Hlavní obsah

Jak si vybrat makléře, který s vámi bude jednat férově

Foto: Freepik.com

Jak si správně vybrat makléře?

Těžko se hledá povolání s horší pověstí než realitní makléř. Řada lidí proto uvažuje raději o prodeji bez realitky, který s sebou nese obrovská rizika. Vybrat férovou realitní kancelář přitom není tak těžké. Stačí vědět, na co se zeptat.

Článek

Od letošního března platí zákon o realitním zprostředkování, který měl vyřadit neschopné makléře ze hry. Bohužel konečné znění zákona je až příliš mírné. „Makléřem může zůstat každý, kdo má tříletou praxi. Takové potvrzení si sežene každý, i kdyby prodal jen jednu nemovitost,“ kritizuje znění zákona Vladimír Zuzák, ředitel jedné z předních pražských realitních kanceláří.

I nadále se tedy při výběru makléře vyplatí opatrnost. První pravidlo zní: vy si vybíráte makléře, ne on vás. Častý podvodný trik vypadá takto: Jakmile zveřejníte inzerát, cizí makléř hned volá, že má pro vás kupujícího. Jenže falešný zájemce zmizí, jakmile podepíšete smlouvu o spolupráci. Makléře se pak už nezbavíte.

Foto: Freepik.com

Nezapomeňte, že makléře si vybíráte vy

Jak se připravit na schůzku

Než se vypravíte do realitní kanceláře, udělejte si základní přehled o tom, jak probíhá prodej bytu. Určitě nechcete, aby vás měl makléř v hrsti. Začít můžete třeba článkem 5 nejhorších chyb při prodeji nemovitosti.

Velkou výhodu získáte, když si necháte spočítat vlastní odhad tržní ceny, ještě než půjdete do realitní kanceláře. Tento nezávislý odhad si srovnáte s tím, který pro vás připraví makléř, a hned získáte představu o kvalitě jeho práce.

A kde odhad objednat? Nejrychlejší je využít nabídky odhadů přes internet. Jsou přesné a zadarmo. Dobré zkušenosti máme s tímto online odhadem.

Foto: Freepik.com

Než si najmete makléře, sami si dopředu zjistěte odhad

Jak si makléře proklepnout

Správné otázky odhalí podvodníky hned na první schůzce. Ptejte se makléře, kolik bytů už prodal. Chtějte vidět reference od klientů. Sejděte se v realitní kanceláři, ať posoudíte, jak solidně vypadá. Proklepněte si ji i na webu a v obchodním rejstříku.

Ptejte se i na výši provize. Obvyklé je žádat 3–5 % z kupní ceny, vyšší částka už je podezřelá. Někdy makléři přijdou s tím, že provizi může uhradit kupující. Je to potom jako u pronájmů, kde taky provizi hradí noví nájemníci. Tento model je běžný v Brně, ale nabízejí ho už i některé realitky v Praze (jak to funguje, vidíte třeba tady).

Nejdůležitější bude, jaké služby za své peníze dostanete. Vyhněte se všeumělům, kteří si dělají všechno sami, aby se nemuseli s nikým dělit o provizi. Ujistěte se, že makléř spolupracuje s právníkem, aby vám nepředložil vzory smluv z internetu. Vyplatí se také, když makléř objedná designéry, aby připravili interiér bytu na focení.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek