Článek
Kdo má pravdu? Ten, kdo na bezsáčkový vysavač nadává, nebo ten, kdo ho chválí? Asi se vám to nebude líbit, ale pravdu mají oba. Bezsáčkové vysavače se totiž dělí na kvalitní a nekvalitní. Ale ani laciné vysavače nelze házet všechny do jednoho pytle.
„Prach a nečistoty jsou u bezsáčkových vysavačů ukládány ve speciální nádobě, kterou stačí následně pouze vysypat. Tento typ vysavačů je tak ideálním řešením pro domácnosti, kde se často vysává a prachový sáček je vyměňován vícekrát měsíčně, nebo pro ty, kteří nechtějí řešit nákupy a výměnu prachových sáčků,“ říká Dobroslav Šanda, produktový specialista Philips.
Základem je důkladný výběr
Častou chybou každého, kdo si vybírá nový vysavač, je sledování hodnoty příkonu. Z minulosti jsme totiž všichni zvyklí řídit se pravidlem, že čím vyšší příkon, tím silnější bude tah vysavače. „Pokud koupíte kvalitní bezsáčkový vysavač, přinese vám výhody, které se obecně u těchto vysavačů uvádějí, tedy úsporu peněz za sáčky nebo stabilní sací výkon,“ uvedl Roman Šebl, obchodní manažer malých spotřebičů a vysavačů společnosti Electrolux.
Pokrok v technologiích dnes ale umožňuje vyrábět takové vysavače, které mají nižší příkon, ale sací výkon zůstává stále na nejvyšší úrovni. Takového zdokonalení výrobci dosáhli díky lepšímu a efektivnějšímu zkonstruování jednotlivých dílů spotřebiče, především motoru a turbíny. Jaké tedy plyne ponaučení? Důležitější než samotný příkon vysavače je jeho sací výkon.
Co konkrétně sledovat
Sací výkon vysavače by měl být alespoň 300 W, aby byl schopný vysát i větší nečistoty. Vysávání vám určitě zpříjemní i elektronické ovládání výkonu na rukojeti, což znamená, že už se k vysavači nemusíte ohýbat, abyste ho uvedli do provozu a ovládali během vysávání.
Samotná trubice by měla být co nejodolnější, aby se při práci neohýbala. Ideální je trubice ocelová a samozřejmě teleskopická. Určitě také zohledněte délku přívodního kabelu, protože krátká šňůra vám ve velkém bytě může dost znepříjemnit život. Obvykle jsou dnes k dostání vysavače s délkou přívodního kabelu kolem 9 metrů.
Jak vznikl mýtus o nefunkčních cyklonech
Bezsáčkové vysavače pracují na principu cyklonového efektu. To znamená, že částečky nečistot se ve sběrné nádobě od vzduchu oddělí pomocí odstředivé síly. Nekvalitní spotřebiče mají nízkou filtrační účinnost, filtry se okamžitě zanášejí a k cyklonovému efektu nedojde.
Ale i u kvalitních a dražších spotřebičů může dojít ke snížení výkonu, a to právě kvůli zaneseným filtrům. U všech bezsáčkových vysavačů je potřeba pravidelně filtry čistit a vyměňovat, výrobci obvykle uvádějí výměnu Hepa filtru jedenkrát ročně při běžném používání vysavače v domácnostech. A jsme u jádra pudla. Pokud to neděláte, vysavač rychle ztratí výkonnost. Nemůže za to však přístroj, ale jeho uživatel.
Pokud jste si bezsáčkový vysavač pořídili za účelem úspory peněz za sběrné sáčky a nedbali na údržbu a výměnu filtrů, asi jste moc neušetřili. Jaké máte zkušenosti s cyklonovými vysavači vy?