Hlavní obsah

Budiž křeslo! Jaké typy dnes frčí, kam a pro koho se hodí?

Foto: IKEA

Nehledejte univerzální křeslo, které by stoprocentně vyhovovalo všem členům domácnosti i všem účelům použití a ještě se vešlo do jakéhokoliv interiéru. Takové není. Jak tedy vybrat to pravé?

Článek

Při nákupu se řiďte hlavně svými potřebami a zvolený kousek si vyzkoušejte na vlastní pozadí. Kromě toho, jak pohodlnost křesla ohodnotí vaše vlastní tělo, ale vybírejte i podle dalších kritérií:

Podle (ne)nápadnosti 

Nejčastěji se jedno či dvě křesla používají jako doplněk k sedací soupravě. Buď z ní vycházejí, jak tvarem, tak materiály, což je vhodné, když chcete nenápadný prvek. Třeba proto, že máte malý obývák a tímto řešením se opticky zvětší.

„Nebo jde o kontrastní kus nábytku, jehož úkolem je přitáhnout na sebe pozornost. Ideální pro místnost zařízenou v neutrálních barvách, která potřebuje trochu ,zvednout´, nebo pro větší prostory,“ uvádí architektka Miroslava Karasová ze studia MK arch. Pak je lepší zvolit výraznou barvu či i více barev, případně efekt patchworku. Dodržujte zásadu, že barva křesla či ta, která na něm převažuje, by měla najít uplatnění i na interiérových doplňcích v dané místnosti.

Foto: Polstrin Design

Linie křesla Hektor odkazují na funkcionalismus a můžete ho mít i s dřevěnými područkami, cena od 17 279 Kč

Foto: Bella Rose

Ratan se nemusí používat jen jako venkovní nábytek, křeslo White představuje příjemnou změnu, cena 7199 Kč

Foto: Polstrin Design

Křesla z kolekce Rhea se přizpůsobí vašemu přání a vkusu, vyberte si nejen tvar, ale i potahový materiál či barvu podnoží. Ceny: vysoké křeslo od 19 735 Kč, ušák od 21 937 Kč a nízké křeslo od 18 077 Kč

Čemu má sloužit

Tradiční křeslo rozšiřuje sedací prostor. Nebo si můžete vybrat i rozkládací, sloužící občasnému přespání návštěv. Či polokřeslo, takzvané židlové křeslo, které vypadá podobně jako židle, jen je doplněné jednoduchými područkami. „Pokud si chcete užít opravdu komfortní sezení, sáhněte po variantách čalounění s taštičkovými pružinami. Jedná se o systém, který se používá i u ortopedických matrací,“ upřesňuje Anna Handlová ze společnosti TON.

Křeslo ve stylu ušák bývá vyhraněné pro konkrétního člena rodiny, a protože slouží odpočinku, je lepší umístit ho mimo tradiční sedací prostor nebo do ložnice. Relaxační funkci má i houpací křeslo. V dětském pokoji a u mladých lidí boduje křeslo závěsné – u něj jen pozor na to, že jde o rozměrný a dominantní prvek. Používá se tam, kde se nepředpokládá častá změna dispozičního uspořádání.

Kromě funkce je důležitý věk uživatelů. Například starší generace potřebuje vyšší sed, aby se jí z křesla snáze vstávalo, k pohodlí přispívají polohovací područky či posuvné opěradlo.

Foto: LIV design – Linda Vrňáková

Orignální závěsné křeslo Swingy In používá masážní míčky, potah je ošetřený technologií Aquaclean. Cena 20 000 Kč

Foto: DesignVille

Eames Chair RAR značky Vitra vychází z ikonického tvaru židle Eames a současně nabízí pohodlí houpacího křesla. Cena 14 416 Kč

Foto: TON

Na foto (zleva): střídmé tvary křesla Moon oživují zajímavě řešené područky, cena od 7190 Kč, židlové křeslo série Stockholm kloubí prvky skandinávského stylu s technologií ohýbané překližky, cena od 5830 Kč

Ideál neexistuje

„Striktní pravidla pro poměry jednotlivých částí křesla neplatí všeobecně. Více dejte na to, co se vám už dříve osvědčilo, přičemž každému je pohodlné něco jiného. I proto klientům říkám, aby si ho vyzkoušeli v prodejně,“ upozorňuje architektka Miroslava Karasová.

A doplňuje, že křeslo určené hlavně pro relaxaci má být měkčí a pohodlnější a ani nemusí disponovat opěrkami rukou. Do této skupiny lze zařadit rovněž sedací vaky. Kdežto „čtenářské“ křeslo by mělo poskytnout oporu celého těla, aby se vám v něm příjemně sedělo i několik hodin. Většinou má opěrky rukou a tomu přizpůsobenou výšku sedáku a vysokou zádovou opěrku.

Mnohá křesla jsou čalouněná, u potahových látek převažuje zájem o takzvané protišpinivé úpravy. Například tkanina s technologií Aquaclean zabraňuje pronikání nečistot do látky a skvrny lze snáze čistit.

Foto: IKEA

Křeslo Vedbo díky nadčasovému designu snadno sladíte s dalšími vybavením obýváku, cena 4490 Kč

Foto: Bonami

Na foto (zleva): křeslo patchworkové Fleur2, cena 9799 Kč, veselé Madagaskar, cena 10 999 Kč, harmonické Coco, cena 19 569 Kč

Foto: TON

Křeslo Alba vybízí k posezení nejen v obýváku, ale i u jídelního stolu. Můžete v něm relaxovat, jíst či diskutovat, podobně jako prezidentští kandidáti, kteří při televizní debatě seděli právě na těchto křeslech. Cena od 14 990 Kč

Alternativní řešení

Když se do obýváku nevejdou klasická křesla nebo by pohledově překážela (sledování televize či výhledu do kuchyně), zkuste méně dominantní taburet. „Různé velikosti předznamenávají účel použití. Může jít o menší ,bobíky´ na příležitostné posezení či odložení nohou, nebo jsou delší, čímž umožňují pohodlné ležení na sedačce a hlavně je možné sedačku více přizpůsobovat situaci. Třeba když dorazí návštěva, ze sedačky tvaru L vytvoříte tvar U,“ vysvětluje Miroslava Karasová. K dostání jsou i taburety ve tvaru, který odpovídá sedačce, a když ho přisunete k posezení, vznikne prostor na přespání.

Další alternativu nabízí pufy, hodně oblíbené jsou pletené. Krásně zateplí interiér, dají se barevně sladit s ostatními doplňky a představují ideální řešení pro obývák nebo dětský pokoj. A navíc se s nimi snadno manipuluje.

Foto: Bonami

Taburet Butt se snímatelným potahem je lehký, snadno ho přenesete tam, kde ho zrovna budete potřebovat, cena 3139 Kč

Foto: Tchibo

V tomto případě se zdá, že křeslo obsadí čtyřnohý miláček a páníček bude rád, že má ještě taburet

Foto: kika

Sedací soupravu Belize lze doplnit taburetem. Ten může fungovat samostatně, nebo ho přisuňte do „vykrojené“ části sedačky, cena taburetu 4799 Kč

Co je pro vás důležitější – pohodlí, nebo design křesla?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek