Článek
V první řadě je potřeba zdůraznit, že léky na bolest neboli analgetika by si člověk neměl nikdy ordinovat sám. Při volbě vhodného přípravku je totiž třeba vždy zohlednit věk pacienta, jeho celkový zdravotní stav i další léky, které užívá. Proto je předem vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem.
Každý lék působí v těle jinak
Analgetika tiší bolest různými způsoby. „Některá blokují přenos bolestivých signálů do centra bolesti v mozku, například opioidní analgetika (jako morfin), která působí na receptory v nervovém systému, a tím změní způsob, jakým tělo vnímá bolest. Jiná analgetika, jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), například ibuprofen, působí tak, že potlačují tvorbu látek (prostaglandinů), které jsou odpovědné za zánět a bolest. Tato léčiva tedy zamezují tomu, aby bolest byla vyvolána na místě zranění nebo zánětu,“ vysvětluje Ondřej Šimandl, lékárník a odborný konzultant EUC lékáren.
Například léčivá látka paracetamol se nedoporučuje při snížené funkci jater, protože se přes játra odbourává. „Nesteroidní antiflogistika, mezi která řadíme ibuprofen, naproxen a diklofenak, nejsou vhodná pro osoby se žaludečními vředy a ty, jež užívají léky na ředění krve. U starších pacientů je pozorován při užívání těchto látek zvýšený výskyt nežádoucích účinků, především se jedná o krvácení do trávicího traktu, například diklofenak je kontraindikován u kardiovaskulárních onemocnění,“ popisuje farmaceutka Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lékáren.
Léky na předpis a bez předpisu
Rozdíl mezi léky proti bolesti na lékařský předpis a bez předpisu může být v podávané dávce, zpravidla je zde ale rozdíl v léčivých látkách jako takových. Některé je třeba podávat pouze pod dohledem lékaře, protože mohou být rychleji návykové a vykazovat více nežádoucích účinků.
Volně prodejné léky jsou obvykle slabší a hodí se na tišení bolesti mírnější intenzity, jako je bolest hlavy, zubů, svalů nebo při menstruaci. Léky na předpis jsou obvykle silnější a mohou obsahovat látky s vyšším rizikem nežádoucích účinků nebo ovlivnění účinku jiných léků. „Patří sem například opioidy (např. morfin, tramadol nebo fentanyl), které se používají na silnou nebo dlouhodobou bolest. Silně účinné léky se používají hlavně tehdy, když běžná analgetika nestačí. Lékaři je předepisují podle zdravotního stavu pacienta a spolu s lékárníky pečlivě sledují jejich užívání – mohou mít totiž závažné vedlejší účinky nebo vést k závislosti,“ uvádí Ondřej Šimandl.

Některé druhy léků na bolest jsou výhradně na předpis a mohou být užívány jen pod dohledem lékařeFoto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com
Zdravotní rizika analgetik
V případě analgetik je vždy třeba řídit se dávkováním doporučeným výrobcem daného léčiva. Dávkování bývá totiž někdy závislé na tělesné hmotnosti pacienta, což je příklad paracetamolu, kdy je pro dostatečný analgetický účinek třeba podat správnou dávku.
„Překračování denní dávky může způsobit téměř u všech léčiv vážné poškození jater, některá mohou být příčinou vzniku žaludečních obtíží, až vředů. Zvláštní opatrnost platí pro osoby s chronickými nemocemi, jako je chronické selhání ledvin či jaterní cirhóza, seniory a těhotné ženy,“ varuje Marcela Komrsková, vedoucí lékárny Nemocnice Slaný.
Analgetika slouží jako pomoc při akutní bolesti, nikoli té chronické. Dlouhodobé užívání jakýchkoli léků může způsobit vážné vedlejší nežádoucí účinky. „Nesteroidní protizánětlivě působící léky (např. ibuprofen) mohou poškodit žaludek, ledviny a zvyšovat riziko vysokého krevního tlaku. Paracetamol může při překročení dávky nebo v kombinaci s alkoholem poškodit játra. Silnější léky, jako jsou opioidy, nesou riziko závislosti, nutnosti zvyšovat dávku a dalších potíží, jako je zácpa, nevolnost, zvracení, celkový útlum či bolesti hlavy nebo poruchy vidění,“ říká lékárník Ondřej Šimandl.
Závislost na lécích proti bolesti
Analgetika jsou velmi rozmanitou skupinou léčiv, záleží tedy na tom, jakou léčivou látku jejich konkrétní typy obsahují. „Nesteroidní protizánětlivé léky, které blokují enzymy účastnící se tvorby zánětu a zodpovědné za bolest a horečku, nejsou návykové. Některé z nich jsou volně prodejné. Silnější, tzv. opioidní analgetika, jsou výhradně na recept a v některých případech i na tzv. opiátový recept, působí na centrální nervový systém aktivací opioidních receptorů v mozku, což může vést k fyzické i psychické závislosti,“ uvádí farmaceutka Marcela Komrsková.