Hlavní obsah

Návod na spokojený vztah? Popíjejte spolu! Ale pozor, oba stejné množství

Foto: shutterstock

Večerní sklenka vína? To není jen alkohol, ale především společně strávený čas

Alkohol vztahu prospívá! Tedy pokud oba partneři mají stejné návyky týkající se popíjení a konzumují společně. V čem je to kouzlo? Jak to může pomoci budovat rodinnou pohodu?

Článek

Zjednodušeně řečeno, je jedno, jestli si dáte jednu sklenku vína nebo rovnou celou láhev, hlavně že vypijete oba dva přibližně stejně. Tvrdí to závěry studie vědců z michiganské univerzity, kterou zveřejnil britský deník Daily Mail. Páry, které mají podobný přístup k alkoholu, jsou prý spokojenější než ty, kde každý konzumuje odlišně.

Letité zjišťování

A pozor, nejde o nějakou rychlou a jednoduchou studii, ale dlouhodobý projekt, do kterého se zapojilo 2767 manželských párů. Šlo o lidi, kteří spolu byli v manželství v průměru 33 let a pro asi dvě třetiny z nich to bylo manželství první.

V letech 2006 až 2016 odpovídali na otázky týkající se kvality jejich vztahu (zda pokládají partnera za spolehlivého, jestli měli nějaké krize, zda je dokázal jejich protějšek podržet v těžkých chvílích a podobně), ale také na otázky zaměřující se na jejich návyky v popíjení alkoholu (jak často pijí, kolik toho zkonzumují, v jakých situacích a podobně).

Foto: shutterstock

Aby to fungovalo, musíte ale oba pít zhruba stejně

Výsledek? U více než poloviny spokojených párů se ukázalo, že fungovalo popíjejí společné a ve velmi podobné míře. Muži obecně měli sice tendence dopřát si o něco víc, ale pokud šlo o rozdíly malé, nebyl to problém. Naopak nejvíc nespokojenosti hlásily ženy, které si alkohol alespoň občas dopřejí, ale jejich muži nepijí téměř vůbec.

Jedinou výjimkou byly páry velkých pijanů. Těžká opilost a alkoholismus naopak vztah zásadně narušují. Lidé ztrácí zábrany a velmi snadno si vzájemně ubližují (především slovně).

V čem je to kouzlo?

I čeští odborníci se závěry studie v podstatě souhlasí, i když nejde až tak o alkohol jako o společně strávený čas a komunikaci. Pokud přijdete z práce, jste unavení, máte třeba starosti, je velmi pozitivní, když si s vámi partner sedne a probere to s vámi. „Společně strávený čas je klíčem ke spokojenosti každého vztahu. Páry, kde spolu ti dva komunikují, mají pevnější pouto, protože se navzájem lépe znají a mají více pochopení jeden pro druhého,“ vysvětluje psychoterapeutka Eliška Nuslauerová.

Navíc fakt, že jste schopní si spolu sednout a otevřít si láhev vína, je důkazem toho, že máte mnoho společného.

Foto: shutterstock

Alkohol v rozumné míře uvolňuje, zlepšuje náladu a vyvolává chuť mluvit

„Pokud ta dvojice společně sedí u vínka, znamená to, že má o čem si povídat. Tedy že má nějaký shodný zájem, téma, na které má shodný nebo alespoň podobný názor, aby se u toho nehádala nebo nenudila. A pokud tam tohle je, tak ani tak nejde o to víno, ale spíš o to, že si ti dva našli čas být spolu a povídat si,“ dodává kouč partnerských vztahů Aleš Kalina.

Jde to i jinak?

Je samozřejmě víc možností, jak tohoto pozitivního efektu dosáhnout i bez alkoholu. „Upevnit vztah můžete i jinými aktivitami, třeba procházkou v parku nebo společným sportováním,“ říká Eliška Nuslauerová.

Místo popíjení můžete tedy třeba lízat zmrzlinu? „Samozřejmě to možné je a výsledek bude podobný. Ovšem je pravda, že alkohol v rozumné míře uvolňuje, dokáže z lidí setřást takovou tu běžnou únavu z pracovního dne, nechuť mluvit a podobně,“ tvrdí Aleš Kalina.

Ale víc než u čehokoli jiného platí, že všeho moc škodí!

Jak to je u vás doma? Popíjíte s partnerem?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek