Článek
„Vynález“ bikin způsobil ve společnosti předpokládaný výbuch – jejich název koneckonců odkazoval na místo, na kterém se testovala jaderná bomba (atol Bikini). Dnes jsou titěrných plavek plné pláže, svého času ale budily doslova pohoršení.
Co předcházelo vzniku moderních bikin?
Ačkoli se bikiny narodily až ve 40. letech minulého století, historie dvoudílných plavek je samozřejmě mnohem delší. V různých formách byly vyobrazovány už ve starověku a posléze i antickém Řecku a Římě. Příběh moderních dějin je ale jiný a ještě v 19. století koupací oděv zakrýval celé tělo. Nepraktického kousku se v roce 1907 odhodlala zbavit australská plavkyně Annette Kellerman, která si tehdy nechala navrhnout kontroverzní obepnutý model sahající nad kolena.
Ve 20. a 30. letech se postupně měnil design, ale i materiál plavek – vlněný úplet - nahradil praktičtější nylon, který rychleji usychal. A ačkoli se v hollywoodských filmech z 30. let sem tam objevovaly plavky složené ze dvou dílů, oficiální pojmenování dostaly bikiny až v roce 1946.

Mozaika z italské Villa Romana del Casale, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, pochází z přelomu 3.-4. stoletíFoto: Frank Bienewald, LightRocket, Gettyimages.com
Touha po bronzu a první bikiny
S revolučními bikinami, které tvořily trojúhelníčky, přišli Francouzi. Spojován je s nimi módní návrhář Jacques Heim, ale i strojní inženýr Louis Réard, který si svou verzi nechal chytře patentovat. Ačkoli se vedou debaty o tom, kdo z nich je skutečně „vynalezl“, oba se nejspíše inspirovali na plážích v Cannes, kde se mladé dívky opalovaly v odvážných dvoudílných plavkách a jejich okraje si ještě ohrnovaly. Chtěly totiž dosáhnout moderního bronzového opálení.
Heim propagoval své plavky sloganem „nejmenší plavky na světě“, a proto je pojmenoval Atome (atom). Réard ovšem dvoudílné plavky ještě více zmenšil a promoval je větou „Bikini – menší než nejmenší plavky na světě“. Jeho trojúhelníkovou podprsenku doprovázely kalhotky na šňůrky a plavky pojmenoval po atolu Bikini v Tichém oceánu, na němž jen pár dní před prezentací plavek proběhl jaderný test.
Modelkám se do bikin nechtělo
Jeho bikiny měly symbolizovat atomový výbuch ve světě módy, a i když se tak nakonec opravdu stalo, Réard nemohl na svou první přehlídku sehnat modelku, která by něco tak nestoudného chtěla předvádět. Úkolu se nakonec zhostila striptýzová tanečnice Micheline Bernardini, která si s následnou vlnou kritiky nedělala těžkou hlavu.

Tanečnice Micheline Bernardini se stala první dívkou, která si na sebe oblékla moderní bikiny… v ruce drží krabičku od sirek, do níž se měly malinké plavky vejítFoto: Gettyimages.com
Sluší dvěma ženám z milionu!
Bikiny byly ještě řadu let považovány za kontroverzní a v mnoha zemích bylo jejich nošení dokonce zakázané. Bikiny odmítaly i tehdejší feministky, podle nichž úsporné plavky vyhovovaly spíše vkusu mužů, a nepozdávaly se ani rebelské plavkyni Annette Kellerman. Ta tehdy prohlásila, že bikiny odhalují až příliš a sluší tak dvěma ženám z milionu.
Brigitte Bardot se bikin nebála
Reputaci si bikiny začaly zlepšovat v 50. letech, kdy se v nich na plážích v Cannes fotila herečka Brigitte Bardot. Vycházející hvězda měla za sebou teprve druhou roli, a to ve filmu Manina, la fille sans voile (ve volném překladu děvče bez zábran), který měl cizojazyčný název Manina, The Girl in the Bikini (dívka v bikinách). Sedmnáctiletá Bardot v něm hraje dceru rybáře, která se zamiluje do studenta archeologie pátrajícího po pokladu, a ve filmu se objevuje v bikinách, jež byly na tehdejší dobu velmi odvážné.

Nikdo neudělal bikinám takovou reklamu jako mladičká Brigitte Bardot!Foto: WATFORD Mirrorpix, Gettyimages.com
Nálepky „kontroverzní“ se pak bikiny zbavily v 60. letech. V roce 1962 se na filmových plátnech objevila Ursula Andress, která jako první Bond girl ve filmu Dr. No vyšla z moře v bílých bikinách. O dva roky později vyšlo první plavkové číslo magazínu Sports Illustrated a ano, modelka Babette March měla na obálce dvoudílné plavky.
Bikiny ženám nabídly svobodu
Bikiny navíc vzaly na milost i feministky. „Nošení bikin chápaly jako způsob, jakým mohou ženy svobodně ovládat svá těla. Bikiny jim umožnily jít plavat, což bylo s prvními vlněnými úbory obtížné, ale také lenošit na slunci, jak jen se jim zlíbí. Nejde jen o povrchní věc, je to politický symbol, který odráží historii žen,“ vysvětluje pro Vogue historička Audrey Miller.
Mikro plavky 90. let
Bikiny se v nadcházejících dekádách dočkaly bezpočtu módních variant a střihů. V roce 1996 jim návrhář Karl Lagerfeld dodal přízvisko mikro, když představil plavky zakrývající jen naprosté minimum. Kolekci Chanel na rok 1996 mimochodem předváděla i česká topmodelka Eva Herzigová.

Eva Herzigová v mikro plavkách ChanelFoto: PL Gould IMAGES, Gettyimages.com
Zdroje: The Metropolitan Museum of Art, magazín WWD, Vogue.com