Hlavní obsah

Dieta v těhotenství?!

Foto: shutterstock.com

Těhotná žena potřebuje více živin

9. 9. 2009

Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Ale i odborníci tvrdí, že dieta v těhotenství není na místě. Spíš byste si měly udržet přiměřený váhový přírůstek. Jak na to?

Článek

Obecně se dá říci, že optimální zvýšení hmotnosti může zajistit správně sestavený jídelníček (při příjmu pěti nebo šesti denních jídel dle doporučených dávek energie v závislosti na věku). Jelikož se většinou matkami stávají mladší ženy, nachází se dolní hranice energetického příjmu na 9000 kilojoulech za den a horní činí 11 000 kilojoulů denně.

Spotřeba vitaminů stoupá

Těhotenství od základů změní způsob, jakým ženské tělo funguje a to se týká i potřeby výživy, protože u většiny látek je spotřeba zvýšena. U vitaminů a minerálů je přitom nárůst mnohem vyšší než v případě energetického přísunu - ten stoupá asi jen o 1200 kJ, ale potřeba některých vitaminů a minerálů se zvyšuje až o 100 %.

Měla byste se soustředit na pravidelnou stravu, menší porce každé dvě hodiny. „Zaměřte se hodně na čerstvou zeleninu. Ještě před otěhotněním doporučuji doplňovat kyselinu listovou. Je důležitá pro prevenci vrozených vývojových vad miminka," radí dietoložka Nikola Hanyšová. Těhotné ženy se také potýkají s nedostatkem železa, které je důležité kvůli dostatečnému zásobení dítěte kyslíkem. Kromě toho pomáhá předcházet předčasnému porodu a je nezbytně nutné pro normální vývoj a růst miminka. Stejně tak nezapomínejte na vápník. Je skvělý pro stavbu kostí dítěte a maminko chrání před úbytkem kostní hmoty. Přispívá navíc v boji s vysokým tlakem (což je v těhotenství běžný jev) a je důležitý pro normální fungování nervů a svalů.

Věnujte pozornost přesnídávkám

Tělo pracuje mnohem více, a tak mějte vždy po ruce připravené nízkotučné přesnídávky s vysokým obsahem vlákniny (ovoce s jogurtem). Lepší jsou produkty s živou kulturou. Čistí tělo a zásobují ho mikroflórou. Nezapomínejte ani na mléko a mléčné výrobky.

Vitaminové preparáty mají zelenou

Proto by žena během těhotenství měla uvažovat o složení stravy tak, aby získala potřebné množství vitaminů a minerálů a zabránila nadměrnému váhovému přírůstku. Toto dilema dokáží vyřešit multivitaminové preparáty, které zajišťují přísun patřičného množství minerálů a živin bez ohledu na množství a druh výživy a jsou na trhu k dostání v dostatečném množství a výběru. Prokázalo se, že zvýšení hmotnostního přírůstku v těhotenství má přímý vliv na snížení výskytu porodů plodů s nízkou hmotností i na prospívání novorozenců a dětí.

Pokud jde o pohyb, není rozhodně těhotenství tou nejlepší dobou pro shazování nadbytečných kilogramů. To ovšem neznamená, že by se měly maminky zdravému pohybu vyhýbat - vhodné jsou posilovací cviky břišního a obratlového svalstva a s pokračujícím těhotenstvím pak cviky v rámci rehabilitace nejvíce zatěžovaných partií, jako je oblast bederní páteře, kloubů a kyčlí.

Foto: shutterstock.com

Maminky musí změnit stravovací návyky

Nezapomeňte na kontrolu

Ačkoli není třeba přemýšlet o dietách a o snižování hmotnosti, pomocí kontrolovaného stravovacího režimu lze právě v těhotenství upravit případnou vyšší tělesnou hmotnost nad normu. Jak? Především je třeba začít s aktivním pohybem, nejlépe pod odborným vedením. Pomáhá také omezení sladkostí a všeho, co obsahuje nadměrné množství tuků. Mezi pohyb, který vám v těhotenství bude svědčit, patří plavání, břišní tanec, jóga nebo přiměřený strečink.

Je ale možné, že nemáte na pohyb ani pomyšlení, ale přesto si chcete udržet váhu v normě. Pak pro vás máme tip, jak by měl vypadat váš denní jídelníček:

  • 5 porcí obilovin, pečiva (nejlépe celozrnného), rýže, těstovin či ovesných vloček - samozřejmě v kombinaci
  • 1-3 porce - rybí, drůběží maso či jiné tepelně upravené maso, 1 miska luštěnin (max. 200 g), 2 vaječné bílky
  • 3-5 porcí zeleniny - 1 větší paprika či mrkev, miska salátu nebo čínského zelí, asi 125 g vařené zeleniny nebo brambor
  • 2-4 porce ovoce - vyberte si - 1 jablko, pomeranč, banán, miska jahod, borůvek nebo 1 sklenice neředěné ovocné šťávy
  • 3-4 porce mléčných výrobků - 1 sklenice mléka, 1 jogurt, 50 g sýra

Měňte své stravovací návyky!

Je velmi důležité, aby maminky své stravovací návyky měnily postupně. Pokud přejdou k dietě pozvolna a poté se opět plynule vrátí k normálnímu stravování, s daleko větší pravděpodobností si novou hmotnost udrží a změna bude trvalá. A není pochyb o tom, že se redukce hmotnosti vyplatí. Obézní ženy totiž mají kvůli nepravidelné ovulaci a menstruaci často potíže jak s otěhotněním, tak z důvodu vysokého tlaku i během gravidity a nakonec i při porodu, protože nedokážou dostatečně silně tlačit.

Rada na závěr: V těhotenství se nedoporučuje přísná vegetariánská dieta! Čistě rostlinná strava je výrazně chudší na prospěšné aminokyseliny.

„Závěrečná zkouška" pro maminky přichází při samotném porodu - pokud jsou připraveny po tělesné i duševní stránce na jedničku, rozhodně se mohou na tento okamžik těšit a obavy přenechat tatínkům.

Zdroj: Dámskájízda.cz

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek