Hlavní obsah

Chcete, aby oblečení vydrželo déle? Slaďte otáčky a teplotu!

Foto: Thinkstock

Otáčky a teplotu praní je nutné sladit dle materiálu prádla a možnosti pračky

Speciál o tom, jak prát prádlo šetrně, přitom úsporně dnes končí! Ještě ale pro vás máme pár dobrých rad týkajících se nejen správné teploty, ale zejména intenzity ždímání. Víte, co umí nové pračky?

Článek

Na trhu jsou dnes k dispozici pračky s horním i předním plněním, které běžně ždímají prádlo na 1500–1600 otáček. Nemáte obavy, že už to příliš ničí vaše oblečení? Jak to vlastně tedy je, jsme zjišťovali za vás!

Na typu textilií, oděvu a také na materiálu samozřejmě z hlediska intenzity ždímání velmi záleží. Naštěstí se většinou uvádí jen maximální možný počet otáček bubnu – a ty jsou téměř vždy regulovatelné. Záclony a jemné prádlo nebo vlnu takto tedy jistě ždímat nebudete, zato silné bavlněné textilie klidně můžete.

Čtěte manuál

Obecná pravidla jsou platná, ale je zapotřebí přečíst si manuál ke konkrétnímu modelu pračky. Tam také objevíte podrobnou tabulku, která je vodítkem k tomu, co je pro konkrétní typ vláken nejvhodnější. Najdete zde popis programu, doporučenou maximální teplotou, rychlost otáček za minutu, informace o předpírce, praní a aviváži a dobu trvání cyklu. Někteří výrobci navíc uvádějí i spotřebu energie i vody a podobně, takže můžete zvolit podle těchto údajů lepší program a leckdy při praní i něco ušetřit.

Foto: Thinkstock

U své pračky důkladně prostudujte manuál, ve kterém najdete vše podstatné

Ochrana oděvů a textilu

Textilní vlákna ale nechrání jen správná volba teploty vody a otáček při ždímání. Jsou to třeba i speciální úpravy povrchu bubnů, které zaručí, že po něm prádlo lehce klouže, a je tak optimálně chráněno.

Jde například o voštinový buben se strukturou včelí plástve, buben Pro Tex, který má otvory o 35 % menší, takže jich má ve stěně více. Nebo o systém Variosoft, který nabízí kapkovitý tvar prolisů a dva směry rotace. „Otvory v bubnu naší značky mají tvar diamantu a jsou téměř o polovinu menší než u běžných praček. To způsobuje, že je oblečení bezpečně chráněno před sebemenším zachytáváním o povrch," vysvětluje Kateřina Holíková, produktová manažerka společnosti Samsung.

Co dnes zařídí program za vás

V moderních typech praček jsou prací programy (teplota, otáčky, množství vody) automaticky uzpůsobené danému typu prádla nebo textilu. A to, co dokázaly jen velké pračky, dnes dokážou i malé modely pro majitele malých koupelen.

Do nevelkých prostor se hodí takzvané slim modely, které pojmou až 6 kilogramů prádla a jsou hluboké pouze 33–45 centimetrů. Přitom si zachovají všechny praktické funkce, které mají větší modely. Maximální počet otáček za minutu je 1400, s možností jejich nastavení, stejně si můžete zvolit teplotu praní.

Chcete se o úsporném praní dozvědět víc? Přečtěte si článek Moderní praní prádla: Zastudena nebo Stejně čisté prádlo, ale vyprané levněji.

Ždímáte prádlo skoro dosucha? Jaký počet otáček využíváte nejčastěji?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek