo jestli má být celý spotřebič ukrytý do kuchyňské skříňky. Výrobci hovoří o vestavných a plně vestavných spotřebičích. U těch prvních je ovládací panel, na němž si vybíráme jednotlivé programy, viditelný. U těch druhých se tato tlačítka ukrývají do horní hrany dvířek.
Foto: IkeaVestavné potravinové skříně vytlačily z kuchyní klasické spížeCena už nehraje roli
Ještě před pěti až deseti lety se označovala jako největší nevýhoda vestavných spotřebičů o mnoho vyšší cena než u těch volně stojících. To už neplatí.
Zde je příklad: volně stojící myčka v klasické šířce 60 centimetrů zařazená do energetické třídy A se spotřebou 16 litrů vody stojí 7800 korun. Vestavná se stejnými parametry se prodává za 9500 korun.
Ovšem pozor, pokud by někdo chtěl ušetřit těch pár stokorun a rozhodl se do skříňky ukrýt volně stojící přístroj, řádně by se mu to prodražilo, neboť by musel nechat předělat celou skříňku. I když se třeba u mnoha spotřebičů uvádí jako základní šířka 60 centimetrů, vestavné spotřebiče jsou o něco menší.
U volně stojících je opravdu šířka 60 centimetrů, ale u těch vestavných „šedesátka" znamená, že jsou vestavitelné právě do takto široké skříňky. Ve skutečnosti tak musejí být o něco užší.
Tak ať vám vestavné spotřebiče dobře slouží!