Hlavní obsah

Malý velký domov. Inspirace a tipy, jak zařídit garsonku, zahradní chatku či tiny house

Foto: Ikea

Foto: Ikea

Máte chatu či byt s výměrou pouhých pár metrů čtverečních a nevíte si rady, jak je zařídit, aby se vám i na tak omezeném prostoru pohodlně bydlelo? Inspirujte se následujícími tipy a radami a možná budete překvapeni, jak úžasné hnízdečko získáte.

Článek

Malé bydlení je v současnosti vzhledem k vysokým cenám nemovitostí velký trend. A nemusí za ním vždy stát jen nedostatek financí, mnohdy souvisí s příklonem k minimalistickému způsobu života, který s sebou přináší menší náklady i určitou lehkost bytí. Neznamená to však, že byste se měli vzdát pohodlí a kvality života. Malé bydlení lze totiž pomocí několika triků zařídit velmi chytře a přátelsky.

Na míru, nebo dostupně?

Nejjednodušší způsob, jak maximálně využít prostor a přizpůsobit vybavení svým individuálním potřebám, je nechat si navrhnout a vyrobit veškerý nábytek i další vybavení na míru. Záleží samozřejmě na výběru materiálů, ale toto řešení s sebou nese většinou vyšší cenu.

Další alternativu představuje běžná nabídka z obchodních řetězců, k nejlevnějším kouskům zpravidla patří různé otevřené police a regály. Do malých místností nejsou ideální, protože opticky zahlcují prostor, ale pomohou ušetřit. Dojem uklizeného domova získáte, pokud obsah schováte do nejrůznějších úložných boxů, papírových krabic a košů. Další možností je schovat je za textilní závěsy.

Klíčem je vertikála

V malém bydlení si nemůžete dovolit plýtvat místem, takže je potřeba využít vše do posledního centimetru. Ať už zvolíte zařízení na míru, nebo dostupné kousky z obchodu, pamatujte na to, aby zejména skříně a regály byly co nejvyšší. Vyplatí se protáhnout je klidně až do stropu a pomoct si při jejich obsluze schůdky či stoličkou. V opravdu miniaturním interiéru je také dobré zvážit umístění spaní do výšky, ať už se jedná o patrovou postel, vestavěné patro s matrací, nebo jen vyvýšenou postel s úložnými prostory pod ní.

Optické triky a hry s barvami

Vizuální kouzla sice prostor reálně nezvětší, ale zamezí tomu, abyste se ve své garsonce či chatě cítili zbytečně zahlceně a stísněně. Mezi nejznámější rady patří použití světlých barev, ale není to nezbytně nutné. I některé tmavé tóny mohou díky navození pocitu nekonečnosti bydlení opticky zvětšit.

Důležité je především volit jednolité plochy a struktury, větší formáty obkladů a podlahových krytin, vyhnout se velkým křiklavým vzorům a přeplnění prostoru předměty. Oblíbenou pomůckou bytových designérů jsou také zrcadla a lesklé odrazové plochy, které prostor pocitově znásobí, nebo zavěšený nábytek či ustupující sokly, jež vizuálně tolik neubírají z podlahové plochy.

Co nejméně příček

Tahle rada má svůj význam jak praktický, tak optický. Příčky zbytečně zabírají místo, navíc členitý interiér působí mnohem menší, než ve skutečnosti je. Proto architekti při zařizování malých prostor sahají po otevřeném vzdušném řešení a k oddělení prostoru používají spíše nábytek, paravány, závěsy, květinové stojany nebo zóny vymezují pomocí odlišných barev či materiálů. Jste-li tedy ve fázi plánování či rekonstrukce, zvažte odstranění příček a jejich nahrazení jinými prvky.

Myslete multifunkčně a flexibilně

Při výběru jednotlivých kousků vybavení se snažte dávat přednost věcem, které mají víc využití, případně je lze snadno přemístit – ať už je to gauč, nebo rozkládací křeslo s možností spaní, úložný odkládací stolek s kolečky, bytelná stolička na sezení, která zastoupí schůdky… Stejně uvažujte při nákupu spotřebičů.

Načítám