Hlavní obsah

Doma jako u babičky: Tyhle kousky v kuchyni a ložnici vám připomenou šťastné dětství!

Foto: Tchibo

Jak zní recept na útulný domov? Smíchejte špetku pohody, okořeňte ji pár kapkami nostalgie a rázem se vrátíte o několik desítek let zpět.

Článek

Načerpejte inspiraci z milých vzpomínek na čas strávený u babičky a vytvořte si doma podobně příjemnou atmosféru.

Vůně domova

U babičky v kuchyni to vždycky vonělo. Proto mnozí lidé neradi vyhazují staré smaltované či litinové hrnce a nechtějí se zbavit oprýskané keramické formy. Komu žádné nádobí po předcích nezbylo, ten si snadno vybere nové, jež evokuje dobu minulou – jak oblými tvary polévkové mísy, tak květinovým dekorem smaltovaných kastrolů. Některé nádobí by byla škoda schovávat, například formu na bábovku nechte viset na stěně a soupravu porcelánových talířů či hrnků vystavte na polici.

„V každé domácnosti se hodí skleněné dózy s masivním keramickým víčkem, které důkladně těsní, a například usušené houby nebo ovoce či zrnková káva si v nich uchovají své typické aroma,“ připomíná Tereza Olszyński z internetového obchodu La Almara.

Foto: Luxury Table

Porcelánová polévková mísa French Garden Fleurence nabízí obsah 2,5 litru. Cena 6610 Kč

Foto: Banquet

Tradiční cibulákový vzor zdobí osmnáctidílnou soupravu talířů Onion. Cena 799 Kč

Foto: La Almara

Zkombinujte několik skleněných dóz na potraviny a vystavte je třeba na polici. Cena 229 Kč (objem 700 ml)

Více textilu

Nebojte se častěji používat drobný bytový textil, třeba ubrus i ve všední dny. Možná budete překvapení, jak dokáže zvednout úroveň stolování. Navíc některé ubrusy a ubrousky se díky použitým úpravám ani nebudou tolik špinit (například tekutina jimi neprosákne). Z textilu může být také ošatka na pečivo, sladěná s utěrkou, ale třeba i stínidlo na lampu.

A že babičky dříve vyšívaly a vy už na to nemáte čas? Výšivku evokují dekory, které se tisknou nebo vznikají rovnou při výrobě tkanin. Staré časy připomene také kostičkovaný vzor nebo výjevy ze života na vesnici.

Foto: Fler

Lněný ubrus (140 x 200 cm) značky vydra&volkmer lze doplnit prostíráním ze stejného materiálu v odstínu bisque. Cena 2170 Kč

Foto: Magnet 3Pagen

Látková ošatka na pečivo je praktická. Když ji nebudete používat, dá se složit a pak zabere méně místa. Cena 165 Kč

Foto: Tchibo

Poloprůhledná záclonka ze směsi polyesteru a viskózy s potiskem je obšitá kroužkovým stehem. Cena 199 Kč

Foto: Apropos

Látková stínidla na lampu, na foto (zleva): kostkované s mašlí, cena 464 Kč; srdce kárované, cena 361 Kč

V ložnici

Kdo není horkokrevný, může usínat v opravdové peřině. Ostatně prachové husí peří představuje vynikající izolační materiál, nemá brka, je lehké a měkké. Neméně tradiční je pak povlečení ze lnu a damašku. „Výroba lnu byla za první republiky v Čechách velmi rozšířená, naše babičky ho měly velmi rády. Damašek se také považuje za jeden z nejlepších materiálů na výrobu ložního prádla. Damaškové látky slibují poměrně velkou pevnost, a tak se některé ložní prádlo dědilo i po generace, protože bylo téměř nezničitelné,“ připomíná Lenka Kocourková z obchodu À la Maison.

Až ráno ustelete, nezapomeňte peřiny schovat pod přehoz, jehož vzor sladíte s dekorem povlaků na drobných polštářcích.

Foto: À la Maison

Lněné ložní prádlo z kolekce Purolino značky Christian Fischbacher se vyrábí na zakázku. Cena na dotaz

Foto: Veba

Damaškové povlečení Grace Mums je opatřené úpravou Easy Care pro snadnou údržbu, souprava má rozměr 140 x 200 + 70 x 90 cm. Cena 2350 Kč

Foto: Blancheporte

Přehoz na postel Baia z polyesteru (220 x 240 cm) dekoruje reliéfní výšivka a potisk připomínající patchwork. Cena 2360 Kč

Milé detaily

„Staré časy symbolizují také věci, které si dříve lidé sami vyráběli, například z proutí. Ty jsou stále populární, i když si je koupíte hotové,“ uvádí Tereza Olszyński. Nemusí jít pouze o ošatky či koše. Často se využívají různě velké úložné boxy, které se vkládají do otevřeného nábytku. Další milou vzpomínku reprezentují ozdobné fotorámečky, konve a džbány (mnohdy se používají místo vázy, v maxiprovedení fungují jako stojan na deštníky), mechanický natahovací budík… Na vlně nostalgie se nesou i retro designy rádií či přehrávačů.

A kdybyste chtěli něco skutečně jen pro radost, pořiďte si retro medvídka. S největší pravděpodobností už nebude mít slaměnou výplň, zato se vejde všude – medvídci jako dekorace se prodávají i v miniverzích.

Foto: Apropos

Dřevěný fotorámeček v přírodním provedení se záměrnou patinou potěší všechny romantické duše. Cena 618 Kč

Foto: La Almara

Retro medvídek vysoký 16 cm je vyrobený z polyresinu, přesto evokuje dojem, jako kdyby bylo jeho tělíčko potažené látkou. Cena 399 Kč

Foto: Sencor

Stereogramofon STT 019U s oddělitelnými nožičkami vypadá retro, přitom je „nabitý“ moderními technologiemi. Cena 5499 Kč

Vzpomínejte s námi. Co vám doma nejvíce připomíná čas strávený u babičky? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek