Hlavní obsah

Zapomněli jste si přibalit léky na dovolenou! Takhle si poradíte. Na co si dát pozor mimo EU?

Foto: Victoria 1, Shutterstock.com

Foto: Victoria 1, Shutterstock.com

Před dovolenou nastává chaotické období, kdy zařizujete spoustu věcí, dokupujete a balíte vše, co bude potřeba. A při tom všem shonu se může stát, že zapomenete doma léky, které musíte brát každý den. Co v takovém případě dělat, když jste doma, a jak se zachovat, když jste v zahraničí?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zjistili jste při vybalování zavazadel, že vaše léky zůstaly doma… Jak postupovat? Pokud jste na dovolené v České republice, je to jednoduché. Zavolejte svému ošetřujícímu lékaři, požádejte o vystavení e-receptu (SMS nebo mailem) a zajděte do nejbližší lékárny.

Co když se nedovoláte? Pak je možné dojít k místnímu praktickému lékaři nebo na lékařskou pohotovost a požádat o pomoc. Budete potřebovat kartičku pojištěnce a ideálně název léku a dávkování.

„Návštěva lékaře, u kterého nejste registrováni, je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale vyberte si ty, již mají smlouvu s vaší pojišťovnou,“ radí Viktorie Plívová, tisková mluvčí VZP. A zároveň upozorňuje, že u některých léků, například psychofarmak nebo silných analgetik s obsahem omamných látek, může být předepsání bez znalosti konkrétního případu složitější – nebo i vyloučené.

Zapomenuté léky v zahraničí

Svému lékaři zavolejte i v případě, že jste v zahraničí. V zemích EU máte šanci, že v lékárnách uspějete s e-receptem. A pokud ne, pak by měl stačit listinný recept (poslaný alespoň jako fotka na mobil nebo do mailu). Co musí takový předpis obsahovat, abyste ho mohli v zahraničí uplatnit?

  • Vaše jméno, příjmení a datum narození
  • Datum vystavení receptu
  • Údaje o lékaři vystavujícím recept: jméno a příjmení, kvalifikace, kontaktní adresa pracoviště a přímý kontakt (například telefonní číslo)
  • Podpis lékaře
  • Předepsaný přípravek s uvedením názvu, lékové formy, množství předepsaného léčiva včetně síly a dávkování

Připravte se na to, že lék budete muset pravděpodobně uhradit v plné výši. Schovejte si doklad o zaplacení a po návratu ho uplatněte u své zdravotní pojišťovny – alespoň část byste měli dostat zpátky.

Na co si dát pozor v zemích EU

Zrada může být v tom, že v zahraničí nemusíte sehnat lék se stejným názvem, takže se vybírá podle účinné látky. „Také se stává, že některé léčivé přípravky se stejným nebo podobným názvem mohou v jiných členských zemích obsahovat jiné účinné a pomocné látky,“ varuje Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory. To je dobré si uvědomit i u volně prodejných léků, které byste si chtěli v zahraničí nakoupit třeba proto, že jsou levnější.

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

Užíváte-li léky každý den, pak je to to první, co si musíte na dovolenou zabalit v dostatečném množství! Obzvlášť pokud vyrážíte do zahraničí mimo EUFoto: Ground Picture, Shutterstock.com

Problémy s léky mimo EU

Na dovolené v rámci EU si můžete si být jistí bezpečností přípravku díky kontrole lékových agentur. Jiné je to mimo EU. Velký pozor si musíte dát nejen na složení a názvy, ale i na skladování léků. Ve velkých městech a turistických oblastech bývají lékárny moderní a dobře vybavené, ale v odlehlejších částech opatrně.

Ve spojení s jazykovou bariérou může být získání potřebného léku velmi složité. Obraťte se na delegáta, lékaře, který ošetřuje hotelové hosty, anebo se obraťte na místní urgent, kde by mohli adekvátní náhradu předepsat.

Načítám