Hlavní obsah

Bolavé osmičky: Co dělat, když vás zlobí zuby moudrosti?

Foto: puhhha, shutterstock.com

Zuby moudrosti dokážou člověka nepěkně potrápitFoto: puhhha, shutterstock.com

Na kompletní chrup si většina lidí musí počkat do dvaceti let i déle. Jako poslední se totiž začínají prořezávat takzvané zuby moudrosti. Víme, co vás čeká, když začnou osmičky zlobit...

Článek

K prořezávání zubů moudrosti dochází nejčastěji mezi 18. a 24. rokem života. Ve výjimečných případech však do dutiny ústní vyrostou i v pozdějším věku, popřípadě zůstanou ukryté v kosti.

V důsledku vývojového zmenšení čelisti na ně většina lidí nemá v ústech dost místa, což vede k řadě problémů. „Při komplikacích záleží na více okolnostech, ale podstatné je, že se vám do úst jednoduše nevejdou, sliznice za nimi či nad nimi se zanítí, do ní často nakusuje horní stolička, a to je zdroj bolesti. Všechny ostatní zuby kolem sebe mají tuhou dáseň, jen zuby moudrosti jsou zezadu obklopeny měkkou sliznicí,“ objasňuje MUDr. Dagmar Opekarová.

Obtíže jako při angíně

Klubání těchto zubů obvykle doprovázejí příznaky podobné angíně. Kromě bolesti dásně či krku je to například i zvýšená teplota či otok lymfatických uzlin. Nepříjemné pocity mohou trvat i několik let, a bolest se tak vrací v nepravidelných intervalech. Určité příznaky spojené s růstem třetích stoliček však ještě samy o sobě nemusejí znamenat, že bude nutné je odstranit.

Foto: Diego_Cervo, shutterstock.com

Největší problém s osmičkami je, když zarůstají do dásní naležato nebo se klubou pod stávajícími zubyFoto: Diego_Cervo, shutterstock.com

Záněty i složité čištění

Častým důvodem k zákroku bývá jejich nevhodná pozice, která vede k deformaci a křivení ostatních zubů. Případné atypické umístění v kosti se dá zjistit ještě před prořezáním mezi čtrnáctým a šestnáctým rokem z rentgenového snímku.

Pokud se naklánějí směrem k ostatním zubům do horizontální pozice, je lepší přistoupit k jejich operativnímu vyjmutí. A to co nejrychleji, extrakce je totiž snazší, pokud není kořen zubu dostatečně vyvinutý.

K rozhodnutí osmičky vyjmout mohou lékaře přesvědčit i zdlouhavé záněty, které se týkají zejména částečně prořezaných zubů. Způsobují je kousky jídla, které se dostávají do slizniční kapsy.

Na pečlivou hygienu této oblasti je ovšem nutné dbát i v případě, že vám poslední zuby bez komplikací vyrostly. Vzhledem k jejich umístění se k nim totiž zubní kartáček obtížně dostává a hrozí kazy.

MUDr. Romana Koberová Ivančáková radí, jak na začínající kazy vyzrát: „Při zjištění kazu v počáteční fázi je vhodné kromě pravidelného čištění zubů pastou s fluoridy používat lokální prostředky s vyšší koncentrací fluoridů ve formě roztoku nebo gelu. Tyto látky napomáhají remineralizaci, tedy vyhojení počátečních změn ve sklovině.“

Foto: Syda_Productions, Shutterstock.com

Rozhodně dojděte na rentgen a zvažte vytrženíFoto: Syda_Productions, Shutterstock.com

Jak zákrok probíhá?

Odstranění „třetích stoliček" se většinou provádí v lokální anestezii a náročnost zákroku se odvíjí od jejich umístění. Samotný zákrok bývá díky anestetiku bezbolestný a je cítit pouze tlak či tah.

Zub se vytahuje v celku nebo po částech, poté se vyčistí lůžko a rána se zašije. Zhruba po dvou hodinách od zákroku začnou znecitlivělé oblasti přicházet k sobě, takže bez prášků na bolest se pravděpodobně neobejdete. V případě obtížnějších extrakcí se také preventivně podávají antibiotika, která mají zabránit možné infekci.

Konkrétní informace, jak se chovat první dny po zákroku, vám podá ošetřující lékař. Nicméně obecně platí, že je nutné ledovat otok (zvenčí ledem a zevnitř třeba zmrzlinou), dále kousat na opačné straně a v případě rozsáhlejšího zákroku je navíc nutné dutinu ústní a stehy po každém jídle dezinfikovat.

Hojení samozřejmě závisí na rozsahu výkonu i obranychopnosti vašeho organismu. Zhruba po týdnu, kdy se zhojí nejhorší rány, se vyndávají stehy.

Vyjmutí osmiček sice není nic příjemného, ale v případě, že je zákrok nutný, nemá cenu návštěvu zubaře odkládat. Jednorázová bolest je přece lepší než dlouhodobé problémy. „Důležité je nebát se, neposlouchat hrůzostrašné historky okolí a jít včas k zubaři,“ uzavírá Dagmar Opekarová.

Jaké jsou vaše zkušenosti se zuby moudrosti?

Reklama