Hlavní obsah

Jak to vidí chlap: Proč ženy milují gaunery?

Foto: thinkstock

Hodní muži jsou fajn, ale asi jen podle mužů. Ženy je, jak vidno, nechtějí...

21. 3. 2013

Vyslechl jsem tuhle bezděčně v tramvaji rozhovor dvou slečen. „Ty už nechodíš s Jardou? Mně byl sympatický“. „Když on byl moc hodný. To už fakt nešlo“. „Aha, tak to chápu“.

Článek

Vyskakoval jsem přitom z kůže, protože jsem viděl plasticky za deset let tyhle doroty stát jako žalobkyně u soudu v kauze domácího násilí, které se na nich dopustil surový grázl, kvůli kterému opustily hodného (a vhodného) nápadníka.

Protože se jedná o rozšířený jev, vypravil jsem se studovat jeho podstatu. Dotazníkové studie prováděné na desítkách tisíc žen na celém světě – od Eskymaček po amazonské Indiánky, od Britek z Walesu přes Volyňské Češky po Rusky na Kamčatce a od rovníkových Černošek po Asijky z Filipín – ukázaly, že hierarchie hodnot, podle kterých ženy posuzují muže, je na celém světě stejná.

Z padesáti nabízených charakteristik obsadily prvních deset příček peníze a vlastnosti od nich odvozené: moc, postavení, nemovitý rodový majetek, ambicióznost, studium finančně zajímavých oborů (práva, medicína), ale i bezohledná drzost prosadit se za každou cenu.

Vlastnosti spojené se vzhledem či stářím muže figurují někde od patnáctého místa dále, vlastnosti financím škodlivé, jako čestnost, poctivost nebo státotvornost se krčily někde ve čtvrté desítce. (Viz v češtině např. D. Buss: Evoluce touhy) Pro příklady nemusíme chodit daleko – vzpomeňme na mladé ženušky Topolánků, Paroubků či nechvalně slavných diktátorů blahé paměti. Francouzské studie z války ukazují, jak ženy neměly problém vcházet ve vážné svazky s okupanty.

Svazkem s gaunerem, ať už politickým, násilnickým, loupeživým či podvodnickým, se lze totiž k mamonu dopracovat s vyšší pravděpodobností než s hodným poctivcem. A to má žena ve svém podvědomém hodnoticím komputeru geneticky naprogramováno. Navíc ji nějaké vznešené ideály, kvůli kterým by stálo za to žít v chudobě, nedej Bože za ně padnout, absolutně nezajímají a její cestu za pohodlím nerozptylují.

Přitažlivost gaunerů tedy představuje ženinu sázku na lepší život, rozuměj – hmotně lepší. Dříve byla taková sázka „na férovku“ – některé zlatokopky skončily i na popravišti. Dnes taková žena riskuje toliko rozbitá ústa hojená tučným odstupným a výživným.

Nedivme se, že o hodné kluky není zájem. Copak z nich něco kouká?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek