Hlavní obsah

Video: Kurz in-line bruslení - povrchy a technika

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Je důležité osvojit si správné držení těla

3. díl - V předchozích dílech jsme mluvili o základní výbavě a jak si počínat první den v terénu. Než se do bruslení pořádně „obujete", měla byste si dobře zmapovat terén a nacvičit bruslařské techniky. Poradíme vám, jak a kde! Z našeho videa se dozvíte, jak si vybrat chrániče a vhodné oblečení.

Článek

Bruslařské stezky

Zatím se bruslařské trasy u nás nedočkaly oficiálního rozdělení. „Protože stezky nemají žádné hodnocení, udělali jsme si vlastní stupnici. Metodu jsme vyvinuli na základě zkušeností s výukou v našich kurzech. Chtěli jsme usnadnit zejména začínajícím bruslařům jejich rozhodování, jestli se vybraná trasa pro ně hodí nebo ne. Známkujeme proto terén i celou stezku," popisuje Lucie Švadlenková, instruktorka kurzu in-line bruslení.

Pozor na kvalitu povrchu stezek

Ideálním povrchem pro každého bruslaře je zcela hladký asfalt (nové stezky). Snadno na něm uděláte různé triky a naučíte se bruslařské techniky. Trochu horší, ale ještě v pohodě, je hladký chodník. Vyznačuje se malými nerovnostmi, které téměř nepocítíte. I na takovém terénu lze vše hravě zvládnout. Můžete se ale setkat i s hrubším asfaltem nebo betonovou úpravou (patří sem i zámková dlažba). Na tomto typu povrchu brusle za jízdy ucítíte - brní. Zvládnete na něm jízdu dopředu, přešlapování, zatáčení, ale rychlé otočky už půjdou hůř a vyžadují větší zkušenosti.

Ještě obtížnější povrchy (hodně hrubý asfalt, cesta z hrubého betonu) jsou jen pro zkušené bruslaře. Za nejobtížnější se považuje terén z ostrých dlažebních kostek s většími rozestupy, kam vám snadno zapadnou kolečka, cesta z pražců v různých výškách, nebo písek. Většinou se jedná o téměř nesjízdný povrch, kterému je lepší se vyhnout.

V kurzu vás bruslit naučí!

Pokud se nechcete učit metodou pokus-omyl a nemáte zrovna sportovní vlohy, navštivte kurzy in-line bruslení. K čemu jsou? Nejčastějším důvodem návštěvníků je naučit se padat a zastavovat. Pády se trénují na trávě, jednotlivé techniky pak na vhodném povrchu. Kromě toho se naučíte správně jezdit, zatáčet, zdolávat nerovné terény a trocha té teorie není nikdy na škodu. „Součástí našich kurzů je i hodina in-line aerobiku," říká instruktorka Lucie Švadlenková.

Foto: samphoto.cz /jiunlimited

Bruslit ve dvou je legrace

Bruslař na silnici

Než se vydáte na stezky nebo dokonce na silnici, měla byste vědět, že bruslař je brán jako chodec. Proto dává přednost cyklistovi a vyhýbá se ostatním chodcům. Na silnici byste tedy správně měla jezdit po levé straně, což i zkušení bruslaři příliš nedoporučují. I když se vám to možná nelíbí - takový je zákon!

Zábava a cvičení - in-line aerobik

Už jste slyšela o aerobiku na bruslích? Ne, není to žert, je to super! To samé tvrdí i Lucka Švadlenková, která si hodiny vymyslela. A jak takové cvičení na bruslích probíhá? „Aerobik na in-linech provozujeme pouze venku. I když jsme se snažili dostat s ním i do fit center, zatím se to nepodařilo. Proto nás limituje trochu počasí. Brusle přidávají zátěž na nohy, takže je to docela dřina. Cvičí se na pomalou hudbu - ve stylu funky, jinak to ani nejde. Stejně jako v aerobiku se na začátku jednoduše zahřejeme a protáhneme (s oporou ve dvojicích). Pak už přijdou na řadu jednoduché sestavy a otočky. Osobně in-line aerobik používám jako metodickou pomůcku při kurzech," usmívá se Lucka. A k čemu to všechno je? „Tímhle cvičením snadno odbouráte strach z bruslí. Kromě toho si uvolníte kolena, což je pro výuku důležité, a v neposlední řadě se naučíte udržet na jedné noze," dodává instruktorka. Cvičební hodina trvá 60 minut.

To nejdůležitější o bruslích už víte a je na vás, jak praktické informace zúročíte. Pamatujte na jedno: Po každém pádu je důležité najít sílu se zase zvednout a nenechat se odradit! Ještě chvíli máte čas na trénování, než se budeme moci společně utkat na čarodějnickém klání na Ladronce! Více informací najdete ZDE.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek