Článek
Chcete si zkusit vypěstovat vlastní překrásnou růži? Ničeho se nebojte, chce to jen koupit si typ vhodný pro sadbu, dopřát mu správnou zeminu a potřebnou péči.
Typologie růží
Základní členění rozlišuje dvě skupiny – přírodní (botanické) a šlechtěné růže. Mezi ty druhé řadíme velkokvěté (čajové), mnohokvěté nebo také záhonové růže, miniaturní, půdopokryvné, pnoucí a sadové neboli keřové. Či snad máte raději květy jednoduché? Plné? Růže kvetoucí jednou, nebo vícekrát za sezonu? Je z čeho vybírat.
Na balkoně nebo terase využijte půvabu miniaturních krásek (například Alberich, Sněhurka, Neti). V případě, že byste je chtěli mít trvale v bytě, potřebovaly by opravdu hodně světla, čerstvý vzduch a v zimě chladno. Nepokoušejte se je také doma vypěstovat, kupte si dobře zakořeněné rostliny v květináči!
Terasa je vhodná i pro půdopokryvné růže (Lavender Dream, Richard Strauss, Royal Bassino…), při použití hlubší nádoby lze pěstovat i vybrané růže pnoucí, které patří k nejodolnějším (Amadeus, Florentina, Golden Gate, Harlekin, Ilse Krohn Superior…).
Růže Messestadt Hannover patří do skupiny floribund
Druhy pro začátečníky
Ideální jsou odolné odrůdy mnohokvětých nebo půdopokryvných. Proč? „Nejsou náročné na péči – nevyžadují chemickou ochranu vůči houbovým chorobám, protože jsou zdravé, a nepotřebují ani speciální znalosti týkající se střihu,“ vysvětluje Vladimíra Prouzová, zástupce šlechtitelské a producentské firmy Kordes. Na balkonu či terase se daří miniaturním a půdopokryvným růžím. Při použití hlubší nádoby lze pěstovat i vybrané pnoucí růže, které patří k nejodolnějším.
Vhodná zemina
Hana Zacpálková z rozária Výstaviště Flora Olomouc říká: „Optimální jsou zeminy hlinitopísčité, bohaté na živiny.“ Pokud máte zeminu příliš těžkou, kyselou nebo jinak nevhodnou, přimíchejte při sázení minimálně z poloviny substrát určený pro růže a přidejte dlouhodobé hnojivo (rohovou moučku). Předtím však odstraňte plevele i kamení a přeryjte půdu do hloubky asi 50 centimetrů.
Romantická Louise Odier v zimě dobře odolává mrazu
Nákup sazenice
Prodává se buď s volnými kořeny, nebo zabalenými v plastu, další možností je rostlina v kontejneru. Kvalitní sazenici poznáte podle toho, že má minimálně tři výhony, které jsou zelené a nenesou známky vyschnutí či poškození.
Pravidla pro sadbu
- Pro sazenice s volnými kořeny nebo zabalenými v plastu platí, že se sázejí buď na podzim (asi od poloviny října do konce listopadu), nebo na jaře (od února do dubna). Naopak rostliny v kontejneru lze sázet v podstatě celoročně. Pokud nemrzne.
- Růže mají rády slunce, ale celodenní úpal jim příliš nesvědčí, stačí sluneční svit půl dne. Podle Vladimíry Prouzové je vhodný jihovýchod, východ nebo západ. A pokud vaše zahrádka míří na jih, vybírejte odrůdy, které dobře zvládají celodenní přímé slunce.
- Vyhlubte jámu do hloubky 40 až 50 centimetrů a do ní vložte sazenici tak, aby místo štěpu (očkování) bylo zhruba 5 centimetrů pod úrovní okolní zeminy, nikoli rovnoběžně s ní, nebo dokonce nad ní! Místo štěpování poznáte podle zesíleného krčku, ze kterého rostou výhony růže. Na tomto místě byla naštěpovaná ušlechtilá odrůda. Postupně sazenici zasypávejte zeminou, udusejte a prolijte vodou.
Mnohokvětá Pomponella kvete opakovaně
Základní péče
Kromě hnojení chtějí růže vláhu – zalévejte je bezprostředně po výsadbě, a to ke kořenům, nikoli na list, abyste zamezili šíření houbových chorob. Opakovaně kvetoucí růže se stříhají na jaře, kdy je jasné, které výhony jsou zdravé a které odumřelé. Výhony zakraťte na vhodnou výšku, lišící se podle vzrůstu odrůdy a druhu, například u půdopokryvných na 15 až 20 centimetrů. V sezoně zastřihávejte odkvetlé květy, u jednou kvetoucích se stříhají pouze po odkvětu.
Už jste si někdy vypěstovali vlastní růži? Ne? A zkusíte to?