Hlavní obsah

Filmové adaptace po česku: Colette, Pelíšky a Román pro ženy

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Filmoví scénáristé často sahají po knihách jako předlohách, to je známá věc. Jak adaptace dopadne, je věc druhá. V české kinematografii najdeme mnoho oceňovaných snímků, kterým předcházela kniha, ale objeví se i jeden propadák.

Článek

Čtete-li zajímavou knížku, její děj se vám odehrává před očima a často si přejete, aby se díla ujali filmoví tvůrci a dopřáli vám krásný zážitek podruhé. Mnohdy se tak stane a vaši oblíbení hrdinové dostanou tvář. Může to ale dopadnout všelijak. V ideálním případě splní filmová adaptace očekávání a vy z kina odcházíte nadšení.

Želary (2003)

V případě filmu Želary a knih Květy Legátové (†93), které byly předlohou pro scénář Petra Jarchovského (53), jde o skvosty ve svých žánrech. Autorku předlohy svět objevil až v roce 2001, v jejích 82 letech, a konečně se dočkala mnoha ocenění. Děj filmu se odehrává v době protektorátu, kdy se městská dívka Eliška (Anna Geislerová, 44) angažuje v odboji a musí se schovat v horách ve vesnici Želary. Úkryt jí poskytne místní samorost Joza (György Cserhalmi, 72).

Foto: Profimedia.cz

Milostný příběh, který se na plátně odehrává, je jeden z nejsilnějších, které kdy český film nabídlFoto: Profimedia.cz

Slavnosti sněženek (1983)

Knihy Bohumila Hrabala (†82) si oblíbil režisér Jiří Menzel (†82). Ostře sledované vlaky (1966) byly dokonce oceněny Oscarem a Slavnosti sněženek patří do zlatého fondu české kinematografie. V této povídkové knize popisuje autor osudy obyčejných lidí ze svého milovaného Kerska. Ve filmu je nádherně zpracován legendární spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem: se zelim! se šípkovou!

Foto: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Bohumil Hrabal se v knize nechal inspirovat reálnými postavami, které z Kerska znalFoto: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Příliš osobní známost (2020)

Knihy slovenské autorky Evy Urbaníkové si o adaptaci přímo říkají, jsou to moderní milostné příběhy. V roce 2017 šel do kin film Všechno nebo nic a zejména ženské publikum bylo nadšené: pěkné hrdinky, sexy hrdinové, dobré vtipy a módní inspirace. Letošní novinku Příliš osobní známost kritika sepsula. Ač jsou ženské představitelky opět krásné a hrdinové charismatičtí, příběh je trochu zbrklý a až moc kombinuje romantiku s humorem a psychologií.

Foto: Profimedia.cz

V hlavních ženských rolích se objevily ty nej české herečky (zleva Tatiana Dyková, 42; Eliška Balzerová, 71; Petra Hřebíčková, 41) Foto: Profimedia.cz

Po strništi bos (2017)

Malý Eda (Alois Grec) a jeho rodiče (Ondřej Vetchý, 58 a Tereza Voříšková, 31) zažívají v protektorátu novou zkušenost. Musejí se z města přestěhovat k rodině na vesnici, Eda zapadnout do místní party a rozklíčovat rodinná tajemství. Kniha Zdeňka Svěráka (84) byla předlohou pro scénář Jana Svěráka (55), a ač film nepatří k jejich nejlepším společným projektům, rozhodně jde o příjemný počin.

Foto: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

Snímek byl oceněn několika Českými lvy, Svěráci holt umíFoto: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

Colette (2013)

Kniha Colette z Antverp Arnošta Lustiga (†84) je o lásce, krutosti, touze žít a přežít v Osvětimi. Colette je židovská dívka, která zde pozná nejčistší lásku i brutální sexuální násilí. A její příběh funguje i na filmovém plátně. Ač se mnozí podivovali obsazení Jiřího Mádla (33) do role zajatce Viliho, všem vyrazil dech. Filmu sice podle některých kritiků schází lyričnost knihy, ale vypořádal se s těžkým tématem vkusně.

Foto: Profimedia.cz

Jiří Mádl není jen snowboarďák nebo rafťák, ale vyzrálý herec charakterních rolíFoto: Profimedia.cz

Pelíšky (1999)

Občas se stane, že film překoná knižní předlohu. Typickým příkladem jsou Hřebejkovy Pelíšky, jejichž scénář vznikl podle knihy Petra Šabacha (†66) Hovno hoří, kde v povídkách humorně vykreslil rozdíl mezi pohledem na svět mužů a žen. Jan Hřebejk (53) natočil příběh tří generací ze 60. let, obsadil skvělé herce a Petr Jarchovský prošpikoval dialogy hláškami, které se staly legendárními: „Já jsem přišel s nabídkou kvalitního sexu.“

Foto: Profimedia.cz

Jaroslav Dušek (59) a Eva Holubová (61) a jejich proslulé taneční kreace...Foto: Profimedia.cz

Román pro ženy (2005)

Knihy Michala Viewegha (58) mají filmaři v oblibě. Román pro ženy natočil Filip Renč (55) a jde o příjemnou oddechovku o kosmopolitní překladatelce Janě (Simona Stašová, 65) a její dceři Lauře (Zuzana Kanócz, 40), redaktorce časopisu Vyrovnaná žena. Ta si domů přivede staršího přítele, Olivera (Marek Vašut, 60), a ejhle, on je to matčin bývalý, Pažout.

Foto: Profimedia.cz

Film mnozí oceňují víc než knihu a velký podíl na tom má režisér a hlavní představiteléFoto: Profimedia.cz

Reklama

Související témata:
Želary