Hlavní obsah

Jak se rodiče mění v gangstery

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Nerozvedení rodiče mají stejná práva

30. 12. 2008

Únos dítěte, vybílení konta, odnášení cenností ze společné domácnosti - to všechno se může odehrávat zcela legálně, v mezích zákona. Kdy a kde? V období tzv. psychologické války, která v rodinách vypuká v předrozvodovém období. Že jste to zažili?

Článek

Vše je dovoleno

Dokud se nerozvedeme, je společný majetek stále společný. Dle zákona je součástí společného jmění manželů, a pokud si manželé za doby trvání manželství neupravili rozsah užívání společného majetku dohodou, pak mají k němu oba stejná práva. Odveze-li tedy jeden z manželů neznámo kam nějakou cennost z naší domácnosti, není to žádný protiprávní čin, a ani případné oznámení této skutečnosti na policii nepomůže. A je jedno, jedná-li se o Picassa nebo zahradního trpaslíka. Nikoho nezajímá ani to, že ho partner odvezl k milence, s níž plánuje další léta života. Je sice možné obrátit se na soud s návrhem na úpravu užívání společných věcí, ale to je na dlouhé lokte a impulzivnímu zcizování společného majetku tím nezabráníme.

Dítě jako rukojmí

Gangsteři v rouše milujících rodičů se snaží v době předrozvodové zvýšit i své šance na dítě. A opět nekalými úskoky. Oblíbeným kouskem je legální únos potomka. Bohužel ani toto jednání není právně postižitelné. Jeden z rodičů sbalí dítě a odjede s ním na neznámé místo. Druhý rodič se sice může obrátit na policii, ale nikoli s oznámením únosu. Může pouze žádat o pátrání po zmizelém manželovi a dítěti. I když se zmizelé podaří za pomoci policie vypátrat, v okamžiku nálezu úloha policie končí. Policisté nemohou „únosce" přinutit, aby dítě vrátil domů. Nerozvedení rodiče mají totiž k nezletilému dítěti naprosto shodná práva a povinnosti, což mj. znamená, že žádný z rodičů nemůže omezit práva druhého v tom, aby s dítětem odešel ze společného bydliště. V psychologické válce každý z rodičů drží dítě za jednu ruku a přetahují se o něho. Jaký dopad má taková situace na dítě jakéhokoli věku, není snad třeba komentovat.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Rodiče na děti nenápadně psychicky tlačí

Rafinovanost nezná mezí

Rodiče dokáží být rafinovaně vynalézaví. Dítě si kupují a partnera nenápadně, leč záludně pomlouvají: „Pamatuješ, jak nám maminka onehdy zapomněla uvařit a měli jsme hlad? To teď budeš mít často."Nebo: „Víš, že tatínek nebývá večer doma. Když budeš bydlet u něj, bude tě nechávat samotného." Na větší dítě je činěn psychický nátlak: „Jsi mou jedinou oporou, co bych si bez tebe počal/a..."

Součástí psychologické války je získávání přízně prarodičů, padají slova o vydědění či vyhnání z bytu, žádá se o navracení darů, vytahují se výčitky dávno zapomenuté typu „naši nám dali to a to a vaši jen to a to..."

Horší už to nebude

Psychologická předrozvodová válka bývá nejobtížnější fází rozvodového řízení. Je to situace náročná na psychiku a celkově oslabující organismus. Ze zpětného pohledu se pak může jevit jako to nejtrapnější, čím člověk v životě prošel. Kdo se i v tomto období dokáže chovat důstojně, zaslouží jedničku. Ale i pro ostatní existuje útěcha. Přijde rozvod a s ním i zákon. Události dostanou řád, vyčerpaní partneři se posléze dohodnou i na péči o dítě a po čase zjistí, že jsou schopni normální komunikace. Právníci vyřídí majetkové poměry, dary se opět vrátí tomu, komu byly původně určeny.

Takže vydržte. Horší už to nebude.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.