Hlavní obsah

Je utěsněný dům dobrý pro naše zdraví?

Zvýšená koncentrace oxidu uhličitého doma, na pracovišti nebo ve škole vede k únavě, ztrátě koncentrace a bolestem hlavy

Lidé potřebují bydlet v teple. Utěsňování budov má za následek změny ve vzduchu v obytných prostorách. V domech strávíte až 90 % svého života a zhoršená kvalita vzduchu se projeví na vašem zdraví.

Článek

Čerstvý vzduch obsahuje různé plyny – dusík (78 %), kyslík (21 %), Argon (0,9 %) a další plyny, například oxid uhličitý CO2 (asi 0,04 %). Při dýchání produkujete také CO2, a to ve značném množství. Vydýchaný vzduch obsahuje 100x více oxidu uhličitého než vzduch čistý. Pokud je člověk v uzavřené místnosti, koncentrace CO2 rychle stoupá. Plyn je bez zápachu, a proto zvýšené množství nijak nepostřehnete. Vnímáte je až druhotně, až když se začínají projevovat dusivé účinky CO2. Trpíte únavou, ztrátou koncentrace, bolestmi hlavy a špatně spíte.

Co může způsobit vydýchaný vzduch

Zákonná norma předepisuje nejvyšší možnou koncentraci oxidu uhličitého v pobytových místnostech 1500 ppm. Pro představu, čerstvý vzduch obsahuje asi 400 jednotek ppm. Při výzkumech se ukázalo, že v budovách, kancelářích, bytech i školních třídách byly často naměřeny i koncentrace přesahující 2500 ppm.

Snad každý rodič zná, co to znamená učit se po večerech se svým potomkem, protože si ze školy nic nepamatuje. Nedokáže se tam soustředit, bolí ho rychle hlava nebo v odpoledních hodinách špatně vnímá. Toto všechno může být způsobeno nekvalitním vzduchem.

Ve vašich domovech jsou ve vzduchu přítomny látky, které nejsou vidět ani cítit, ale mohou zásadně ovlivnit délku a kvalitu vašeho života

Jak zajistit kvalitní vzduch?

Každého logicky napadne větrat. Ale jak zajistit, abyste zároveň příliš neprotopili? Kde je ta správná hranice, kdy už je vzduch vyměněný? Vědci v Americe přemýšleli nad jednoduchým způsobem jak poznat, kdy je vzduch ještě zdravý, a kdy již ne. Měření všech součástí vzduchu je složité a každý člověk by si domů nemohl pořídit pět rozdílných měřidel. To by bylo velmi drahé. Proto je napadlo vyvinout měřidlo na vydýchaný vzduch. Pokud budete měřit vydýchaný vzduch a ten vyměníte za čerstvý, vyměníte i nezdravé a nebezpečné látky.

Skener na měření množství oxidu uhličitého v budovách – typ CO2 skener 500

Navržený přístroj byl nazván CO2 skener, přístroj na měření oxidu uhličitého. Vědci přístroj vyvinuli, a ihned se začal masově prodávat. Lidi méně bolela hlava, lépe se soustředili, zlepšila se také kvalita spánku. Tyto přístroje jsou již dostupné pod názvem Wellnessair i u nás a nepředstavují větší investici. Dají se umístit do každé místnosti školní třídy, kanceláře, dětského pokoje nebo ložnice. Zdraví je přece to nejcennější, co máte.

Více na www.wellnessair.cz nebo na telefonu 567 225 419.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.