Hlavní obsah

Boty na hubnutí. Fungují?

Foto: Thinkstock

Záleží na typu funkční obuvi opravdu tak hodně, nebo je všechno jen reklamní tah firem?

Také jste se dočetli o tom, že boty Reebok na tvarování pozadí vůbec nefungují? Na trhu jsou ale ještě další boty podobného typu. Můžete od nich čekat vůbec nějaké účinky, nebo jde také jen o reklamní tah? To jsme pro vás zjišťovali!

Článek

Prý vás zbaví plochých nohou, zpevní lýtka, podpoří nožní klenbu... Speciální, takzvané funkční boty údajně umí divy. Jenže za jakých podmínek tyhle boty opravdu splní svoje sliby? Vzali jsme si je na nohy, vyzkoušelia pak se ptali odborníků.

Jaké? Nike Free

Co dělají? Simulují chůzi naboso díky speciální podrážce s pěnovou mezipodešví.

Proč to?Chůze naboso má spoustu pozitivních účinků. Vykračujete-li si bez bot, dostanou zhruba dvě tisícovky receptorů na chodidle příležitost se „probudit". Nohy a celé tělo jsou tak stimulovány, což má i vliv na postoj, držení těla a rovnováhy. Posilují svaly chodidla a lýtka.

Co na to odborník? „Pokud měli tvůrci obuvi za cíl poskytnout chodidlům možnost chodit i v obuvi naboso, je třeba si připomenout skutečnost, že chůze bez obuvi se doporučuje po měkkém terénu, jako je například písečná pláž nebo vysoký měkký trávník. Naopak se nedoporučují tvrdé povrchy, tak běžné kolem nás (dlažba, asfalt a tak dále). Proto je potřeba ji provozovat v uvedeném prostředí,“ upozorňuje Jakub Suzan ze Studia zdravého obouvání. „Fungovat budou na zdravá chodidla. Nedoporučuji je těm, kdo mají jakékoli ortopedické potíže," říká prezident České podiatrické společnosti Jaroslav Fešar.

Foto: nikeprague.cz

Nike Free (cena od 2500 Kč) simulují chůzi naboso. Nepomohou ale těm, co mají nezdravá chodidla

Naše rada: Berte je jako doplněk k běžným botám. Choďte v nich krátce. Podstatné je vybrat si vhodnou tvrdost této speciální, jakoby rozřezané podrážky. Ta nejměkkčí imituje chůzi naboso nejvíc. (Proto vás z ní budou nohy bolet také nejvíc). Jinak jsou pohodlné jako bačkory.

Jaké? FiveFingers neboli prstové boty

Co dělají? Také imitují bosou chůzi, nemají ale mezipodešev, jen hrubou podrážku. Tkaninu mají také mezi prsty.

Proč to? Zvyšují pohybový rozsah kotníku, chodidla a prstů.

Co na to odborník? „Tento typ obuvi určitě má své příznivce. Ale neopomenul bych skutečnost, že rozlišujeme nejméně tři typy fyziologických, tedy zdravých chodidel. Najít padnoucí typ prstové obuvi bude velmi složité. A to pomíjím rozličné deformace chodidel,“ dodává Jakub Suzan. Vsadit na jejich neobvyklost mohou jen jedinci se zdravým pohybovým aparátem, včetně kloubů a správného držení těla. „Vyhnout by se jim měli všichni, co mají například bolesti předního segmentu nohy a potíže s velkými klouby na noze,” dodává Jaroslav Fešar.

Foto: Rejoice.cz

FiveFingers (cena od 1900 Kč) s vibramovou podrážkou dají vašim chodidlům zabrat

Rada naše: Opatrně s nimi. Na chodidla působí ještě výrazněji než Nike Free, protože nemají mezipodešev. Choďte s nimi nejdříve doma, pak po měkkém povrchu. Oddělené prsty tkaninou nemusí každému vyhovovat – zvyšuje se tím i jejich potivost.

Tip redakce: Pozor na otlaky aneb Došlápněte si na kuří oko včas!

Jaké? MBT

Co dělají?Nutí balancovat. Mají zaoblenou podrážku, která není rovná, naopak je nestabilní.

Proč to?Efekt je založen na principu přirozené nestability, čímž jsou aktivovány svaly, namísto aby se stabilizovaly. Klíčem MBT je konstrukce podrážky, jejíž srdce tvoří měkký Masai Senzor. Ten je umístěn přímo pod patou a simuluje chůzi a stání na nerovném povrchu. To vytváří přirozenou nestabilitu, na kterou tělo reaguje malými, intuitivními, vyrovnávacími pohyby. Tím se aktivují hluboko uložené svaly, zodpovědné za správné držení těla.

Co na to odborník? „Rád bych zdůraznil, že tyto boty jsou ze všech nejvíce vhodné pouze pro ty lidi, kteří mají zcela zdravá chodidla,“ upozorňuje Jaroslav Fešar. „Zde se totiž zapojují do aktivity svaly a vazy, které v běžných botách vůbec nepoužíváte. Proto pokud má někdo ortopedickou vadu, může si ji ještě zhoršit. Noha zde nemá totiž pevné vedení. Určitě je také nedoporučuji lidem po úrazech nohy, zejména s poškozením vazů a se zhoršenou stabilitou, či poruchou rovnováhy. A určitě ne na řízení auta.“

Foto: cz.mbt.com

Na MBT botách (cena asi od 3900 Kč) budete balancovat. Tak opatrně!

Naše rada: Zábavné! Rozhodně se s nimi ale nevydávejte na nerovný terén, neřiďte v nich auto, nechoďte na dlouhé túry či na večerní procházky. Zapomeňte na ně i vy, kdo máte kromě jiného potíže se stabilitou. Takže pro koho vlastně jsou?

Jaké? Skechers Shape UPS

Co dělají? Jsou vybaveny kinetickou podrážkou, která díky valivému pohybu napomáhá simulovat chůzi v měkkém písku, a tím zapojovat více vaše svalstvo.

Proč to? Aby pozitivně působily na stehenní, lýtkové a hýžďové svaly, a tak formovaly postavu a posilovaly svalový aparát.

Co na to odborník? „Tyto boty jsou podobné MBT, proto pro ně platí stejné pravidlo používání: pro zdravé nohy, nemající ortopedické odchylky, jakou jsou například vyvrácené kotníky, podélně plochá noha a podobně,“ zdůrazňuje Jaroslav Fešar. Určitě je také používejte jen omezeně a pouze na volnočasové aktivity,“ dodává podiatr.

Foto: archiv

Skechers Shape UPS (cena od 1800 Kč) umí navodit pocit chůze v písku. Je to dobře, nebo špatně?

Naše rada: Spíš než investovat do bot je lepší zajít na lekci balančního cvičení – třeba na velkých míčích, bosu, ale i pilates či jógu... Co myslíte?

Moje zkušenost?

Nejvíc jsme si sedly s Nike Free, tyhle botky jsou nejen cool (pardon, ale mě baví, když bota i dobře vypadá), ale hlavně mi skutečně posílily drobné svaly chodidel, kotníků i holení. Mám totiž problémy s achilovkou, ale místo speciálních vložek, které svaly stabilizují, jsem zvolila raději zaktivování. A to tyhle boty umí, aniž bych musela trpět. Což nemůžu říct o FiveFingers, které daly mým chodidlům nejvíc zabrat. Nechápu některé nadšence, kteří v nich dokonce i běhají. Nejsem si jista, že to je vůbec ještě zdraví prospěšné. MBT a Skechers jsou si dost podobné, ale osobně jsem valivému kroku nepodlehla, raději jsem si při chůzi jistá. Chodím totiž ráda svižně, a to mi v těhle botkách (stejně jako na jehlách) nejde. Každopádně, pokud kohokoli donutí zamyslet se nad svým zdravím, stojí za zkoušku.

Speciální boty nejsou pochopitelně samospasitelné, fungují spíše jako doplněk, pomůcka ve vašem snažení. Ale kila dolů? Jedině správným jídelníčkem a poctivým pohybem! A propos začněte hubnout s Miladou, Hanou a Evou v rámci exkluzivního projektu ProŽeny.cz!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.