Hlavní obsah

Na Vyšehradě architekt objevil chátrající opuštěnou půdu. Svépomocí ji předělal na stylový loft

Foto: Archiv Institutu bytového designu

Foto: Archiv Institutu bytového designu

V historickém domě na pražském Vyšehradě se architektovi podařilo najít nevyužívanou, chátrající půdu. Místo ho nadchlo a rozhodl si zde svépomocí zařídit vysněné bydlení. Vznikl loft, ve kterém vynikají původní trámy i komín.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pod Cihelnou bránou na pražském Vyšehradě stojí historický dům, jehož půda dlouhá léta zela prázdnotou. Objevil ji architekt Bohuslav Šenkýř, pro kterého představovala ideální prostory na vlastní bydlení. Po nezbytném papírování se spolu s kolegyní Andreou Marečkovou, se kterou pracují pod hlavičkou ateliéru Šenkýř Architekti, mohli pustit do práce. Protože cílem bylo minimalizovat náklady, většina stavebních prací proběhla svépomocí.

Maximálně obnažit

Jak se dalo očekávat, původní půdní prostory byly plné plísně a špíny. Navíc aby docílili zamýšlené loftové estetiky, museli odstranit veškeré nepůvodní konstrukce a dostat se do stadia hrubé stavby. Architektonický návrh totiž vychází z přiznání všech původních historických prvků, které utváří celkový ráz bytu. Na první pohled tak zaujme komínové těleso nebo krásné dřevěné trámy.

Komínové těleso nechali autoři očistit o nánosy omítky a dalších konstrukcí – bylo doslova svlečeno donaha. Konstrukci krovu očistili rotačními kartáči a obnažili, co nejvíc to jen šlo. Podařilo se dokonce přiznat i ocelové přeplátování spojů na krovu. Svlékání konstrukcí se propsalo i do transparentní příčky mezi obytnou částí a ložnicí. Příčka je ze subtilních ocelových profilů s jednoduchým zasklením.

Praktické a nenápadné

Celková plocha bytu je 75 metrů čtverečních. Jde o dispozici 2kk s výškou stropu v nejvyšším místě pět metrů. Ne vždy praktické šikmé stěny střechy v tomto případě šikovně využili pro vestavěný nábytek. V šikminách se dokonce nachází i malý skladovací prostor, který ukrývá pětimetrový žebřík využívaný při čištění skleněné příčky.

Veškerý vestavěný nábytek architekti navrhovali tak, aby na sebe nepoutal pozornost. Je z obyčejných, ekonomických a nenápadných materiálů, což umožňuje vyniknout původním prvkům historického domu na pražském Vyšehradě.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a designéry. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Seznam.cz. Podívejte se na vítěze různých kategorií z devátého ročníku. Do desátého ročníku mohli autoři z Česka a Slovenska přihlašovat interiéry, které byly dokončeny v průběhu roku 2024. Vítězové jubilejního ročníku byli vyhlášeni v pražském Centru současného umění DOX 29. 4. 2025.

Načítám