Hlavní obsah

Máte doma bílé záclony? Po dnešku je sundáte!

Foto: thinkstock

Trápí vás, že vaše záclony nejsou krásně bílé? Vyměňte je za barevné, jsou in!

Pamatujete? Není to tak dávno, kdy sněhobílé záclony byly chloubou každé hospodyně. A dnes? Je to naopak! Hladké bílé záclony minimálně svědčí o tom, že nesledujete módní trendy ze světa bydlení. Napravte to s námi!

Článek

Záclony nejsou žádná levná záležitost a cena se pohybuje ve stokorunách za běžný metr. Když si spočítáte, že byste měli kupovat dvakrát tolik látky, než je šířka okna, dostáváte se na tisícové částky za celý byt. A dáte-li už za ně takové peníze, není škoda, že si jich nikdo nevšimne? Podobný názor mají i designéři, a tak preferují pravidlo: čím výraznější a šílenější, tím lepší!

Záclony, nebo závěsy: rozdíl mizí

Záclony, nebo závěsy: přemýšlíte, co bude vašim oknům slušet nejvíce? Pak celkem zbytečně. „Rozdíl mezi nimi se postupně stírá a dnes hovoříme spíš o dekoračních látkách na okna,“ říká Jana Mozrová ze studie Optimal Interier Design a pokračuje: „Ty se vyrábějí v různé hustotě. Záleží na každém, jestli si zvolí průhledné, protože ochranu soukromí i před sluncem má zajištěnou jinak, nebo naopak, zda sáhne po těch méně průhledných. Ty má třeba přes den roztažené, aby mu proudilo do bytu slunce a světlo, a na večer je zatáhne jako ochranu svého soukromí.“

Foto: orsei

Velké a barevné květiny, které upoutají na první pohled – tak vypadají současné trendy

Foto: Optimal Interier Design

Klasické řasené záclony nahrazují panely či rolety, na nichž lépe vynikne barva i vzor

Foto: KIKA

Rozdíl mezi klasickými záclonami a závěsy mizí, jen na vás záleží, čím si okna ozdobíte

Květiny a pruhy: ideál pro vaše okno

Máte pocit, že žádnou divočinu doma nechcete a že záclony a závěsy by se měly stát jen příjemným doplňkem? Dělají to mnozí a bez bílé se také obejdou. „V současnosti patří k nejžádanějším z barev světle béžová, slonová kost a další jemné a zároveň teplé odstíny, které dodají bytu příjemnou atmosféru a výborně se ladí třeba s tapetami na stěnách,“ prozrazuje Jana Drinková ze studia Orsei. Pokud teprve vybíráte tapety, zde jsou Nejkrásnější tapety roku 2012.

Foto: XXXLutz

Jemná a průhledná organza, která se vyrábí v mnoha barvách, je velmi oblíbená zvlášť v obývacích pokojích

Ale žádané jsou i výrazné pastelové barvy jako oranžová, fialová, červená a podobně. Zpravidla takové jsou organzy, lehké průhledné látky, které si lidé velmi rádi dávají hlavně do obývacích pokojů.

Foto: Optimal Interier Design

Ze vzorů jsou podle prodejců hodně oblíbené listy

Foto: IKEA

Na textiliích dokážou zaujmout nejen nezvyklé vzory, ale i barevné kombinace

Velkou změnu do světa bytového textilu přinesl dokonalejší velkoformátový tisk. Zapomeňte na drobné vyšívané či vyřezávané kvítky. Ty už se také nenosí. Současné textilie zdobí velké květinové vzory o průměru klidně půl metru i metr, které nikdo nepřehlédne. Pokud kytičky nemusíte, jsou v nabídce látky s různými ornamenty a velmi čistým a jednouchým dojmem působí grafické vzory, jakými jsou kruhy, ovály a pruhy, neboť Proužkomanie ovládá i bydlení! Vzory ještě lépe vyniknou, vždy jde o kombinaci několika barev, a to i méně tradičních, jako je petrolejová a žlutá, oranžová s červenou nebo nestárnoucí spojení černé a fialové.

Foto: Orsei

Nemáte rádi květiny? Zkuste sáhnout po záclonách s pruhy. Jsou módní a vypadají skvěle

Foto: Orsei

Neobvyklá, ale nadčasová a krásná je kombinace černé a bílé

Foto: Optimal Interier Design

Při výběru záclon pamatujte na to, že by měly ladit s ostatním zařízením bytu, tedy především tapetami a sedacím nábytkem

Dovedete si takové záclony představit u vás v obýváku? A čím zdobíte okna vy? Napište nám to v diskusi pod článkem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama