Hlavní obsah

Léky na hubnutí fungují, ale… Co a jak (ne)jíst, když je užíváte, aby se pak kila nevrátila zpět

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Sociální sítě jsou plné rad a doporučení na doplňky stravy nebo prostředky snižující chuť k jídlu. A často slibují vysněnou postavu bez námahy a cvičení. Jenže realita je jiná – žádná pilulka svaly nevyrýsuje ani nepřinese dlouhodobé výsledky bez změny životního stylu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Obezita patří k největším zdravotním problémům současnosti, a tak se mnoho lidí uchyluje k razantním řešením. Někdo sází na drastické diety, jiní zkoušejí lék na hubnutí. Ty si oblíbily zejména celebrity, a ačkoliv potlačují chuť k jídlu a mohou opravdu v určitých situacích pomoci, samy o sobě nestačí. Aby měly smysl a zároveň neohrozily zdraví, musejí být vždy doplněny kvalitní a vyváženou stravou.

Změna se vším všudy

Chcete žít zdravě, zbavit se přebytečných kil a cítit se lépe (nejen) v plavkách? Máte několik možností: změnit stravovací návyky, začít se hýbat a případně zařadit schválené léky. „Léky mohou s hubnutím pomoct, ale bez správného jídla je to jako snažit se jet na kole bez řídítek – jde to, ale je to riskantní,“ vysvětluje Hana Málková ze společnosti STOB (Stop obezitě). Pokud chcete se změnou pomoct a sami to nezvládáte, poraďte se s odborníkem nebo se třeba přihlaste do skupinového kurzu hubnutí – tam máte k dispozici nejen odborníka, ale skvělá je i podpora ostatních hubnoucích.

Základem úspěchu je jíst pravidelně a pestřevybírat si kvalitní potraviny a dbát na dostatečný příjem bílkovin, vlákniny a kvalitních tuků. A samozřejmě se i hýbat. A pokud vám lékař doporučí lék, měl by to být jen dodatek k celkovému režimu, ne samospásné řešení.

Riziko léků na hubnutí: ztráta svaloviny

Léky určené na podporu hubnutí fungují tak, že snižují chutě k jídlu, zpomalují vyprazdňování žaludku: a díky tomu se cítíte déle sytí. To ale přináší nové výzvy, hrozí totiž nedostatek důležitých živin. „Při užívání těchto léků se často stává, že lidé zapomenou jíst nebo si dají jen něco rychlého. To ale může vést k nedostatečnému příjmu energie a důležitých živin, úbytku svalové hmoty, která je pro metabolismus klíčová. Svaly potřebují kvalitní bílkoviny,“ upozorňuje Hana Málková.

Kolik bílkovin opravdu potřebujete

Denní příjem bílkovin by měl činit 1–1,5 g na kilogram vaší ideální tělesné hmotnosti.

  • 100 g libového masa: 30 g bílkovin
  • 1 vařené vejce: 7 g bílkovin
  • 50 g libové šunky: 9 g bílkovin
  • 150 g tvarohu nebo sýru cottage: 15–20 g bílkovin
  • 100 g tofu: 15 g bílkovin
  • 200 g vařených fazolí: 18 g bílkovin
  • 40 g vloček: 5 g bílkovin

Nezapomeňte ani na vlákninu a komplexní sacharidy, které stabilizují hladinu cukru v krvi (například luštěniny, celozrnné přílohy nebo ovesné vločky) a také na zdravé tuky (např. ořechy nebo řepkový olej).

Foto: Tatjana Baibakova, Shutterstock.com

Bílkoviny (proteiny) jsou nedílnou součástí jídelníčku. Jsou stavebním kamenem pro svalyFoto: Tatjana Baibakova, Shutterstock.com

Co nejíst při užívání léků na hubnutí

Pravidla správně sestaveného jídelníčku jsou v podstatě stále stejná – ať už zrovna léky berete, nebo se snažíte zhubnout přirozenou cestou. „Vyhýbejte se tučným a sladkým průmyslově zpracovaným potravinám, jako jsou sladkosti, polotovary, slazené nápoje, omezujte fastfood nebo přepálené smažené pokrmy. Nejenže vám nedodají prospěšné živiny, ale mohou způsobit žaludeční potíže,“ upozorňuje Hana Málková.

„Při užívání léků na hubnutí je vhodné omezit velmi tučná jídla, která zpomalují trávení a mohou vést k pocitu těžkosti. Stejně tak se vyvarujte alkoholu: má zbytečné kalorie a zvyšuje riziko vedlejších účinků. A také pozor na velikost porcí, raději jezte menší porce častěji, abyste se vyhnuli nevolnostem,“ dodává odbornice ze společnosti STOB.

Načítám