Hlavní obsah

Kočka ohrožuje těhotné. Omyl?!

Foto: Thinkstock

Těhotné ženy se koček nemusí zbavovat

21. 7. 2010

Jsem těhotná, musím dát pryč kočku! To je jedna z prvních věcí, kterou majitelky koček řeší. Stále totiž panuje názor, že kočka automaticky nakazí budoucí maminku toxoplazmózou a dítě bude mít trvalé následky. Není to ale pravda!

Článek

Toxoplazmóza: běžná, nebo výjimečná nemoc?

Toxoplazmózu způsobuje parazit Toxoplasma gondii a podle různých výzkumů jim byla někdy nakažená až třetina populace. Takže každá třetí z nás tuto chorobu prodělala a ani o tom neví. A hlavně – ani nemusíme mít doma kočky. Zdrojů nákazy je více. „Daleko větší pravděpodobnost, že se nakazíme toxoplazmózou, je při konzumaci špatně umyté zeleniny. Zárodky tohoto parazita jsou totiž obsaženy v půdě. Pak je dlouhá mezera, může následovat nákaza ze syrového masa, ale spíš z domácích chovů, protože to prodávané prochází přísnými veterinárními kontrolami. Teprve potom – a to je opravdu rarita – je nákaza od koček či králíčků,“ říká porodník MUDr. Michal Koucký.

Pokud plánujeme otěhotnět a chcete mít jistotu, že je všechno v pořádku, můžeme si nechat udělat sérologický test. „V České republice existují dva tábory porodníků, které se liší v názoru, zda tyto testy dělat jen výběrově, nebo všem těhotným. Já za třináct let, co v oboru pracuji, jsem se s ní setkal jen jednou z mnoha tisíců případů. Riziko nakažení toxoplazmózou je totiž téměř nulové,“ konstatuje Michal Koucký. Navíc dodává, že při těchto testech právě zhruba třetina lidí zjistí, že už toto nemocnění prodělala a tím pádem si tělo proti němu tvoří protilátky.

Hygiena je na prvním místě

Přesto je ale opatrnost – a to platí nejen pro těhotné a nejen pro toxoplazmózu – na místě. Tato choroba stejně jako mnohé další se přenáší takzvanou orálně-fekální cestou. Dodržování základních hygienických návyků, tedy hlavně pravidelné mytí rukou, je nejlepší ochranou.

Pokud se chceme toxoplazmóze vyhnout, pečlivě myjeme zeleninu. Stejně tak pozor třeba na ochutnávání sekané, zda je slaná nebo kořeněná, z domácího masa! A po přípravě jídla si vždy dobře umyjeme ruce a samozřejmě i prkénka a nože, než na ně položíme něco, co konzumujeme bez tepelné přípravy. Ke spolehlivému zničení zárodků tohoto onemocnění dochází, až když uvnitř pokrmů přesáhne teplota 66 stupňů. A pozor, příprava v mikrovlnné troubě není dostatečná!

Foto: Thinkstock

Zeleninu jezte dobře omytou

Kočky a toxoplazmóza

Pokud chováme kočky pouze v bytě, zpravidla za jejich nákazu můžeme samy. Nejpravděpodobnějším zdrojem choroby je podobně jako u člověka syrové maso. Pokud domácího miláčka pouštíme proběhnout ven, zde může ulovit a sežrat myši, ptáky a další malá zvířata, která jsou infikována toxoplazmovými parazity. Stejně jako u člověka to nijak nepoznáme.

Prevencí je, pokud to jde – držet kočku doma a krmit ji pouze vařeným masem. Pokud ji vidíme s „úlovkem“ v tlamě, snažme se jí ho odebrat, než ho pozře. Bez kompromisu bychom měly dodržovat základní hygienická pravidla, tedy vybírat záchůdek denně. Zárodky ve výkalech se totiž stávají infekčními až po jednom či dvou dnech. Pokud tedy uklízíme zvířeti toaletu dvakrát denně, riziko nákazy je téměř nulové. V těhotenství se doporučuje používat rukavice nebo tuto práci nechat někomu jinému. Pokud bychom neměnily stelivo kompletně, hrozí, že zde nějaké výkaly zůstanou.

Stejně tak bychom ale měly být velmi opatrné při práci na zahradě, hlavně sázení a pletí, kdy se dostáváme do kontaktu s půdou. Pozor také na pískoviště na zahradě! Ta raději zakrýváme, aby si je za svou toaletu nevybraly venkovní a toulavé kočky a zbytečně neohrožovaly nákazou děti.

Milé budoucí maminky a zároveň chovatelky koček, nedávejte na babské klepy a nestresujte sebe ani své zvíře tím, že byste ji stěhovaly v lepším případě k příbuzným, v horším do útulku. Stačí dodržovat základní hygienické návyky a můžete se těšit společně na miminko!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.