Hlavní obsah

Fit i po padesátce? Poradíme, jak správně jíst a hýbat se!

Foto: thinkstock

I v padesáti můžete být super kočkaFoto: thinkstock

Máte v okolí starší dámu, která je neuvěřitelně sexy a má tah na branku jako málokterá dvacítka? Co jíst a jak cvičit, abyste i po padesátce byly také takové? Víme a poradíme!

Článek

Samozřejmě, že se s věkem lidské tělo a jeho procesy proměňují. To, co si můžete dovolit ve dvaceti ohledně jídla a alkoholu, může být ve vyšším věku problém. Pokud chcete zůstat fit i po padesátce, pojďte s námi a odborníky najít tu správnou cestu, jak na to.

Je lepší být připraven než překvapen

Co se tedy děje s tělem s přibývajícími svíčkami na dortu? „Po padesátce dochází k nejvýraznějším změnám především u pohybového aparátu a metabolismu,“ uvádí odborná poradkyně projektu Žij zdravě Karolína Hlavatá.

U žen probíhají významné hormonální změny, které mají vliv na zvýšené ukládání tuku. „Snížená produkce estrogenu také ovlivňuje distribuci a množství vápníku. To vede až k rozvoji osteoporózy, tedy řídnutí kostí, což je velice nebezpečné onemocnění způsobující zvýšenou lámavost kostí.“ Nikdy však není pozdě na mírné změny v jídelníčku, které vám nejen pomohou netloustnout, ale hlavně snížit riziko závažných zdravotních komplikací.

Foto: thinkstock

Trocha protažení neuškodí, ba naopak. A když bude navíc v partě, bude vám dobře i na dušiFoto: thinkstock

Vylepšete jídelníček po 50+

  • Snídaně by měla obsahovat potravinu bohatou na bílkoviny (sýr, šunka, vejce, jogurt, tvaroh) a potravinu bohatou na sacharidy (pečivo, chléb, vločky). Tekutiny, plus kousek ovoce nebo zeleniny.
  • Ke svačině postačí kousek ovoce nebo mléčný výrobek.
  • K obědu si dejte zeleninu, maso, rybu, luštěniny, sýr nebo jiný zdroj bílkovin a menší porci přílohy. Výborné jsou i syté polévky, včetně luštěninových. Mohou být i sladká jídla, ale opět nezapomínejte na bílkoviny, které vám pomohou s dostatkem vápníku v kostech (žemlovka s jablky a tvarohem, jahelník, palačinky bez tuku s vločkami, tvarohem a ovocem).
  • Večeře může být jednoduchá: zeleninové rizoto se sýrem a zeleninou, dušená zelenina zapečená s tofu, špenátová polévka s quinoou.

Méně lítáš, méně jez

„Důležité je přizpůsobit svůj celkový energetický příjem sníženému energetickému výdeji. Lidé starší 50 let by neměli mít příjem energie vyšší než 8000 kJ na den, v případě potřeby hubnout by měl být samozřejmě nižší," uvádí Karolína Hlavatá a doplňuje, že v rámci prevence vzniku nadváhy a obezity platí jednoduchá pravidla: věnovat se pohybu, jíst pravidelně a pestře, snažit se omezovat příjem tuků a jednoduchých sacharidů, zvýšit příjem zeleniny, mléčných výrobků, libového masa a ryb a nezapomínat pít.

Foto: thinkstock

Sklony přibírat mají nejen ženy, ale i muži. Navíc jim i častěji hrozí infarktFoto: thinkstock

Nesedět, ale být aktivní

Aby vám orgány v těle nestagnovaly, ale fungovaly, jak je potřeba, musíte se hýbat. Ideální je jakákoli aktivita aerobního typu – nordic walking nebo crossový trenažér, jízda na kole. Vhodné jsou pochopitelné jóga, pilates či plavání. Stačí pravidelná lekce jednou až dvakrát týdně, spíš je potřeba vsadit na přirozený pohyb: chůze aspoň hodinku denně, zahradničení…

„Doporučuji se vyvarovat skoků, doskoků, švihových cvičení, cvičení se zadržováním dechu. Pokud nemáte dozor trenéra nebo instruktora, neměli byste samostatně cvičit na jakýchkoli nestabilních a balančních pomůckách,“ uvádí rekondiční instruktor Jan Větrovský, podle nejž schopnost koordinace a rovnováhy s věkem klesá. Každopádně je dobré svaly udržovat v minimálním zatížení, aby neatrofovaly.

„Pohyb také funguje jako prevence problémů s kloubním aparátem. Aktivní svalové struktury pomáhají ke stabilizaci kloubů, a tím výrazně snižují možnost jejich onemocnění," uzavírá odborník.

Tak co vy na to? Není to tak těžké, viďte?

Související témata:
Dozor

Načítám