Hlavní obsah

Můžou bokovky způsobit, že vám nastydnou vaječníky? Známe pravdu!

Foto: Thinkstock

Ouvej! Bolesti v podbřišku nepodceňujte, můžou signalizovat zánět v pánevní oblasti – a to je vždycky problém, který neodkladně potřebuje lékaře

10. 2. 2015

„Obleč se pořádně, nebo ti nastydnou vaječníky!“ Taky vám tohle maminka říkala, když jste chtěly v zimě vyrazit ven v minisukni a bundičce do pasu? Víme, jak je to s těmihle partiemi doopravdy!

Článek

Vaječníky vypadají jako dvě narůžovělé švestky, váží asi šest gramů, a co je nejdůležitější, jsou uložené poměrně hluboko v břišní dutině, velmi dobře chráněné proti chladu i jiným vnějším vlivům. Jejich „nastydnutí“ je tedy dost nepravděpodobné. To ale neznamená, že byste si nemohly holými zády ublížit! (Více o tom, jak může nevhodné oblečení uškodit, si přečtěte tady.)

Chce to dlouhý kabát, čepici a rukavice

Když se laicky mluví o nachlazení, jde ve skutečnosti o zánět. Ten je většinou způsobený mikroorganismy – prochladnutí tedy není vlastní příčinou onemocnění. Přesto může jeho vznik podpořit: pokud má vaše tělo spoustu práce s termoregulací, nemůže se plně soustředit na vetřelce, tedy bakterie a viry. Chladem oslabený organismus je prostě snadnějším cílem, a funguje to stejně, ať už jde o zánět horních cest dýchacích nebo o zánět v pánevní oblasti.

„Holá záda nebo kolena jsou jednoznačně rizikovým faktorem, to ale platí i o okrajových částech těla, kterými uniká hodně tepla,“ upozorňuje praktická lékařka Jana Vojtíšková.

Foto: Thinkstock

Při výběru oblečení se vyplatí nemyslet jen na módní trendy, ale i na to, jestli vás dostatečně ochrání. Hlavně teď v zimě

Většinou nejde o vaječníky

Zvýšená teplota, bolesti v podbřišku, někdy i výtok nebo slabé špinění – to bývají první příznaky zánětu v dolních partiích. O vaječníky jde poměrně zřídka, mnohem častěji jsou postiženy vejcovody, případě děloha nebo pobřišnice. Tyhle orgány jsou v pánevní dutině velmi blízko u sebe, takže infekce může bez problémů „přeskakovat“ z jednoho na druhý.

Lékaři tedy pro jistotu používají všezahrnující termín „pánevní zánětlivé onemocnění“. V každém případě jde o nepříjemnou a také nebezpečnou záležitost. Příznaky jsou někdy tak slabé, že si jich ani nevšimnete, nemoc přechodíte a zánět přejde do chronického stadia. A to je malér – v případě, že zánět postihl vejcovody, mohlo dojít ke „slepení“ a zneprůchodnění jejich stěn s jasným důsledkem: neplodností.

Při porodu i při milování

Do pánevní oblasti se infekce nejčastěji dostane z pochvy. Na vině může být nedostatečná nebo nesprávně prováděná hygiena, především nevhodná technika utírání, když jdete na velkou (správně je směrem od genitálu ke konečníku, nikdy ne naopak). Bakterie – nejčastěji chlamydie – si ale můžete navzájem předat i se svým partnerem při sexu. Obzvláště citlivé na přenos bakterií jste také při menstruaci nebo v šestinedělí.

Foto: Thinkstock

Se zánětem močových cest je třeba zůstat v teplé posteli, ládovat se brusinkami, hodně pít a modlit se, aby ta řezavá bolest brzy přestala

Pokud se mikroorganismy dostanou až do pochvy, měl by jejich další šíření zastavit hlen na děložním čípku. Bohužel, ne vždy se to podaří, a cestě infekce do dělohy a vejcovodů už nic nebrání. Pokud zpozorujete podezřelé příznaky, o návštěvě lékaře dlouho nepřemýšlejte – je důležité nasadit antibiotika co nejdříve.

Bolest na WC? Může za ni sex!

Zánět močových cest dokáže z každé cesty na malou udělat noční můru, což důvěrně zná a opakovaně zažívá asi pětina žen. I v tomhle případě může příliš krátké tričko infekci usnadnit, skutečná příčina je ale jiná.

„Infekce je v 90 procentech případů způsobena bakteriemi E.Coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. Při pohlavním styku se tyto bakterie mohou přenést do dolních močových cest,” vysvětluje MUDr. Viktor Vik z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. A protože k erotickým hrátkám dochází většinou večer a v noci, mají podle něj bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty – dokud si žena nedojde na malou. Po krásném večeru tak následuje velmi nepříjemné ráno.

Foto: Archiv firem

Potíže s močovými cestami? Doplňky stravy vám pomůžou. Na foto (zleva): Barnys Cran-Urin megaPAC brusinky (60 kapslí) zvyšuje imunitu a posilují činnost ledvin. Walmark Chlorella Japan Forte 500 mg podporuje detoxikaci organismu. Urinal Akut (20 tablet) s brusinkovým extraktem a zlatobýlem zlepšuje zdraví močových cest

Jak jste na tom vy – nosíte bombarďáky a kulicha, nebo sázíte na módu a na štěstí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek