Hlavní obsah

Vedro ohrožuje vás i vaše přístroje. Rozpálený mobil či elektronická cigareta můžou explodovat!

Foto: Brocreative, Shutterstock.com

Foto: Brocreative, Shutterstock.com

Vedro nesvědčí nejen vám, ale ani elektronice a hlavně bateriím v ní. Odborníci varují, že může dojít nejen k poškození přístrojů, ale i k explozi a požáru! Pozor tedy, pokud si berete například mobil s sebou na pláž!

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V aktuálním velmi horkém počasí se nemusíte cítit moc dobře vy, ale ani přístroje a spotřebiče, které používáte. Nejhůř jsou na tom věci, jež berete s sebou ven, nebo dokonce na pláž - hlavně mobily, elektronické cigarety nebo powerbanky. Pokud jsou v nich lithiové baterie, může se stát, že se vlivem vedra nejen poškodí, ale právě baterie mohou nečekaně explodovat nebo začít hořet!

Na co v horku pozor při používání elektroniky?

Přístroje, jež jsou vystaveny vysokým teplotám, rozhodně trpí. Platí to hlavně pro ty, ve kterých jsou baterie, jimž nesvědčí přehřívání. Lithiová baterie se může přehřát už při teplotách nad 50 °C a ty nejsou v létě například v zavřeném zaparkovaném autě nebo na pláži výjimkou. V důsledku toho se může baterie nafouknout, poškodit, v horším případě i explodovat nebo začít hořet. Proto nikdy nenechávejte zařízení s bateriemi, tedy mobily, powerbanky, notebooky, elektronické cigarety a podobně, na přímém slunci ani v rozpáleném autě. Přehřátí snižuje životnost a může být nebezpečné.

Podle čeho poznáte, že je baterie poškozená? Jasným signálem je její nafouknutí, nezvyklé zahřívání přístroje při běžném provozu, zápach spáleného plastu… Pokud baterii vyndáte, můžete si všimnout změny její barvy nebo nějaké tekutiny na jejím povrchu.

Co dělat, pokud něco z toho objevíte? Odpověď je jasná: dál ji nepoužívejte, nenabíjejte ani nenechávejte na slunci nebo v teple, nevracejte ji ani do přístroje. Zařízení, ve kterém byla poškozená baterie, už dál nepoužívejte a odneste do servisu, aby ho překontrolovali. „Kromě přehřátí bateriím nesvědčí ani vlhkost nebo nárazy, takže pozor i na to, pokud s vámi cestují třeba na dovolenou,“ varuje Kateřina Vránková z neziskové společnosti Ecobat, která se věnuje bezpečnému sběru a recyklaci baterií.

Jak ochránit elektroniku před přehřátím

Elektronická zařízení, i ta bez baterií, nejsou stavěna na provoz v extrémním horku. Většina z nich je navržena pro optimální fungování v teplotním rozmezí 10 až 35 °C. Pokud je teplota vyšší, pak se mohou jednotlivé komponenty přehřívat, zpomaluje se výkon a rychleji se opotřebují. Současná vedra tedy rozhodně ideální nejsou - zvlášť, když si tablet nebo mobil vezmete s sebou na pláž a hrajete na něm třeba hry, streamujete nebo ho jinak intenzivně používáte.

Zásadní je, aby vždy, u notebooků a konzolí zvlášť, zůstaly volné jejich větrací otvory. Nepokládejte je tedy na deku nebo si je nedávejte na klín, protože tak zamezíte proudění vzduchu, může dojít přehřátí, zpomalení výkonu nebo náhlému vypnutí. „Ideální je používat zařízení na tvrdém a větraném povrchu, případně s chladicí podložkou. Alespoň jednou za léto by mělo proběhnout i čištění ventilátorů od prachu, který výrazně snižuje jejich účinnost,“ říká Denisa Krumlová, marketingová manažerka společnosti REMA Systém.

Vysoké teploty mají vliv i na vnitřní paměťová média a procesory a zvyšují pravděpodobnost chyb při zápisu dat, zpomalují čtení a mohou vést k náhlému selhání hardwaru. Pokud se teplota disku – ať už SSD nebo HDD – dostane nad 70 °C, hrozí nevratné poškození dat. Takto poškozený notebook se restartuje, nezapne nebo se objeví chyba při přístupu k souborům, a pokud nemáte zálohu, můžete o data přijít.

Související témata:
Lithium-iontové baterie
Vysoké teploty

Načítám