Článek
Více než muži trpí problémem s únikem moči ženy. „Bohužel, inkontinence stále patří k onemocněním, o nichž pacientky nechtějí často hovořit. U řady žen jde o jen občasnou poruchu, která se projeví například při velkém kašli při viróze. Pak na to zapomenou, pak se ale obtíže objeví častěji a ony si začnou uvědomovat problém a svěří se lékaři,“ říká MUDr. Lukáš Horčička, předseda Správní rady spolku Incoforum, který již 12. rokem pořádá Týden kontinence.
Inkontinence je odborným výrazem pro samovolný únik moči, který je důsledkem celé řady faktorů. Nejčastější příčinou je ochabnutí svalstva pánevního dna nebo nedostatečnost svěrače močové trubice. Někdy může být příčina jen dočasná, jako je infekce močových cest, vaginální infekce, zácpa, obezita nebo vedlejší účinky léku. „Četnost výskytu inkontinence stoupá s věkem, ale přitom nejde jen o příznak stárnutí,“ podotýká MUDr. Lukáš Horčička.
Pacienty trápí několik typů inkontinence moči, ale nejčastěji jde o stresovou inkontinenci. Tedy únik moči, k němuž dochází v běžných činnostech, při kašli, kýchání, smíchu, zvedání břemene, cvičení nebo jiných aktivitách. „Nejčastější příčinou je ochabnutí svalstva pánevního dna, které je způsobeno nadměrnou námahou pro pánevní dno, porody či přirozeným stárnutím.“
Při urgentní inkontinenci neboli hyperaktivním močovém měchýři pacient trpí náhlým neovladatelným nucením na močení a někdy dojde i k úniku většího množství moči. Hyperaktivní močový měchýř léčíme léky a také změnou špatných návyků.
Zpočátku postižený člověk může vnímat obtíže s inkontinencí jako ojedinělý problém s únikem zanedbatelného množství moči. Pokud se únik moči stává pro dotyčného hygienickým i sociálním problémem, měl by jej začít řešit s lékařem. Je zbytečné, aby ho léčitelné onemocnění omezovalo v osobním životě a narušovalo zaběhlý denní rytmus.
Více informací i jednoduchá řešení problému v podobě gymnastiky svalů pánevního dna naleznete na stránkách www.incoforum.cz.