Hlavní obsah

Kupujete vysavač? Víme, co dostanete za tisícovku

Foto: Miele

Vysavače můžete použít jak na koberce, tak i parkety

Koberce sice z mnoha domácností zmizely, vysavače ovšem ne. Zvládnou toho totiž mnohem více – od odstranění drobků na stole přes úklid auta až po dokonalý úklid dřevěných či laminátových podlah, a samozřejmě i koberců. Záleží na tom, jaký si koupíte a kolik jste do něj ochotni investovat.

Článek

Na vysavače by se dalo vztáhnout přísloví, že za více peněz je více muziky, přesněji řečeno více odstraněného prachu. A také funkcí, které můžete využívat. Za tisícikorunu většinou pořídíte jen ruční akumulátorové, které nahradí koště, za pět tisíc už je k mání kvalitní vysavač, který si poradí prakticky se všemi domácími pracemi. A co vás čeká, pokud chcete do přístroje investovat třeba deset tisíc korun a více?

Skupina 1: do 1000 korun

Za tyto peníze zpravidla koupíte ruční akumulátorové vysavače. Jestliže doma nemáte koberce, budou zcela stačit. Snadno s nimi odstraníte drobky, poradí si s hromádkou po zametání, zlikvidují vlasy v koupelně a podobně. Mezi výhody patří nejen nízká cena, ale i fakt, že je snadno přenesete například na parkoviště, když potřebujete vyluxovat auto. Jednoduchá je i jejich údržba – mají jeden látkový filtr, z něhož stačí nečistoty vysypat a vytřepat ho.

Foto: ETA

Ruční akumulátorové přístroje si poradí s drobky, vlasy v koupelně nebo nepořádkem v autě

Nevýhody jsou z tohoto popisu také patrné: nedostatečná filtrace, která by odstranila i drobné částečky prachu, uklidíte s nimi jen malé plochy, nejen kvůli velikosti sacího výkonu, ale také baterie vydrží nabitá jen maximálně dvacet minut, zpravidla i méně.

Skupina 2: do 5000 korun

Za tuto částku si koupíte buď takzvané tyčové vysavače, kterým se někdy říká i elektrické koště. „Tyčové vysavače jsou podobně jako akumulátorové určené pro okamžitý úklid a pro příležitosti, kdy nechcete nebo nemusíte vytahovat velký vysavač. Jen jejich záběr a výkon jsou větší,“ říká Milan Landa ze společnosti Electrolux a pokračuje: „Postupem času se objevily i velmi praktické kombinace vysavačů akumulátorových a tyčových v jednom.“

Za pět tisíc korun máte i klasické sáčkové a bezsáčkové přístroje. S těmi prvními se vám jednoduše pracuje, nevyžadují žádnou velkou péči, jen čas od času vyměníte sáček uvnitř a vyčistíte filtry. Z tohoto důvodu jsou vhodné i pro alergiky. Vynášení nečistot v uzavřeném sáčku je jednodušší a bezpečnější než vysypávání otevřené nádoby. Navíc jsou tyto přístroje poměrně malé a lehké, proto je ocení i majitelé rodinných domů, kteří je přenášejí po schodech nahoru a dolů.

Foto: Electrolux

Ergorapido zvládne jak práci tyčového, tak ručního vysavače

K nevýhodám pak patří právě nutnost kupovat sáčky. Ta u bezsáčkových logicky mizí. Na druhé straně u nich musíte pravidelně čistit zásobník na nečistoty, a protože samotný pytlík funguje jako jeden z filtrů a zde chybí, ty ostatní se mohou častěji zanášet. Více se o výhodách a nevýhodách dočtete v článku: Dobrý vysavač: se sáčkem, nebo bez?.

„Pokud někdo uvažuje o klasickém sáčkovém vysavači, za tři a půl až pět tisíc korun koupí už velmi kvalitní typ s vysokým sacím přístrojem, dostatečnou a účinnou filtrací a nízkou hlučností,“ říká Jiří Balog z ETA a zároveň varuje před velmi levnými typy do dvou tisíc korun. Ty sice vypadají na první pohled stejně, ale zvlášť sací výkon a filtrace, tedy dvě nejdůležitější vlastnosti vysavačů, u nich bývají jen průměrné.

Foto: archiv firem

Za pět tisíc korun koupíte velmi kvalitní sáčkové vysavače s výborným sacím výkonem i filtrací

Do této cenové kategorie se pak vejdou i kvalitní cyklonové vysavače. Řadí se do kategorie bezsáčkových, jsou však mnohem účinnější. Uvnitř totiž vznikají odstředivé síly, které oddělují nečistoty od vzduchu. Díky tomu nedochází k zanášení filtrů a vysavač má stejný výkon, proto uklízí stále stejně efektivně. Ostatní výhody a nevýhody jsou srovnatelné s bezsáčkovými výrobky všeobecně.

Stejná pravidla platí pro vysavače s vodním filtrem, které lze v této kategorii také sehnat. Poradí si s mokrou špínou, tedy třeba rozlitou vodou, blátem a podobně. Při klasickém vysávání však účinnost jejich filtrace nelze srovnávat s klasickými sáčkovými i bezsáčkovými.

Foto: Rowenta

Jestliže vás obtěžuje neustále kupovat sáčky, pořiďte si přístroj, který pracuje bez nich

Skupina 3: do 10 000 korun

Pokud se rozhodnete do přístroje investovat tuto nemalou částku, máte prakticky neomezený výběr co do druhu i kvality. Můžete se koupit i vysavače z předchozí kategorie, ovšem za tyto peníze budou vylepšené a zvládnou více práce při menší spotřebě energie. Jak uvádí Pražská energetika ve svém poradci pro výběr vysavačů, ta může klesnout až o jednu třetinu! Jde to díky silnému motoru a také konstrukci sací hubice, která nejen dokonale přilne k podkladu, ale také je zcela „neprodyšná“, proto tudy neuniká tolik žádaný výkon.

V kategorii do deseti tisíc korun se dají pořídit i tolik oblíbené robotické vysavače, o nichž si více přečtěte v článku Robotický vysavač: Past na peníze? Nebo užitečný pomocník?.

Foto: RobZone

Velmi oblíbené jsou dnes takzvané robotické vysavače, také proto, že jejich cena klesá

Nabídka je však mnohem širší. Jestliže potřebujete čas od času opravdu důkladně uklidit, zvažte, zda se vám doma nevyplatí multifunkční vysavače, které zvládnou jak suché, tak mokré sání. Proto s nimi nejen odstraníte z koberců a čalounů prach, ale také je můžete použít k jejich šamponování a mytí, pomohou, když vám omylem v koupelně vyteče pračka, i v případě, že je třeba pořádně vyčistit krb. Po těchto „nestandardních“ úklidech je však musíte důkladně vymýt a vyčistit. Jinak by se „zalepily“ filtry a při dalším sání by moc nepracovaly a jejich čištění by bylo mnohem složitější.

Skupina 4: nad 10 000 korun

Kromě dokonalejších robotických a multifunkčních přístrojů lze za tyto peníze dostat i vysavače parní. Ty se vlastně skládají z „klasického“ vysavače a parního čističe. Uvnitř se nachází malý bojler, do nějž nalijete vodu a po několika minutách v něm vznikne pára o teplotě 120 až 150 stupňů Celsia. Ven vychází pod tlakem čtyři až šest barů. Díky tomu velmi účinně odstraníte i hluboko usazené nečistoty, mastnotu a podobně. Jen je třeba počítat s tím, že některé materiály tak vysokým teplotám neodolají a můžete je poničit.

Foto: Electrolux

Energeticky úsporné vysavače odeberou ze sítě o 20 až 30 procent méně energie

Do nejvyšší cenové kategorie patří i centrální vysavače. Více se o nich dozvíte v článku: Vysavač, který doma neruší hlukem.

Jaký vysavač máte doma vy a jak jste s ním spokojení? Dejte tip i ostatním v diskusi pod článkem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.