Hlavní obsah

Jak se pozná chřipka? Bolestí kloubů, ale i zmateností

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Ve středověku se věřilo, že chřipka vzniká v důsledku nepříznivého postavení planet, a zabíjela ve velkém. Ale i v současnosti zabije jen v Česku asi dva tisíce lidí za rok. Mluvíme o chřipce, jejíž epidemie pravidelně trvá od ledna do března. Víte, jak se jí ubránit?

Článek

Chřipka lidstvo provází od nepaměti a psal o ní už Hippokrates. První podrobně popsanou chřipkovou epidemií byla ta, která přišla z Asie do Evropy v roce 1580. Asi nejznámější, tzv. španělská chřipka, zabila v letech 1918 a 1919 až padesát milionů lidí.

Bohužel se na ni umírá dodnes – ročně zabije jen u nás kolem dvou tisíc lidí. Právě proto se vyplatí vědět o ní co nejvíc!

Jak se chřipka šíří?

Chřipka se šíří kapénkami hlenu a slin, které se uvolňují do vzduchu při kýchání, kašlání i běžném mluvení. Vir chřipky se v organizmu rychle šíří, ale vydrží několik dní i mimo něj – například na klice nebo držadle v autobusu, odkud si ho přenesete na obličej nebo do úst (třeba když si na ulici dáte párek v rohlíku).

Jaké jsou nejčastější příznaky?

Velmi často si nemocní pletou chřipku s nachlazením. Nachlazení nastupuje pozvolněji, většinou bez zásadních teplot, provází ho ucpaný nos a rýma, bolesti v krku. Chřipku poznáte podle toho, že vás v mžiku skolí, a to 1–4 dny po nákaze. „Začátek chřipky je obvykle náhlý a prudký s vysokými horečkami až ke 40 °C provázenými zimnicí. Nastupuje škrábání v krku, suchý a dráždivý kašel. Nejvýraznějšími bývají bolesti hlavy, svalů a kloubů, které velmi oslabují a vyčerpávají,“ říká praktický lékař Michal Lazák.

Chřipka může mít i zcela netypické příznaky, zvlášť u dětí a seniorů. „U nich mívá daleko horší průběh a u seniorů může natolik zkomplikovat jejich chronické choroby, že mohou v jejím důsledku zemřít,“ dodává praktický lékař Igor Karen. Především u těchto dvou kategorií se nemusí projevit horečkou a kašlem, ale třeba zmateností, apatií nebo dokonce náhlým srdečním selháním.

Může také vyvolat těžký zápal plic nebo zánět mozku, obezřetní by měli být také diabetici, kardiaci a astmatici bez ohledu na věk.

Foto: Sokom, Shutterstock.com

Chřipka má rychlý nástup a provází ji vysoká teplota

Jak se nejlépe bránit?

Protože většinou dochází k přenosu viru vdechnutím, může být pomocníkem v prevenci rouška, omezení pobytu v uzavřených prostorách, kde je hodně lidí, ale i častější mytí rukou proti přenosu viru z předmětů.

Držet se dál od těch, kdo prskají, vám ale ještě nezaručí, že zůstanete zdraví. Nakazit se totiž můžete i od člověka, který je infikován, ale u kterého příznaky ještě nepropukly. Totéž hrozí od těch, kdo nemají viditelné projevy choroby, protože je potlačili léky.

Ty volně prodejné jsou například Paralen Grip, Coldrex nebo Panadol. Dejte si ale pozor na kontraindikace a interakce s jinými léky – příbalový leták proto čtěte opravdu pozorně. V mnoha lécích na chřipku je navíc paracetamol, u kterého je zásadní dodržovat dávkování, protože jeho nadužívání vám může poškodit játra!

Většina léků na snížení teploty ale není vhodná pro pacienty s vysokým krevním tlakem, poškozenými játry či ledvinami nebo se zeleným zákalem, tito lidé by měli s chřipkou k lékaři v každém případě.

Prevence proti chřipce

Za nejlepší prevenci lékaři stále považují očkování (kdo by se měl nechat očkovat proti chřipce) před nástupem hlavní chřipkové sezony, tedy do prosince. Vakcína zabírá přibližně do 14 dnů. „Přeočkování je nutné každý rok, protože se objevují jiné virové subtypy a na ty by loňská nemusela působit. Proto se složení vakcíny před každou sezonou upravuje,“ vysvětluje Aleš Ducháček z ambulance Synlab. Očkovat se můžete nechat i teď, dokud chřipková epidemie nedorazila – poraďte se o tom se svým lékařem.

Foto: TaTae THAILAND, Shutterstock.com

Odborníci doporučují očkování proti chřipce hlavně všem chronicky nemocným a starším lidem

Jak chřipku léčit?

Pokud onemocníte chřipkou a nepatříte mezi chronicky nemocné, nemusíte se hned vypravit k lékaři. Zásadní je klid na lůžku s omezením fyzické námahy – a to nejen během léčby, ale i minimálně 14 dní poté.

„Léčba chřipky se zaměřuje hlavně na zmírnění jejích příznaků – teploty, bolestí a únavy. Bezprostřední úlevu poskytnou volně prodejná antipyretika, což jsou léky na snížení teploty. Jsou k dostání ve formě tablet či sirupů nebo jako horký nápoj, který též přispěje k dostatečnému příjmu tekutin,“ upřesňuje doktor Michal Lazák. Doporučuje se zvýšený příjem vitaminu C, takže si do každého čaje přidejte citron nebo si kupte vitamin C v lékárně a minimálně po dobu léčení berte tabletu denně.

V 10–20 % případů se chřipka rozvine v druhotnou bakteriální infekci, která může vést k zánětu průdušek či zápalu plic, zánětu osrdečníku nebo srdečního svalu. Teprve pak se předepisují antibiotika, která na samotné viry chřipky nepůsobí.

K lékaři byste měli jít, pokud do týdne chřipka nepoleví, nebo má těžký průběh. Rozhodně není dobré ji přecházet, klid na lůžku je velmi důležitý. Využijte ji jako čas, kdy o sebe necháte pečovat a odpočinete si!

A jestli jenom prostydnete a nachladnete, máme pro vás 6 rad, jak se co nejrychleji zbavit rýmy

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.