Hlavní obsah

Jana zhubla 4 kila díky hypnóze

Foto: Thinkstock

Může vám psychoterapie pomoci i v hubnutí?Foto: Thinkstock

Jen si tak zdřímnout a probudit se za pár minut o několik kilo lehčí! Kdo by to nechtěl? Existují metody, třeba EFT či hypnóza, které vám údajně s hubnutím umějí pomoci. Je to tedy skutečně tak? Podívali jsme se na věc zblízka!

Článek

Jana už nevěděla, jak se svého velkého faldu na břiše zbavit. Cvičila, a aniž by se přejídala, kila ne a ne dostat dolů. „Břicho mi vadilo hlavně proto, že jezdím na kole a fald mě tlačí. Navíc vím, že právě kila na břiše jsou zdraví nebezpečná,“ vyprávěla mi, když jsme se sešly, aby mi pro vás popsala své zážitky z neobvyklé metody hubnutí. Cože to vlastně zkusila? Metodu EFT (Emotional Freedom Techniques), což se dá volně přeložit jako technika emoční svobody.

O co jde přesněji?

„EFT patří do oboru energetické psychologie a kombinuje práci s fyzickým tělem a myslí,“ vysvětluje specialista na tuto metodu Karel Chába. Uvádí dál, že za příčinou problémů máme hledat negativní myšlenky uložené v našem podvědomí. „Dlouhodobě si je v těle držíte, aniž byste o tom věděli. Ty pak způsobí ve vašem energetickém systému jakýsi energetický zkrat, který je potom příčinou negativních emocí, bolesti a opakování negativních programů,“ doplňuje ho Zdena Katayama, zakladatelka Institutu energetické psychologie.

Odborník Karel Chába popisuje příklad svého čtyřicetiletého klienta Radka, který začal navštěvovat posilovnu za účelem shození kil. Jenže se mu to přes veškeré úsilí (stejně jako čtenářce Janě) nedařilo. „Přičinou problému byla jeho minulost: v osmnácti letech si připadal Radek hubený. Ze své váhy tehdy měl mindráky, a tak si umanul, že přibere, co to jde,“ popisuje psycholog. Radkovi se to tenkrát podařilo, ale pak cvičit přestal a váha šla pořád nahoru.

„Do svého podvědomí si ale uložil, že bude přibírat. Teď chtěl hubnout, nicméně jeho podvědomí pořád pracovalo s programem ,chci přibrat',“ popisuje podrobně psycholog a prozrazuje, že pomocí EFT odstranil negativní emoce, toto silné přesvědčení, a tím program ,vynuloval'. „Poté jsme ,nahráli' nový program – že zhubne, kdy chce – pomocí vizualizace,“ objasňuje. Tím je myšleno, že si co nejživěji v mysli představujete to, čeho chcete dosáhnout, tak, aby vaše mysl dostávala nové podněty či obrazy toho, jak má vypadat váš ideální výsledek. Celá akce probíhá v bdělém stavu, vleže.

Foto: Thinkstock

Důležité je hlavně se rozhodnout a chtít uspětFoto: Thinkstock

Nebuď blázen

Janu psychoterapeutické metody přesvědčily o tom, že je vyzkouší. „Mnoho známých mě odsuzovalo nebo se mi je snažili vymluvit – nebuď blázen!“ slyšela prý nejčastěji. Jenže sama už dobře věděla, že psychika umí být v hubnutí tvrdým protivníkem. A proto ji potřebovala změnit.

„Ještě před čtvrtým sezením, kdy jsme praktikovaly hypnoterapii, jsem byla bez váhového úbytku,“ popisuje Jana.Pak absolvovala hypnózu, během níž jí terapeutka odblokovala potíže s jídlem. Nejdřív měla z hypnózy obavy, ale nakonec právě postupným sezením a povídáním si na ni byla připravena. „Popsala bych ji jako stav, kdy ,koukáte do blba', jste zcela uvolněni, zrelaxováni. A cosi ve vás vám dovolí ,přehodit myšlenky', takže to, co si myslíte, že nezvládnete, najednou dokážete," popisuje Jana.

Do té doby terapeutka pracovala s psychickou stránkou, aby se Jana cítila sebevědomější a šlo jí lépe odbourávání bloků vůči jídlu. A povedlo se! „Začala být disciplinovaná v množství snědeného jídla, a hlavně lépe volila potraviny,“ popisuje Jana. Výsledek? Díky tomuto novému přístupu a změně jídelníčku, který získala na sezeních, zhubla za dva měsíce čtyři kilogramy.

Nesmysl? Záleží na vás

„Základy této metody neznám, ale stačila mi ukázka,“ prozrazuje svůj názor PhDr. Iva Málková, ředitelka společnosti Stop obezitě. „Je to dle mě šarlatánská metoda bez vědecky podložených závěrů,“ uvádí svůj názor odbornice.

Že i vy jste na tom podobně? Je to váš názor, tak proč ne? Psychoterapeutické metody jsou stejně třeba jako homeopatie či čínská medicína postaveny na odlišných postupech, než jste zvyklí. Možná jde ve zmíněných případech jen o placebo efekt. Ale také možná, že to opravdu funguje. Vždyť Jana ani Radek nezhubnuli tím, že zavřeli oči a druhý den byli mávnutím kouzelného proutku štíhlejší. Museli se snažit: vedle cvičení i změny jídla také především ve vylepšení své psychiky.

Takže výsledek? Každá strana má dvě mince. A co jednomu prospěje, druhému vůbec nemusí. Co rozhodně ale funguje, je pravidlo: Věř, a víra tvá tě uzdraví. Stejně jako: Používejte hlavu! Co myslíte?

Reklama

Související témata: