Článek
Architekt Prager vilu navrhl pro svoji rodinu a její nároky. Budova byla průběžně přizpůsobována podle potřeb těch, kteří v ní následně bydleli. Dvougenerační rodinnou vilu ze 70. let 20. století obývaly následně tři rodiny. Současný majitel ji koupil v roce 2007 a rozhodl se ji kompletně zrekonstruovat, aby vyhovovala jemu a současným trendům.
Dům v novém kabátu
Rekonstrukce byla opravdu důkladná. Celý vnitřek vily byl vybourán. Smaltované plechy půlválcové nadstavby byly vyměněny za nové, původní keramický obklad obytné kostky nahradila odvětrávaná fasáda z přesných velkoformátových desek Swisspearl systému Sigma 8 v červené barvě. Architekti Jan Lapčík a Jarmila Kopečná navrhli vnitřní uspořádání, které vyšlo z původního, ale bylo přizpůsobeno požadavkům nového majitele.
Vzdušnost a lehkost (a minimalismus)
V přízemí domu se nachází jídelna s hlavní kuchyní, hostinský pokoj, domácí fitko s koupelnou, sauna i vinný sklep, dále prádelna a technická místnost. V prvním patře je obývací pokoj, studovna, ložnice se šatnami a samostatnou koupelnou a dětský pokoj také s vlastní koupelnou. Samostatné schodiště u vstupu chytře odděluje obytnou kostku od půlválcové nadstavby s pracovnou.
Ve druhém patře, kde se pracovna s nádherným výhledem na panorama Prahy nachází, je další hostinský pokoj se samostatnou koupelnou. Součástí pracovny je také malá příruční kuchyňka. Ty jsou v objektu dvě a můžete si v nich připravit kávu nebo malé občerstvení.
Galerie s odpočinkovým koutem je přístupná točitým subtilním schodištěm. V interiérech převažuje bílá barva doplněná odstíny šedé. Důraz je kladen na vzdušnost a lehkost.
Problémy s výškou?
„V návrhu interiérů jsme se museli vypořádat s protichůdnými skutečnostmi – nadprůměrnou výškou členů rodiny majitele a malou světlou výškou místností, kterou nebylo možné z konstrukčních důvodů zvětšit,“ popisuje Jan Lapčík z ateliéru Fusion Architects s. r. o. Z těchto důvodů jsou všechny dveře v plné výšce místností a veškerá stropní svítidla a reproduktory jsou zabudovány do podhledu.
Místo kvantity kvalita
Architekti navrhli do obytné části domu světlé barvy v kontrastu s tmavými dřevěnými povrchy nábytku a obkladů stěn. Byt je zařízen tak, aby maximálně vyhovoval potřebám rodiny. Je vzdušný a bez přílišného množství nábytku. O co méně nábytku, o to kvalitnější materiály, na nich majitel rozhodně nešetřil. Téměř všechen nábytek vyrobili na míru truhláři z firmy Dinak. Navržené obklady a dlažby jsou italské značky Marazzi, kvalitní umyvadla, vany, sprchové kouty a další sanita byla vybrána od firmy Villeroy.
Večeře u kulečníku
Každá rodina se schází u stolu. Tato se schází u stolu zcela výjimečného. Protože má majitel rád kulečník i biliard, neváhal ani na chvíli a pořídil do jídelny unikátní stůl značky Fusion table. Přišel asi na 140 tisíc korun. Nikdo by totiž za jeho luxusním a uhlazeným minimalistickým vzhledem nehledal billiard. „Do stolu Fusion table jsme se smojí manželkou zamilovali oba. Ona má krásný a velký jídelní stůl a já billiard,“ přiznává majitel. Schází se u něj nejen rodina, ale i kamarádi a známí. Designové židle značky Rolf Benz jsou od německého výrobce. Intimní atmosféru dodávají domu svítidla značky Deltalight.
Brali byste takový dům? Nebo máte jiný vkus?