Hlavní obsah

10 tipů, jak vyčistit lednici

Foto: shutterstock.com

Hygiena v lednici je prvořadá

19. 1. 2010

Vyčistit lednici dočista do čista a přitom nepřibrat ani deko je snem nejedné z nás. Jenže chladnička potřebuje i jiné čištění. Jde přece o místo, kde skladujeme potraviny. A tak zkuste našich 10 tipů, snadno a rychle se zbavíte námrazy a už nikdy se z vaší ledničky nepoline nepříjemný zápach.

Článek

Důvodů, proč se z chladničky nese nevábná vůně, může být několik. Buď zde skladujeme příliš aromatické potraviny, nebo se uvnitř něco kazí. V prvním případě pomůže uzavřít třeba sýry, ryby či zeleninu do plastových boxů s víčky. Ve druhém je třeba zkažené potraviny odstranit. Ale existují i případy, kdy chladnička páchne „sama od sebe“. I na to existuje lék.

1. Odborníci doporučují chladničku – i když máme samoodmrazovací přístroj – umýt jednou za měsíc zevnitř buď roztokem sava, nebo vodou s octem. Vysoká vlhkost uvnitř je ideální k šíření bakterií a plísní. Vhodná je i voda s přídavkem jedlé sody, která změkčí vodu a má alkalické vlastnosti, čímž odstraní nečistoty.

2. Při odmrazování není nutné čekat, až led po několika hodinách odtaje sám. Jde to rychleji. Názory na použití fénu nebo třeba hrnce s vroucí vodou sice nejsou u jednotlivých výrobců stejné, zkusit to ale můžeme. Lepší než fén, který může být ve spojení s vodou nebezpečný, je dát do mrazáku hrnec s vroucí vodou. Vzhledem k tomu, že vnitřek bývá z plastu, raději ho postavíme na dřevěné prkénko. A zavřeme dvířka chladničky.

3. Při mytí jak lednice, tak mrazáku je třeba vyndat všechny potraviny. Pokud je budeme přesouvat z jedné police na druhou, nejenže si tím moc práce neušetříme, ale ještě hrozí, že jídlo kontaminujeme čisticími prostředky. Zmražené věci pak zabalíme do novin a položíme těsně vedle sebe, zpomalíme tak jejich rozmrazování.

4. Pokud i po vyčištění lednice bojujeme se zápachem, doporučuje se dát dovnitř několik plátků citronů nebo misku či skleničku s octem nebo jedlou sodou.

Foto: shutterstock.com

Plátky citronu pohltí pach lednice

5. Firmy nabízejí různé pohlcovače pachů. Jejich cena i trvanlivost se liší – jedny přijdou na padesát korun, jiné na tisícovku. Některé mají tekutou podobu, jindy je uvnitř granulát nebo filtr pracující na principu aktivního uhlíku. Zde je asi třeba jít cestou pokusu a omylu.

6. Nejnáchylnější na „natahování“ pachů jsou mléčné výrobky. Proto je nikdy neskladujeme třeba vedle ryb a vždy je máme uzavřené v obalech.

7. Namrazování lednice i tvoření bakterií omezíme i tím, že do chladničky nedáváme horké jídlo. Může to nejen narušit teplotu, ale také způsobit nárůst množství bakterií v potravinách, které již v chladničce jsou.

8. Množení bakterií zabráníme, když bude v v chladničce teplota mezi nulou až pěti stupni.

9. Pořádek a čistotu v chladničce lépe udržíme, jestliže zachováme několik principů správného skladování: „Uvařená a hotová jídla se skladují na horní polici lednice, pak následují ryby, maso a třeba mleté drůbeží maso patří až dolů,“ říká Milan Landa z firmy Electrolux a dodává, že naopak ovoce, saláty a zelenina se mají skladovat v nejteplejší části lednice, tedy nejlépe v zásobnících zcela dole.

10. Vždy skladujeme odděleně syrové a vařené potraviny, zmenší se tak riziko kontaminace. Umisťujte vařené jídlo na horní polici a syrové potraviny na spodní.

A rada na závěr, která se nám hodí nejen kvůli jednodušší péči o chladničku: Do lednice chodíme co nejméně!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek