Hlavní obsah

Nebojte se poslat puberťáka do ciziny

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Nebojte se vyslat potomka do světa

Dospívající děti bývají nesnesitelné. Jejich požadavky narůstají, ochota ke kompromisům naopak klesá. Východiskem může být poslat potomka „na zkušenou" do zahraničí. Rozhodnutí to není snadné, ale vzhledem k blížícím se prázdninám je právě nyní nejlepší čas k debatě na toto téma.

Článek

Prázdninový či studijní zahraniční pobyt. Mnohým rodinám z hlediska vzájemných vztahů jednoznačně pomohl. Stačí jeden nebo pár měsíců a domů se vám vrátí nový člověk. „Sára si prostřednictvím svého otce vyřídila půlroční studium v Anglii, on ji tam k tomu zajistil brigádu. Nejdřív jsem byla zásadně proti - poslat nezletilé dítě do ciziny, navíc by musela přerušit gympl! To se mi zdálo hodně riskantní. Ale pak jsem usoudila, že to pro ni může být přínosem. A nezastírám, že naše spory doma už byly tak neúnosné, že jsem si řekla: Ať se holčička naučí o sebe sama postarat," líčí okolnosti svého složitého rozhodování Alžběta. V tomto případě udělala správně. Sára „na dálku" přestala být tou drzou a věčně nasupenou holkou, ale pravidelně posílala e-maily o svých radostných zážitcích, někdy pokorně prosila o radu a pomoc, občas dokonce dala najevo, že se jí stýská.

Vrátila se dospělejší a snesitelnější

„Po návratu byla sebevědomější, ale takovým zralejším způsobem oproti dřívějším pubertálním výstupům. Celkově s ní byla normální domluva. Jako by pochopila, že některé věci, které doma považovala za samozřejmost, stojí úsilí a řešení různých problémů," vypráví Alžběta svůj „happyendový příběh" s dcerou. Stručně řečeno, výsledkem bylo uvědomění si Sáry toho, co pro ni kdo udělal, co to stojí, lepší poznání mezilidských vztahů i zátěžových situací, orientace na to, co by jí do budoucna bavilo nebo nebavilo... nemluvě o zdokonalení angličtiny.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Pro dítě bude pobyt v zahraničí přínosem

Jako z pohádek o hloupém Honzovi

Už pradávné pohádky o cestě hloupého Honzy do světa naznačují princip, že dítě je třeba „vypustit", aby našlo sebe sama, dokázalo se obejít bez máminy péče (případně získat princeznu a půl království). V moderní době to znamená umět se obejít bez takzvaného mamahotelu. Samozřejmě, mluvíme-li o puberťácích, podobně jako Alžbětu nás může zarazit fakt, že bychom „do ciziny" měly poslat šestnáctileté nebo sedmnáctileté „dítě". Ale berme v potaz, že podle veškerých dostupných výzkumů dnes děti dospívají dřív a že možnosti i nezletilé dítě nechat studovat regulérně v zahraničí se stávají opět dobovým trendem. Vždyť i dříve mocnáři, a poté i osvícení buržoazní a intelektuální rodiče, posílali děti do vzdálených internátů na praxi a na zkušenou.

„Může to být i řešení problematických vztahů mezi rodiči a dospívajícím. Ten právě v tomto období baží po co největší svobodě, poznávání všeho nového. Rodiče jsou naopak touto tendencí často vyděšení, takže ho chtějí kontrolovat a hlídat, což ho obzvlášť popuzuje. Výsledkem je zvyšování napětí a zhoršování rodinné atmosféry," konstatuje psycholog Radek Vojnar.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Komunikaci vyřešíte pomocí e-mailů

Teenagerům samostatnost prospěje

„Šestnáctiletí, sedmnáctiletí mladí lidé chtějí často poznávat, hltat zážitky. Doma se cítí jako v kleci a ventilují to proti rodičům. Nechat je, aby si vyzkoušeli cizí prostředí, kde nikdo není zvědavý na jejich nálady a musejí se o sebe postarat, jim může jedině prospět," tvrdí psycholog Vojnar. Jak ovšem dodává, měli byste si být jistí, že mu záleží právě na poznání nového života a možnosti se osamostatnit. „Jsou ale i děti, které mají naopak tendence zanedbávat své povinnosti, tíhnou k ,podivné' společnosti, je u nich riziko braní drog. V takovém případě by naopak bylo chybou problémy odložit někam daleko," zdůrazňuje odborník.

Jinak platí, že studium a brigáda v zahraničí není na škodu. Samozřejmě musíte mít záruku, že dítko musí mít zajištěný pobyt, školu, elemenentární dozor...

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek