Článek
Saunování dělá zdravému člověku dobře, to je známá věc. Spousta lidí ale do páry nebo do klasické finské sauny z různých důvodů nemůže.
Pomůže blahodárný sluneční efekt
Šancí je infrakabina, kde teplo tvoří infračervené topné těleso. Infračervené paprsky totiž působí stejně jako teplo ze slunce. „Ty méně než dvaceti procenty ohřívají vzduch a asi z osmdesáti procent lidské tělo,“ vysvětluje Markéta Staňková ze společnosti Karambola.CZ, s. r. o. a zdůrazňuje: „Prohřívá přímo tkáně těla, a to do hloubky až čtyř centimetrů. Teplota vzduchu se přitom pohybuje v rozmezí mezi 30 až 50 °C."
Nejsou stejné
Kabiny mají rozdílnou účinnost podle použitých infrazářičů. Ty mohou být keramické, širokospektrální světelné (Red Light) či karbonové, celoplošné fóliové. Čím kratší je vlnová délka záření, tím intenzivněji na tělo působí. Nejčastěji se setkáte se středněvlnným (IR B) a dlouhovlnným (IR C) zářením, vhodným k relaxaci. Někteří výrobci používají speciální zářiče, například Philips Vitae, které mají plný výkon již za vteřinu a vydávají téměř kompletní spektrum záření. Na oblibě získávají i kombinované sauny s využitím infrazářičů a tradičního topidla.
Vybírejte také podle prostoru
Vedle sauny pro jednoho existují také kabiny až pro pět lidí, modely rohové i vyrobené na míru.
K materiálům, z nichž se kabiny vyrábějí, patří například kanadský jedlovec (hemlock), smrk a dřeviny, označované jako thermo wood, na lavice se rovněž užívá olše, abachi či osika. „Designové kabiny se také vyrábějí z cedru, na lavice se používají dřeviny, které se příliš nerozpalují, například thermo Aspen nebo rovněž cedr, moderním materiálem na vnitřní obklady je cedrová dýha," vysvětluje Michal Schudek ze společnosti Beta Wellness s. r. o. Kabiny lze vybavit hudbou, aromaterapií a světelnými efekty.
Můžete si je dovolit
Standardní infrakabiny výrazně zlevnily, mini model pořídíte za 12 990 korun, běžné výrobky stojí okolo 20 tisíc a v akcích u jednotlivých značek ušetříte i za špičkové modely až polovinu z běžné ceny. Luxusní kabiny vyráběné v typizovaných modelech i na přání klientů se ovšem pohybují v cenách až nad 150 tisíc korun.
Předehřátí běžné infrakabiny pomocí infračerveného záření proběhne (za pokojové teploty) za dobu od pěti do deseti minut. Provoz kabiny obecně (podle velikosti a typu zářiče) má v průměru příkon okolo 1,7 kW, (kabiny pro jednu osobu mají okolo 1,3 kW), takže vás vyjde pod deset korun za hodinu a se zlevněním elektřiny bude ještě nižší.
Instalaci máte zvládnout sami
Výrobci tvrdí, že si zvládnete saunu doma smontovat za 35, nejdéle za 90 minut sami. Ale vzhledem k rozměrům balení si můžete s dopravou až na místo, pokud není v ceně, objednat také odbornou montáž. Ta stojí od 3000 korun výše.
Přečtěte si také článek Sauna vs. kryokomora nebo Děti a sauna: Jak začít.
Máte s domácí infrasaunou zkušenosti? Podělte se se čtenáři o své poznatky.