Hlavní obsah

Menopauza: Jaké potíže ji obvykle provázejí a co se s nimi dá dělat?

Foto: goodluz, shutterstock.com

S hormonálními změnami způsobenými přechodem souvisí i řada dalších problémů, třeba s pletí

Menopauzu si většina žen spojuje s ukončením reprodukčního období, návaly a hormonálními výkyvy. Dostává při ní ale zabrat i vaše pleť.

Článek

Klimakterium, zvané též přechod či menopauza, je období života ženy, kdy vyhasíná funkce vaječníků. Některé ženy mají to štěstí, že se u nich tato změna projeví pouze ztrátou pravidelného měsíčního krvácení, ale asi 75 % žen trpí v různé míře tzv. akutním klimakterickým syndromem.

Ten v sobě skrývá:

  • obtíže způsobené poruchami napětí cévní stěny: návaly horka, pocení,
  • změny psychického stavu: podrážděnost, deprese, úzkost, nesoustředěnost,
  • poruchy spánku,
  • bušení srdce,
  • bolesti kloubů,
  • ztrátu sexuálního zájmu,
  • výrazné zrychlení stárnutí organismu způsobené nedostatkem estrogenu.

„Dlouhodobý nedostatek estrogenů ovšem, s výjimkou stárnutí sliznic spojeného s bolestí při styku a močovými záněty, není většinou ihned patrný. Nejlepším příkladem je osteoporóza – řídnutí kosti se projeví až po letech," varuje Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Foto: Image Point Fr, shutterstock.com

Únava, přepracovanost, špatné hospodaření kostí s vápníkem, bušení srdce... Ano, přechod je tady

S prodlužujícím se lidským životem se zvyšuje i délka života žen v období bez endogenních estrogenů. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v roce 2030 bude ve světě 1,2 miliardy žen ve věku nad 50 let. Následky estrogenního deficitu, zejména ty vážnější, jako jsou osteoporotické zlomeniny, kardiovaskulární onemocnění, Alzheimerova nemoc a stařecká slepota, významně zhoršují kvalitu života takové ženy.

Přes noc stařenou

Co je bohužel na rozdíl od jiných projevů menopauzy zřetelně vidět, je rychlý proces stárnutí pokožky.

Asi k nejvýraznějším změnám kůže dochází právě v menopauze, i když přibývající věk sám o sobě a vystavení kůže vnějším vlivům se rovněž neúprosně podepisují na změnách, k nimž na kůži dochází: ztenčuje se, ochabuje, je zažloutlá či zašedlá, objevují se vrásky, pigmentové skvrny, rozšířené cévky…

„V tomto období klesají hladiny ženských hormonů – estrogenu a progesteronu, přičemž hladiny mužských hormonů – androgenů, zůstávají stejné. Tyto hormonální změny ovlivňují nejen vzhled kůže, ale také mnoho jejich funkcí. Dochází ke snížené tvorbě mazu, k poruše bariérní funkce kůže a k jejímu ztenčení," prozrazuje MUDr. Eva Rasochová, dermatoložka a primářka kožního oddělení ve fakultní nemocnici v Bratislavě.

Foto: Darren Baker, shutterstock.com

I ve věku po padesátce vám to ale může mimořádně slušet. Chce to jediné: začít na tom pracovat včas!

„Zatímco u mužů se kůže každoročně ztenčuje o 1 %, tloušťka kůže u žen je až do menopauzy zhruba stejná. Při snížené tvorbě estrogenů v tomto období je pak ztenčení kůže velmi rychlé až dramatické," pokračuje odbornice.

Zastavte stárnutí

Naprosto nejúčinnějším řešením akutních příznaků spojených s klimakteriem je hormonální léčba. „Samozřejmě že ne každá žena může nebo chce užívat hormony. I pro ni má klimakterická medicína řešení. Základem léčby je zde pohybová aktivita a fytopreparáty. Ty jsou založeny na extraktech z jetele lučního, ploštičníku hroznovitého, a zejména sóji," doporučuje MUDr. Tomáš Fait.

Pokud jde o pleť, výrazně si můžete pomoci i kvalitní stravou, pitným režimem, omezte kouření, stres a další toxické vlivy. Právě nyní je nejvyšší čas věnovat pokožce dostatek péče kvalitními produkty.

„Podstatné je pravidelně používat denní a noční péči, popřípadě i sérum. Každý z těchto přípravků lze aplikovat různými typy masáže. Základem je nejprve nanášet přípravek směrem od středu obličeje ven a jemným poklepáváním či tlakem mu pomoci lépe se vstřebat do pleti. Důležité je nezapomenout ani na krk," vysvětluje Lenka Kučerová, Senior Product Manager společnosti L'Oréal Česká republika.

Foto: archiv firem

Sérum nabízí koncentrovanější sílu a viditelnější výsledky. Na foto (zleva): Vyplňující perlové sérum Cellular AntiAge, Nivea, 430 Kč. Pokrokové remodelační sérum Glykosérum, Vichy, 939 Kč

Foto: archiv firem

Denní krém volte podle svého typu pokožky. Na foto (zleva): Blue Therapy cream in oil, Biotherm, 1820 Kč. Pokroková remodelační péče pro suchou pleť, Vichy, 790 Kč

Foto: archiv firem

Naučte se používat noční krém, ve spánku pokožka regeneruje a lépe do sebe vstřbáhá vyživující látky. Na foto (zleva): Noční krém proti vráskám Multi Active Soja, Nivea, 315 Kč. Depigmentační noční krém Even Brighter, Eucerin, 649 Kč

Bojíte se menopauzy? Jak moc dává ženám zabrat ve vaší rodině?

ynezorPumanzeSaNyknalC