Hlavní obsah

Angína: Jak ji vyléčit bez antibiotik? Jde to!

Foto: Nikodash, Shutterstock.com

Angínu kromě nepříjemných bolestí v krku může doprovázet také zvýšená teplota, únava i bolesti hlavy

Angínu neboli zánět krčních mandlí určitě není radno podceňovat. Stejně tak ale není třeba polykat antibiotika jako bonbony. Jakými přírodními způsoby se dá angína léčit? A na co si dát při tom pozor?

Článek

Kdykoli se vám podaří úspěšně vyléčit nemoc i bez antibiotik, je to malý úspěch. Nejenže při takové léčbě je nižší šance, že se nemoc, například právě angína, obratem vrátí. Celkově ale nedojde ke zbytečnému narušení imunitního systému.

Častá léčba antibiotiky totiž paradoxně patří k překvapivým věcem, kterými oslabujete svoji imunitu.

Je to angína?

Podezření na angínu určitě není radno podceňovat. Pokud se u vás objeví typické symptomy, je víceméně nezbytné vyrazit k lékaři.

„Hlavními příznaky angíny jsou bolest v krku a potíže při polykání, zduřené mandle s žlutobílým či šedobílým povlakem, bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšená teplota, celková únava. Při zaznamenání některého z příznaků navštivte lékaře, aby určil správnou diagnózu a původ onemocnění. Antibiotika pro léčbu jsou však třeba pouze v případě, kdy se jedná o bakteriální původ nemoci, s virovým onemocněním si příliš neporadí,“ popisuje Jiří Stabla, odborník na zdravou výživu z Carun Pharmacy a zakladatel Konopných lékáren.

I v případě bakteriálního původu onemocnění platí, že pokud angínu „chytnete“ již v počáteční fázi a začnete aplikovat metody přírodní léčeby, antibiotikům se možná vyhnete. Jaká opatření je potřeba zavést?

Foto: Subbotina Anna, Shutterstock.com

Klid v teple na lůžku je základním předpokladem rychlého a úspěšného vyléčení nemoci

Relax jako alfa a omega

„Hlavním bodem léčby by měl být zejména klid a odpočinek. Když chcete zastavit nemoc hned na začátku a zabránit komplikacím, nebo přechodu nemoci do chronicity, je to nevyhnutelné,“ říká MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D., vedoucí lékařka Kliniky Meridian – kliniky tradiční čínské medicíny.

Energie, kterou díky dlouhému spánku a nižší stresové zátěži načerpáte, přispěje k rychlejší a efektivnější léčbě. Během odpočinku je taky velmi vhodné pravidelně větrat a zvlhčovat vzduch v místnosti, abyste si lépe ulevili od bolesti a škrábání v krku.

Pijte, hlavně bylinky

Nezbytnou součástí léčby je zodpovědné dodržování pitného režimu. „Nepříjemné škrábání v krku, které angínu doprovází, pomáhají utlumit především vlažné tekutiny. Voda či bylinné nálevy a čaje jsou při nachlazení, rýmě i angíně ideálním doplňkem. Například nálev z konopných lístků má významné antibakteriální účinky, které jsou při angíně hodnotné,“ uvádí výživový odborník Jiří Stabla.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Bylinné čaje nejenže pomohou naplnit nezbytný pitný režim, ale také tlumí příznaky a celkově napomáhají léčbě

Místo pilulek česnek a cibuli

„Nejlepším přírodním domácím antibiotikem stále zůstává česnek, eventuálně v kombinaci s cibulí. Ten žvýkejte a snažte se ho pomalu polykat, můžete přidat i trošku medu. Na zesílení účinku popíjejte česnekový nápoj. Do hrníčku horké vody dejte čajovou lžičku nastrouhaného česneku, čtvrt lžičky skořice a špetku kajenského pepře,“ doporučuje lékařka Štefánia Ebenová.

Správné a špatné potraviny

Celá přírodní léčba spočívá především v posílení vaší obranyschopnosti. V této souvislosti je velmi důležitý i zdravý jídelníček s dostatečným příjmem důležitých živin. „V případě angíny se ale vyhýbejte všem ostrým a mastným pokrmům. Potraviny jako ředkvičky, rajčata, okurky, čínské zelí, fazole mungo, amarant, meloun naopak pomáhají pročistit takzvané vnitřní horko a podporují léčbu,“ uvádí Štefánia Ebenová.

Kloktejte

Během nemoci využijte i účinků vhodných kloktadel, která zmírňují bolest i samotný zánět. „Pro kloktání slanou vodou pouze rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 ml vlažné vody, nálev z fenyklu či lékořice nechte před použitím zchladnout na pokojovou teplotu,“ radí odborník na výživu Jiří Stabla.

Pokud budete důsledně dodržovat všechna opatření, která zavedete již v počátku nemoci, existuje vysoká pravděpodobnost, že ji překonáte i bez antibiotik. Naopak v případě, že se pod dvou až třech dnech této léčby situace nezlepší, nejspíš se tentokrát práškům nevyhnete...

Jak léčíte angínu vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama