Hlavní obsah

Židle proti únavě a lampa, která nabíjí mobil! Vychytávky do dětského pokoje

Foto: IKEA

Malé děti potřebují více místa na hry a školáci zase na povinnosti. Jestli váš potomek za pár dnů poprvé usedne do školní lavice, máte nejvyšší čas na úpravu jeho pokoje.

Článek

Každý školák potřebuje psací stůl a praktickou židli, stejně tak je důležité kvalitní osvětlení. Určitých úprav by měl doznat úložný prostor, rovněž se zaměřte na postel a v neposlední řadě řešte drobné interiérové kusy a doplňky.

Psací stůl a židle 

Malý stoleček na kreslení nahradí větší pracovní stůl, dostatečně prostorný a vysoký. Dítě u něj má sedět rovně s chodidly opřenými o zem, případně o podpěru. Stůl se dává pod okno. Ale jestli váš školák zanedlouho dostane počítač, pak je vhodnější postavit stůl například do rohu, aby monitor počítače nebyl umístěný přímo pod oknem.

Stůl i židle mohou být takzvaně rostoucí. U dětské židle lze upravovat nastavení do výšky i do hloubky sedu, tomu pak odpovídá výška područek. Na trhu najdete také balanční židle s pohyblivým sedákem na pružině, které vycházejí vstříc zdravému sezení i tomu, že se potomci rádi houpou. „S každým pohybem se sedák naklání dopředu i do stran a zádové a břišní svaly se musejí zatnout a aktivně stabilizovat páteř v optimální poloze. Čím více se školáček na balanční židli houpe, tím více posiluje a je méně unavený,“ vysvětluje Adam Zaydlar z Centra zdravého sezení.

Foto: Lusito

Pracovní deska psacího stolu (120 x 60 cm) se dá zvyšovat a na výběr jsou různé barvy. Cena 13 900 Kč. Stůl lze doplnit barevným pojízdným kontejnerem. Cena 7900 Kč

Foto: IKEA

Ke stolu Påhl s nastavitelnou výškou (59, 66 nebo 72 cm) a šikovným místem na kabely a prodlužovací zásuvky (držáky mezi přední a zadní nohou) se hodí dětská židle Örfjäll, rovněž s nastavitelnou výškou. Cena stolu 1499 Kč, cena židle 999 Kč

Foto: Centrum zdravého sezení

Balanční zdravotní židle Spinalis Basic bude s dětmi růst až do dospělosti, přesněji až do výšky 175 cm a váhy 110 kilogramů. Cena od 17 790 Kč

Více světla 

Zásadní jsou lampičky u pracovního stolu a u postele. Pravákům se dává lampička nalevo, levákům opačně, připevnit ji lze i na polici nad stolem. Světlo se má rovnoměrně rozptylovat, což je příjemnější pro oči – snižuje se zraková únava. U postele je to jiná, tady nevadí, když zář z lampičky míří do jednoho bodu (na knížku, později na notebook). „Lampičky pro školáky už můžou disponovat některou technickou vychytávkou, například USB portem nebo nabíječkou na mobil či přehrávač,“ připomíná designérka Věra Tomíčková z Toto studia.

Foto: E-světlo CZ

Svítidla Memory připomínají nafukovací balonek a prodávají se v různých barvách i velikostech. Stropní osvětlení se nabízí doplnit nástěnným ve stejném designu. Cena 4499 Kč (za stropní svítidlo o průměru 25 cm)

Foto: Philips Lighting

Malé školáky potěší hravé motivy LED lampiček Disney Frozen nebo Disney Spiderman, které disponují pohyblivým ramenem. Cena 890 Kč za kus

Foto: IKEA

Na foto (zleva): lampa Riggad s bezdrátovou nabíječkou na chytrý telefon a zabudovaným USB portem, cena 1490 Kč; flexibilní USB lampička Jansjö s nastavitelným ramenem, cena 99 Kč

Nábytková škatulata 

Spal potomek až dosud v dětské posteli? Je nejvyšší čas pořídit mu velikost pro dospělé – lůžko dlouhé dva metry. U šířky záleží na prostoru: kde není moc místa navíc, tam postačí běžných 80 až 90 cm.

„Školák ještě potřebuje úložné prostory na školní potřeby a měl by zvládnout sám je uklidit, pořízením knihovny zase podpoříte jeho vztah ke čtení. Současně pamatujte na to, kde se bude učit. Postupem času mnoho dětí upřednostňuje práci v posteli, proto bych se přikláněla k pořízení peřiňáku nebo postele s úložným prostorem,“ říká Věra Tomíčková. A dodává, že ještě byste měli upravit dispozice šatní skříně tak, aby ratolest dosáhla na spodní prádlo a základní oblečení, a dokázala se sama obléknout.

Foto: Pamax

Nábytek Domino nabízí řadu prvků: palanda je určená pro matraci 90 x 200 cm, pod ní je policový regál a rozkládací pohovka s úložným prostorem, schůdky současně slouží jako police. Ceny (v provedení buk): palanda 15 990 Kč, schůdky 11 588 Kč, regál 9418 Kč, pohovka 18 408 Kč

Foto: Viabel

Postel z dřevěného masivu (100 x 200 cm) v módní pudrově růžové barvě skrývá mnoho úložného prostoru. Cena od 44 370 Kč (podle velikosti šuplíků). Cena peřiňáčku 15 602 Kč

Foto: Lusito

Knihovna se žebříkem (230 x 150 cm) nabízí úložné prostory i tělocvičný prvek. Cena 26 900 Kč

Další změny 

Hrací prvky: Obecně si dnes děti méně hrají, většina školáků se zabaví maximálně stavebnicí a počítačem. Nebo vyrazí na hřiště se spolužákem. Doma jim postačí třeba kobereček, který vymezí prostor na hraní, současně se na něm můžou protáhnout.

Na poznámky a úkoly: Část zdi, dveří nebo případně nábytkové plochy lze natřít magnetickou, křídovou či jinou speciální barvou, která funguje jako tabule.

Až přijde kamarád: Pro návštěvu se hodí sedací vaky nebo polštáře, přespání se dá řešit přistýlkou či nafukovací matrací.

„Síň slávy“: vytvořte dítku koutek, kde si může vystavovat svoje úspěchy, ať už půjde o diplomy, medaile, či školní výkresy. Může to být vitrína, police nebo korková nástěnka.

Foto: Toto studio

Koberec s neutrálním dekorem z pohledu věku dítěte můžete doplnit taburety, jež budou ladit s dalším zařízením pokoje

Foto: Dopler Studio

Magnetická barva Dupli Color skvěle nahradí nástěnku a navíc nezabere žádné místo. Cena 1716 Kč (za 2,5 l)

Foto: Bonami

Křesílko Baby Nest se dá jednoduše proměnit v podložku dlouhou 150 cm. Cena 2799 Kč

Co jste měli ve svém pokojíčku nejraději, když jste byli školáky?  

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek