Hlavní obsah

Nový dům ze slámy a hlíny? To není vtip!

Foto: E.ON

Slaměnka byla postavená stejně jako domy za starých časůFoto: E.ON

Tvrdíte, že není nad materiály a postupy prověřené desetiletími a že všechny novinky ze světa stavebnictví mají jediný cíl – vytáhnout z lidí peníze? Pokud to myslíte vážně, inspirujte se dnešní návštěvou, majitel zde zavrhl jak dřevěné, tak zděné stavby a vrátil se opravdu ke kořenům – svůj dům má ze slámy!

Článek

Dřevo, kámen, sláma, hlína a rákos – i to jsou materiály, z nichž může vzniknout zajímavý, krásný, a hlavně energeticky úsporný dům. Rodina ho pojmenovala Slaměnka. A majitel Lukáš Čejna byl za něj oceněný E.ON Energy Globe Award ČR, které se přezdívá Ekologický Oscar. Stavba nadchne všechny milovníky starých časů. Koukněte se, zda patříte mezi ně!

Foto: E.ON

Konstrukci domu vyplnila sláma, na střechu přišel rákosFoto: E.ON

Pozor na vodu!

„Hlavní inspiraci jsem pochopitelně hledal u našich předků, kteří tímto způsobem dříve stavěli prostě kvůli tomu, že jim nic jiného nezbývalo. Museli se přizpůsobit místním podmínkám,“ prozrazuje původ svého nápadu Lukáš Čejna. Jeho dům má velikost šestnáct krát osm metrů a použil na něj dřevo, kámen, slámu, hlínu a rákos. Celá stavba včetně zařízení místnosti ho pak přišla přibližně na dva miliony korun. Tedy na cenu, za niž při použití tradičních metod dostáváte klíče od holobytu, kde chybí nábytek, kuchyň a někdy i podlahy.

Foto: E.ON

Chodba nabízí úložné prostory a zbylo zde místo i na spotřebičeFoto: E.ON

„Naše Slaměnka představuje kombinaci několika stavebních vzorů od klasických slaměných domů přes dřevostavby až ke kamenným stavbám. Snažil jsem se poskládat dohromady různé způsoby staveb, které jsem viděl jinde,“ říká o projektu stavitel, který uvádí, že životnost domu se počítá na desítky let.

Foto: E.ON

Kamna s pecí jsou opravdu jako z pohádkyFoto: E.ON

Dům stojí na kamenných základech se třiceticentimetrovým odvětráváním, aby se pod ním nemohla držet voda a neublížila mu. Rákosovou střechu, pec s komínem a okna si nechal Lukáš Čejna vyrobit na objednávku, jinak ale postavil celý dům sám! A to dokonce bez použití jediného hřebíku. Základ tvoří nosný skelet vyplněný půlmetrovou vrstvou slámy a potažený hliněnou omítkou a pískovo-jílovým štukem. Na vnější omítku použil majitel králičí pletivo na dřevěných sloupcích a na něj nanesl vrstvu směsi z rozředěné jílové hlíny, hnoje, pilin, slámy a písku. Stěny nakonec natřel vápenným nátěrem, díky kterému sláma přirozeně dýchá a vyrovnává se s různými teplotními podmínkami.

Foto: E.ON

Zde žádný minimalismus a módní trendy nehledejte, Slaměnka je útulnáFoto: E.ON

Když příroda, tak všude

Přírodní materiály nedominují jen konstrukci stavby, ale je jich plný i interiér. Zde zaujmou především ohromná hliněná kamna s pecí, která celý dům velmi levně vytápějí. „Pec na dřevo po roztopení vydrží teplá dva dny, izolační vlastnosti slámy jsou vynikající, takže v létě je v něm opravdu příjemný chládek, v zimě se snadno vytápí,“ říká majitel. Ten v blízké budoucnosti plánuje postavit ještě jednu menší pec, která bude sloužit k ohřevu vody místo elektřiny, kterou rodina využívá nyní.

Foto: E.ON

Rodina se bez moderní techniky dneska neobejdeFoto: E.ON

Foto: E.ON

Dřevo v domě hraje důležitou úlohu, najdete ho na podlaze, stropě i nábytkuFoto: E.ON

Pec u kamen má dvě funkce – slouží na vaření a druhá část doplněná polštářky a matrací nahrazuje pohovku. Obývák zde není třeba, rodina se potkává právě zde. A to nejen v zimních měsících.

Foto: E.ON

Na jídelní stůl zbylo místo v rohuFoto: E.ON

Foto: E.ON

Do chodby se vešlo piano i pelíšek pro psaFoto: E.ON

Nábytek – jídelní stůl i skříňky jsou z masivního dřeva, chladničku a pračku a spoustu úložných prostorů má rodina k dispozici v chodbě.

Foto: E.ON

Sprchový kout vypadá jako z luxusního wellness centraFoto: E.ON

Opravdovou chloubou je však koupelna. Bílá vana, sprchový kout i umyvadlo vypadají na pozadí hliněných omítek skvěle. Výsledný dojem podtrhuje i podlaha v zemitém odstínu a dřevěný nábytek.

Foto: E.ON

Bílá sanitární keramika tvoří zajímavý barevný kontrast k zemitým odstínůmFoto: E.ON

Foto: E.ON

Rákosovou střechu si majitel nechal vyrobit, jinak stavbu zvládl svépomocíFoto: E.ON

Foto: E.ON

Na vnější omítku přišla vrstva směsi z rozředěné jílové hlíny, hnoje, pilin, slámy a pískuFoto: E.ON

Foto: E.ON

Životnost domu se odhaduje na několik desetiletíFoto: E.ON

Foto: E.ON

Lukáš Čejna si postavil skoro celý dům svépomocíFoto: E.ON

Reklama

Související témata: