Hlavní obsah

Nejkrásnější cihlové domy? Podívejte se na ně!

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Hlavní cenu Brick Award Dům roku 2013 získal rodinný dům ve Zlíně-Nivách

Jaké domy se dají v 21. století postavit z cihel? Krásné, praktické a šetrné k přírodě. A které jsou nejkrásnější? Podívejte se! Přinášíme vám ty, které byly oceněny odbornou porotou.

Článek

Podívejte se na vítězné projekty ze soutěžní přehlídky Brick Award 2012–2013 Cihla v 21. století. Konala se již po osmé a přihlásilo se do ní čtyřicet staveb a rekonstrukcí, při jejichž realizaci byly použity převážně cihly a cihlové systémy.

„Jsem potěšen, že ty skvělé cihlové domy, které se v současnosti díky architektům a investorům staví, můžeme oceňovat,“ říká Josef Kotek, generální ředitel společnosti Wienerberger. Tato soutěž se v České republice koná od roku 2006 a nejlepší stavby jsou nominovány do celosvětového kola, které se koná každý druhý rok.

Hlavní cena za rodinný dům!

Odborná porota vybrala jako nejlepší z přihlášených staveb dům pro čtyřčlennou rodinu ve Zlíně – Nivách. Autor, Ing. arch. Pavel Míček, o stavbě mimo jiné řekl: „Návrh domu se více opírá o základní přírodní principy, tedy slunce, původní sklon pozemku a podobně, než o prosazované hi-tech technologie. Na prvním místě je zde vztah člověka k prostoru – zdravé prostředí, nikoli fascinace technologií.“ Stavbu realizovala stavební firma Navláčil.

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Konstrukce domu akcentuje dispoziční variabilitu vnitřního prostoru díky posuvným stěnám a závěsům

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Pohled do obytného prostoru v přízemí

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Schodiště do patra

I vesnický dům bodoval

Zvláštní cena byla udělena dalším dvěma stavbám: rodinnému domu ve Slavkově u Opavy a domu ve Slaném. Jejich autory jsou Ing. arch. Tomáš Bindr, Ing. arch. Jan Zelinka. Realizovaly Slezské stavby Opava a Ipos Opava. V prvním případě se jedná o dvougenerační vícepodlažní dům – spodní patro obývá rodina s dětmi, v horním nalézají útočiště prarodiče.

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Autoři volí formu na sever a východ uzavřenou, v severovýchodní části pozemku je garáž

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Pohled do části interiéru

Ve druhém případě jsou autory Ing. arch. Martin Beránek a Ing. arch. Jan Švestka, realizace je dílem společnosti Montis Plus. Jedná se o ideální dům na vesnici, který však autoři převedli do 21. století. A jak vypadá? Nechybí v něm ani klasický dvůr. Jen samozřejmě v moderní úpravě.

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Autoři se snaží konceptem domu odpovědět na otázku, jak má vypadat bydlení na vesnici ve třetím tisíciletí

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Dvůr byl prodloužením vnitřních prostorů a zároveň byl spojnicí mezi soukromím obyvatel a veřejným životem vesnice

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Vnitřní otevřená společenská zóna je rozdělena příčkami s nábytkem

Cena za rekonstrukci

Zvláštní cena byla udělena za zdařilou rekonstrukci rodinného domu v Hroněticích. Jejími autory jsou Akad. arch. Ing. Alena Bezpalcová a Ing. arch. Tomáš Bezpalec, realizovala firma Kouřík a Otta. Společně proměnili starou usedlost, přitom se nebáli kombinovat původní materiály s novými. Jak se vám líbí?

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Porotce zaujal především citlivý přístup k rekonstrukci vesnické usedlosti

Foto: ARCHIV

Při záchraně původního stavení se soustředili na propojení starého s novým, kombinaci původních a nových materiálů, aniž by ztratily vzhled venkovského domu. Vjezd do garáže je řešen z boční stěny

Foto: ARCHIV SOUTĚŽE

Ocenění zaslouží celkový přínos architektů – počínaje správným posouzením kvality celé lokality a navrženými úpravami i rozsahem rekonstrukčních prací

Vítězné stavby si prohlédněte také v galerii. Chcete se podívat, jak se bydlí v Ráji? Přečtěte si tento článek. Nebo navštivte dům, který může stát za čtyři hodiny.

Jak se vám oceněné domy líbí? Vybrali byste si?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.