Článek
Ušetřit čas, zjednodušit vaření a také vařit zdravěji – to jsou tři hlavní plusy multifunkčních mikrovlnných trub. Pokud tedy chcete nejen ohřívat, ale i vařit v páře, grilovat či péct, pak se vám hodí multifunkční pomocník. Co tedy může nabídnout?
1. Jak to funguje
Základem mikrovlnné trouby je magnetron, který vytváří elektromagnetické vlny, jež velice rychle prochází rovnou do potravin. Čili jde o přímý ohřev či tepelnou úpravu potraviny (nádobí se ohřívá až následně); proto je příprava tak rychlá. Navíc mikrovlny způsobují uvnitř pokrmu jednoduchou tepelnou reakci a nejsou škodlivé.
2. Poradí si nejen s ohřevem
Běžně mikrovlnky pomocí mikrovln ohřívají potraviny či nápoje a slouží i k rozmrazování surovin. Některé disponují také grilem.
„Jako multifunkční se označují spotřebiče, které nabízejí ještě další funkce, mezi nejznámější patří vaření v páře, horkovzdušná příprava pokrmů, funkce Crisp pro zapékání a pečení, dále rozmrazování a rozpékání různého pečiva nebo chleba či využití přednastavených receptů,“ uvádí Pavel Trka ze společnosti Whirlpool. Někdy jsou funkce automatické propojené s mikrovlnami, jindy jde o vaši volbu – můžete si to nastavit.
3. Jedna funkce za druhou
Ohřívání či rozmrazování potravin a gril jistě znáte. Mikrovlnná trouba s funkcí horkovzduch slibuje rovnoměrné a rychlé pečení. Je-li vybavena vařením v páře, s pomocí speciální nádoby zachová v připravovaných potravinách zdraví prospěšné složky. A funkce Crisp? Ta kombinuje současné působení mikrovln, grilu a speciálního Crisp talíře. „Během dvou minut se talíř zahřeje na 210 °C a teplota už dál nestoupá. Díky tomu bude pokrm rovnoměrně propečený a na povrchu křupavý,“ říká Pavel Trka.
4. Zabudovat, nebo nechat stát?
Mikrovlnky se prodávají volně stojící či vestavné, nabídka jejich funkcí je obdobná. Vše má svoje výhody. Pokud řešíte právě otázku, kterému typu dát přednost, mrkněte sem: Volně stojící vs. vestavěné spotřebiče: Kdy je (ne)vyměnit?.
5. Menší i větší
Na výběr máte různě velký vnitřní objem mikrovlnek, například volně stojící od asi 13 litrů do zhruba 30 litrů, vestavby přibližně od 20 litrů až do 40 litrů. Snadno si spočítáte, že ani ta největší multifunkční mikrovlnka nepřekoná klasické trouby, jež můžou mít i kolem 70–75 litrů vnitřního objemu. Rozdíl je samozřejmě také v tom, že v klasické troubě lze pokrmy připravovat i na více úrovních, také na větším plechu a podobně.
6. Jaké si pořídit nádobí
Nabídka je velká, nádobí pro mikrovlnnou troubu může být vyrobené z plastu, skla, keramiky… Ke speciálním funkcím výrobci prodávají rovnou také speciální nádobí (pro parní vaření, plech pro horkovzdušné pečení…) – někdy je součástí daného výrobku, jindy si ho musíte dokoupit zvlášť.
„Obecně nejsou vhodné kovové nádoby a nádobí dekorované kovem či malbou, dále alobal nebo kovové jehly na špízy. Podstatné také je, aby použité nádobí nebránilo otáčení talíře,“ připomíná Pavel Trka.
Multifunkční mikrovlnky tedy ocení ten, kdo vaří rád a rychle a nechce mít doma spoustu dalších pomocníků.
A co vy, dokážete si představit život bez mikrovlnky?